EKOLOGIA – JĘZYK, KTÓREGO MUSI NAUCZYĆ SIĘ KAŻDE DZIECKO

Ekologia to nowy język angielski. Co to znaczy? W dużym uproszczeniu: język angielski jest dziś jedną z podstawowych umiejętności, jeśli chcemy kształcić się, pracować, wyjeżdżać, korzystać z tego, co oferuje świat. Dla naszych dzieci taką kompetencją będzie EKOLOGIA. Dlatego dziś, z okazji Dnia Ziemi, zapraszam Was do pogrania w „Była sobie ziemia. Zbuduj ekologiczne miasto” – grę, która krok po kroku, podczas świetnej zabawy, niepostrzeżenie wyposaży dziecko w wiedzę o ochronie środowiska.  

Gra „BYŁA SOBIE ZIEMIA. ZBUDUJ EKOLOGICZNE MIASTO” znowu jest dostępna w sprzedaży. Znajdziecie ją tu GRA EKOLOGICZNA. A wszystkie produkty – encyklopedie, komiksy, filmy, gry, puzzle – możecie przejrzeć na stronie firmowej WYDAWNICTWA HIPOKAMPUS.

Cała seria „Było sobie” to przede wszystkim bezpieczne treści oparte na filmach pana Alberta Barille. Zdążyło się na nich wychować już kilka pokoleń – pierwsze odcinki powstały ok. 40 lat temu. Czy w takim razie wiedza w nich zawarta nie jest przestarzała? I to jest właśnie najlepsze. Opierając się na kultowych wzorach polskie wydawnictwo Hipokampus tworzy zaktualizowane, wspaniale opracowane produkty. Ale wróćmy do naszej ekologii.

ekologia dla dzieci

RATOWNIE ŚWIATA, TAK! ALE POZA TYM JESZCZE…

Wiem, co sobie myślicie. Szeroko pojęta ekologia to przecież sposób na ratowanie świata. A dla tych, którzy sceptycznie przyjmują informacje o degradacji naszej planety, to sposób na zachowanie jej w obecnym kształcie. I to jest przede wszystkim wartość, o jakiej powinnam pisać. Dbając o planetę, dbamy o świat dla nas, ale przede wszystkim dla naszych dzieci i kolejnych, ludzkich pokoleń.

Tak, ale to już wie każdy. Dlatego dziś spójrzmy na drugą stronę tego tematu. Tę bardziej praktyczną.

Jeśli mamy zatrzymać niszczenie Ziemi, a nawet odwrócić ten proces i naprawić szkody, będziemy potrzebować całej rzeszy SPECJALISTÓW. W jakiej dziedzinie przydadzą się spece od ekologii? W KAŻDEJ. Zanim nasze dzieci wkroczą w dorosłość, ekologiczne działania będą potrzebne w prawie każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego i domowego. Wszystkie miejsca zaczynając od mieszkań, przedszkoli, poprzez ogrody, place zabaw, po firmy, fabryki będą potrzebowały ekologicznych udoskonaleń. Powstaną nowe kierunki kształcenia, a większość istniejących zostanie uzupełniona o przedmioty związane z ochroną środowiska.

Gdy nasze dzieci staną się dorosłymi, ekologia będzie koniecznością nie ideą.

Gdy nasze dzieci staną się dorosłymi, ekologia będzie koniecznością, nie ideą. Dlatego dziś tworzenie odruchów ekologicznych u dzieci, to nie tylko budowanie odpowiednich nawyków, ale znacząca część edukacji i wyposażanie w praktyczną kompetencję.

ekologia maskotki dla dzieci

EKOLOGIA? ZRÓBMY TO NATURALNIE

Naturalnie dla dzieci, czyli przez zabawę. A konkretnie wykorzystując zabawy, książki i gry. Na przykład przez dzisiejszą grę. Samo to, że siądziecie do niej rodzinnie, jest już działaniem proekologicznym. Jak to? Po pierwsze to świetna okazja by poruszyć temat ochrony środowiska. Po drugie na kartach z pytaniami jest bardzo konkretna, merytoryczna wiedza (to jak tematyczne quizy). No i w grze „Była sobie ziemia. Zbuduj ekologiczne miasto” wygrywa ten, kto najlepiej zadba o naszą planetę. Co za pozytywne skojarzenie! Wygrywasz, jeśli walczysz o Ziemię!

Czy dziecko może znudzić się tą grą, w końcu jest edukacyjna, czyli podczas grania uczymy się? To właśnie jest najlepsze! Gra jest tak przygotowana pod względem mechaniki, że całkowicie angażuje graczy strategicznie. To nie jest rzucanie kostką i przesuwanie pionków. Tu mamy i element losowości, i strategii, i quizu. Gracze koncentrują się na walce o wygraną, a dopiero obok tego poznają temat ekologii.

