ODNAJDŹ W SOBIE SIŁĘ I ZMIENIAJ ŚWIAT

PATRONAT ZABAWKATORA: Co najbardziej negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i szczęścia dziecka? Czy są to złe wydarzenia? Nie. Znacznie gorsze jest poczucie bezsilności i tego, że nic się nie da zrobić. Gdy dziecko czuje się sprawcze, gdy ma plan w obliczu trudnych sytuacji, jego psychika znacznie lepiej sobie radzi. Dziś zapraszam Was do poczytania książki, która właśnie takie narzędzia daje dziecku: „Odnajdź w sobie sile i zmieniaj świat”.

Ostatnie lata pokazują, że mogą nas spotkać rzeczy, które wydają się scenariuszami z przerażających filmów: pandemia, wojna, zmiany klimatyczne. Jak mamy nauczyć radzić sobie z tym nasze dzieci, kiedy sami często czujemy się sparaliżowani strachem i zbyt „mali” by przeciwstawić się zagrożeniom tak wielkim, że dotyczącym całej ludzkości? Jak pomóc dziecku uspokoić się poprzez wypracowanie poczucia własnej sprawczości? Sprawczości zyskujemy przez działanie. A żeby działać trzeba mieć plan i ten plan właśnie, a właściwie PLANY działania znajdziemy w książce „ODNAJDŹ W SOBIE SIŁĘ I ZMIENIAJ ŚWIAT” Keilly Swift z wydawnictwa Sam.

Uwaga! Przedsprzedaż tytułu! Mamy -20% na WSZYSTKIE książki dla dzieci na wydawnictwosam.pl z kodem ZABAWKATOR.

świat

TY TAKŻE MASZ WPŁYW! ZMIENIAJ ŚWIAT

Nic tak mnie nie stresuje, jak podejście „jako jednostka nie mamy wpływu na świat, tylko wielkie korporacje/ bogaci ludzie/ wpływowi politycy mogą coś zrobić”.

🍀 Po pierwsze takie przekonanie przeraża dzieci. Jak to? Nic nie da się zrobić? Nawet moi RODZICE nic nie mogą zrobić? Wyobraźcie sobie ten strach…

🍀 Po drugie uczymy w ten sposób maluchy i straszaki odrzucania odpowiedzialności za swoje działania. Bo skoro nie mam wpływu, skoro moje działania nic nie zmienią, to ani nie muszę się zastanawiać nad swoimi wyborami i decyzjami, ani nie warto, żebym próbowała/próbował coś zmieniać, o coś walczyć.

🍀 Po trzecie twierdzenie, że nic nie możemy zrobić jest wygodnym kłamstwem. Możemy doprowadzić do wielu dobrych zmian na poziomie siebie, swojego domu, najbliższego otoczenia i lokalnym. Na światowym pewnie też, ale skupmy się na tym, czego jestem pewna jako… społecznik w swoim miasteczku. Podrzucę Wam przykład. Wiecie, że możecie obniżyć temperaturę otoczenia? Możecie. Wystarczy, że będziecie działać sąsiedzko. Róbcie akcje uświadamiające sąsiadów o wadze niebetonowania podwórek i sadzenia zieleni. Możecie wspólnie robić nasadzenia. Mikroklimat ulicy z zadrzewionym posesjami mającymi ziemię, a nie kostkę, jest lepszy, nawet jeśli ulice obok mają gorsze parametry. Pracujcie też na poziomie lokalnym: walczcie o zazielenianie każdego kawałka miasta, odbetonowanie, sadzenie drzew przy chodnikach, a zmniejszycie efekt wyspy cieplnej podnoszący temperaturę w waszym mieście.

Jeśli mi jeszcze nie wierzycie, to nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po książkę „Odnajdź w sobie siłę i zmieniaj świat”. Została opracowana pod okiem specjalistów i konsultantów dla dzieci 4 – 12 lat, ale wielu rodzicom też się przyda zarówno do zmiany własnych przekonań (sami musimy wierzyć, że jesteśmy sprawczy, by przekonać do tego nasze dzieci), jak i do wsparcia dzieci.

świat

CO ZNAJDZIEMY W KSIĄŻCE?

W książce znajdziemy konkretną i przede wszystkim PRAKTYCZNĄ wiedzę. Nasz mały czytelnik nie tylko pozna idee „dbaj o siebie, dbaj o innych, dbaj o świat, zmieniaj wszystko na lepsze” ale zostanie wyposażony w NARZĘDZIA do podejścia działania tu i teraz. Krok po kroku. Na przykład: jak zachować się podczas rozmowy, gdy ktoś ma inne zdanie niż ja. Tak. Naprawdę się tego nauczy!

Bardzo podoba mi się układ tematów. Zaczynamy od wytłumaczenia dziecku, że aby „zmieniać świat” musi najpierw zadbać kompleksowo o siebie. Zarówno o ciało, jak i dobrostan. Dopiero potem mamy działania obejmujące bliskie otoczenie, społeczność, czy świat. Ta gradacja wielkości działań pokazuje nie tylko zdrową kolejność aktywizowania się, ale pozwala podejmować zadania od mniejszych do większych.

Tematy są świetnie dobrane. Mamy tu i kwestie aktualne, niezmiennie od lat, jak i nowe zagadnienia z którymi przychodzi ludziom mierzyć się ostatnio. W książce jest miejsce i na rozmowy o przyjaźni, sile społeczności, zagrożeniach rówieśniczych jak i o fake newsach, przemocy, nowym podejściu do zakupów.

Co dziecko zyska czytając książkę? Świadomość, jak dbać o siebie, innych i świat. A do tego poczucie, że niezależnie od wieku ma swoją strefę wpływu. Zyska też wiedzę, co może robić oraz, że nie jest samo w tych działaniach. I najważniejsze: poczuje się sprawcze i przekonane o konieczności dbania o Ziemię i budowania lepszego świata dla… siebie i innych ludzi w przyszłości.

świat
świat
świat
świat
świat

JAK DZIAŁA „ODNAJDŹ W SOBIE SIŁĘ I ZMIENIAJ ŚWIAT”?

Książka w bardzo czytelny, zebrany w pigułce ale jednocześnie instruktażowy sposób pokazuje, jak dziecko może działać już dziś lub przygotować się do działań w przyszłości. Mamy więc określone zagadnienie, obszar, który może niepokoić czytelnika lub wywoływać w nim chęć do zrobienia czegoś dobrego (np. zwierzęta). A oprócz tego znajdziemy tu opisane działania, które można podjąć w kierunku zmiany.

Ta lektura naprawdę motywuje i pokazuje rozwiązania. Samo jej przeczytanie sprawia, że dziecko czuje się sprawcze. Jakby dorośli, zamiast hamować jego entuzjazm (dzieci mają go w najczystszej formie), zamiast mówić, że się nie da, wręczyli mu magiczną różdżkę i powiedzieli: spróbuj, wierzę w ciebie, to ma sens!

I jeszcze raz: pamiętajmy, że poczucie bezsilności jest przerażające, prowadzi do wycofania, smutku, wrażenia bezsensu, depresji. Przeciwstawne jest poczucie sprawczości i to właśnie wzmocnimy w dziecku czytając z nim tę książkę.

JEŚLI SZUKACIE DOSKONAŁEJ KSIĄŻKI DLA PRZEDSZKOLAKÓW, TO KONIECZNIE ZAJRZYJCIE DO
„ODKRYWAMY DINOZAURY” Z SERII „DLACZEGO? KIEDY? JAK?”.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.