DLACZEGO? KIEDY? JAK? ŚWIĄTECZNE HITY

PATRONAT ZABAWKATORA: Dwa nowe tytuły z serii popularnonaukowej dla przedszkolaków „Dlaczego? Kiedy? Jak?” są idealne na koniec roku. Przy jednym tytule to oczywiste „Obchodzimy Boże Narodzenie” wprowadza nas w świąteczny klimat. Z kolei drugi „Mój wielki atlas zwierząt” jest aktualny cały rok, ale też rewelacyjnie nadaje się na prezenty Mikołajkowe i Gwiazdkowe. Jeśli nie znacie serii, to podpowiem tylko, że jest doskonale wydana i ma okienka!

Z okazji przedsprzedaży możecie skorzystać z kodu rabatowego w wydawnictwie Sam. Kod to ZABAWKATOR i obejmuje WSZYSTKIE książki z oferty wydawnictwa,
dając na nie zniżkę 20%.

OBCHODZIMY BOŻE NARODZENIE
Dlaczego? Kiedy? Jak?

Zauważyliście jak w ostatnich dwóch dekadach zmieniło się świętowanie Bożego Narodzenia? I nie mam na myśli startujących w listopadzie świątecznych wystaw sklepowych, świątecznych swetrów, akcesoriów, biżuterii, pościeli, kocyków itd. Mówię o świętowaniu w naszych domach. Gdy byłam mała, święta przebiegały tak samo we wszystkich rodzinach, jakie znałam.

Ale też, kiedy wspominam święta z ludźmi z mojego i starszych pokoleń, są to bardzo jednorodne historie i tradycje. Od ok. 20 lat coraz więcej osób świętuje po swojemu. Wybieramy zwyczaje, które najlepiej pasują do naszych domów i uczuć związanych z Bożym Narodzeniem. U nas w domu też tak jest i to mnie uszczęśliwia. Jednak, niezależnie od tego, jak wyglądają u nas te wyjątkowe dni, dbam byśmy wszyscy pamiętali o tym, co jest ważne w świętach i jaka jest ich historia.

Dlaczego? Kiedy? Jak?

Ta książka, to prawdziwa skarbnica zebranych wiadomości o Bożym Narodzeniu. Doceniłam ją już od pierwszych zdań, w których zostało wyjaśnione, że kiedyś było to wyłącznie święto chrześcijan, a dziś stało się tradycją wielu rodzin na świecie. Historia świąt jest tu opowiedziana z wielkim szacunkiem zarówno do wierzących, jak i niewierzących. I jest przez to uniwersalna.

W książce znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań od tego, kim byli trzej królowie, po zwyczaje adwentowe i skąd wzięło się przyozdabiane ogrodów i domów światełkami. Przeczytamy o potrawach, prezentach, choince, tym, kto przynosi prezenty (bo przecież nie tylko Mikołaj), jak obchodzimy Wigilię. Moje ulubione strony, to ta z wypychanką z bożonarodzeniowymi figurkami, pod którymi znajduje się quiz, oraz rozkładówka o tym, czy Boże Narodzenie obchodzi się na całym świecie.

Rozdziały, które znajdziecie w książce: „Co tak wyjątkowego jest w Bożym Narodzeniu?”, „Dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie?”, „Dlaczego obchodzimy adwent?”, „Co pieczemy w adwencie?”, „Dlaczego otrzymujemy prezenty?”, „Dlaczego zbieramy datki?”, „Kto przynosi prezenty?”, „Skąd się wzięła choinka na Boże Narodzenie?”, „Jak obchodzimy Wigilię?”, „Czy wszędzie obchodzi się Boże Narodzenie?”, „Kim są kolędnicy”, strona z wypychanymi figurkami „Zabawa bożonarodzeniowa”.

Uwaga! Ten tytuł to część okolicznościowa i nie będzie wznawiana. A jeśli już, to dopiero na święta 2023.

Dlaczego? Kiedy? Jak?
Dlaczego? Kiedy? Jak?

MÓJ WIELKI ATLAS ZWIERZĄT. EDYCJA SPECJALNA
Dlaczego? Kiedy? Jak?

Jakie to jest dobre! I grube! Dosłownie. Ta część jest pierwszą na rynku polskim z większą liczbą kartek a tym samym okienek i informacji. Stąd dopisek „edycja specjalna”. Tekstu jest naprawdę dużo, więcej niż widzicie na zdjęciach, ponieważ znajduje się on przecież również pod okienkami. Rozszerzona edycja – moim zdaniem – jest dla przedszkolaków, ale też pierwszoklasistów.

Książka zachwyci Was od pierwszej rozkładówki. Pomijam świetne ilustracje i uwielbiane przez dzieci okienka, ale wielką wartością serii są przede wszystkim język i tłumaczenie. Tu nie ma zbędnych zdań, czy informacji będących skrótem tekstów dla dorosłych. Każdy fragment to prosto podana, skondensowana wiedza. Pisałam o tym już przy poprzednich częściach: nawet dorośli przy okazji tych tytułów porządkują sobie podstawową wiedzę.

„Mój wielki atlas zwierząt” to odpowiedź na pytanie z pierwszego rozdziału „Gdzie żyją zwierzęta?”. Z pytaniem tym podróżujemy po całym świecie i poznajemy gatunki zamieszkujące lądy, ale nie tylko. Mamy tu krótką charakterystykę kontynentów jak również największych obszarów wodnych. Są ciekawostki o zwierzętach od łańcuchów pokarmowych po wyjaśnienie wielkości w zależności od środowiska występowania.

Dlaczego? Kiedy? Jak?

Pomysłowe okienka zostały wykorzystane nie tylko do podania dodatkowych informacji czy ciekawostek, ale też pokazania zwierząt „w akcji” np. kobra królewska, która się prostuje i rozwija kołnierz, pyton siatkowy zjadający kanczyla czy podobny do pluszaka diabeł tasmański zamieniający się w zębatego drapieżcę. Przyznam, że takie dynamiczne pokazanie zwierząt (najczęściej w książkach są to ujęcia statyczne) bardzo mi się podoba, choć nie jestem targetem. No i nietypowe zwierzaki, rzadziej pokazywane w publikacjach przyrodniczych jak choćby dziobak czy cudowronek. Nie mówiąc już o najbardziej jadowitych bohaterach zwierzęcych z Australii. Wierzcie mi, takich smaczków jest tu naprawdę dużo.

I jeszcze koniecznie zwróćcie uwagę na czerwone trójkąciki, którymi oznaczono gatunki zagrożone wyginięciem. Do tego na końcu książki jest rozdział na ten temat – brawo za budowanie postawy odpowiedzialnej ekologicznie już od najmłodszych lat.

Podrozdziały, które znajdziecie w książce: „Gdzie żyją zwierzęta?”, „Europa”, „Azja Północna”, „Azja Południowa”, „Afryka”, „Ameryka Północna”, „Ameryka Południowa”, „Australia”, „Arktyka”, „Antarktyda”, „Kto zamieszkuje oceany?”, „Dlaczego tyle zwierząt jest zagrożonych?”, „Gdzie możesz spotkać dzięki zwierzęta?”.

Dlaczego? Kiedy? Jak?
Dlaczego? Kiedy? Jak?
Dlaczego? Kiedy? Jak?

JEŚLI SZUKASZ CZĘŚCI TEJ SERII, ALE DLA DWULATKA,
ZAJRZYJ DO RECENZJI „PEWNIAKI DLA DWULATKA”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.