Dla jakiego wieku jest „Zbuduj ekologiczne miasto”? Dla dzieci od 7 roku życia. Nie ma górnej granicy, gwarantuję, że nastolatek i dorosły też nie będzie się nudził przy planszy. Nie polecałabym rozgrywek dla młodszych dzieci, chyba że są już mocno rozegrane albo znają mechanikę innych gier z serii „Było sobie”.

ekologia "Była sobie ziemia. Ekologiczne miasto" - gra dla dzieci
ekologia dla dzieci szkolnych

CO TU MAMY I JAK GRAMY – „BYŁA SOBIE ZIEMIA”

W pudle o klasycznych wymiarach pudełek z „Było sobie” (będą pasować do siebie na półce) czyli 26 x 26 x 8 cm, mamy:
• szczegółową instrukcję
• niedużą planszę 37 x 37 cm (jest mniejsza w stosunku do poprzedniego wydania i przez to wygodniejsza)
• 55 kart ROZWÓJ, 53 karty RYZYKO, 53 karty PYTANIE, 4 karty PRZELICZNIK (po rozgrywce dobrze jest używać gumek do spinania kart ze sobą, bo inaczej możecie mieć dużo segregowania),
• 24 żetony CERTYFIKAT EKO, 84 żetony SUROWCE ODNAWIALNE (4 rodzaje: aluminium, szkło, plastik, papier)
• 24 drewniane pionki
• 4 detektory odpowiedzi
• banknoty EKO WALUTA

Rozgrywka nie jest skomplikowana, ale w pierwszych rozdaniach wymaga trzymania instrukcji pod ręką. Może brać w niej udział od 2 do 4 osób. Przynajmniej pierwsza, a nawet dwie pierwsze trwają nieco dłużej. Dlatego możecie skrócić je na początek do 5 (z 7 rund). Celem gry jest zbudowanie ekologicznego miasta z uwzględnieniem dopasowania do liczby mieszkańców 5 obszarów: ekologicznych elektrowni, ekologicznego transportu, terenów zielonych, oczyszczalni ścieków, recyklingu. Zwycięzcę wyłania się po obliczeniu punktów.

Uwaga! Jeśli skracacie rozgrywkę z 7 do 5 tur, zawsze środkowa tura musi wyglądać jak tura 4 w instrukcji (czyli przy 5 turach jest to tura 3). Dlaczego? Ponieważ środkowa tura to właśnie nasz ekologiczny quiz z kartami PYTAŃ.

Ekologia - gra dla dzieci
Ekologia - gra rodzinna
ekologia - quiz

CZEGO UCZĄ SIĘ DZIECI PODCZAS GRANIA

Przede wszystkim uwrażliwiają się na tematykę związaną z ochroną ziemi, ale też dostają bardzo konkretną wiedzę (ponad 200 pytań i odpowiedzi, to jak przeczytanie książki o ekologii). Gracze, również starsi, uczą się:

🍀 strategii w rozgrywkach planszowych
🍀 interakcji i zawierania umów z innymi (wymiana handlowa)
🍀 zdobywają wiedzę ekologiczną (z gradacją trudności, są tu informacje zarówno ogólne jak i bardzo konkretne dane)
🍀 poznają ogólne tematy i  pojęcia związane z ochroną środowiska i zrównoważoną gospodarką:  zrównoważony rozwój, surowce odnawialne, energia odnawialna (z podziałem na pobieraną z wody, wiatru, promieni słonecznych), miejskie tereny zielone (parki, place zabaw, skwery), recykling , oczyszczalnie itd.
🍀 rozumieją konieczność dostosowywania rozwiązań proeko do liczby ludności
🍀 poznają zagadnienia urbanistyczne

Wznowienie gry nieznacznie różni się od poprzedniej wersji. Główną różnicą merytoryczną jest 70 nowych, zaktualizowanych pytań quizowych.

KULTOWA SERIA „BYŁO SOBIE” CZYLI POMOCE NAUKOWE,
KTÓRE ROSNĄ RAZEM Z DZIEĆMI

W naszym domu serie z „Było sobie” są obecne już kolejne pokolenie. To opowieści mojego dzieciństwa, dzieciństwa mojej siostry, mojego dorosłego już syna i teraz córki Klary. Są moimi pewniakami we wspieraniu wychowania i edukacji dzieci, ponieważ sprawdziłam je na sobie. Dlatego też staram się pokazywać na blogu wszystkie nowości – artykuł znajdziecie wpisując w wyszukiwarkę „Było sobie”. A ja postaram się w przyszłości zrobić przegląd całej dostępnej oferty, z poleceniem dla jakiego wieku i dodać na blogu – szkoda przegapić takie bogactwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.