DREWNIANE KLOCKI MAGNETYCZNE – ZABAWA I NAUKA Z GENII

Drewniane klocki magnetyczne Genii to eksperymentowanie z zabawą i nauką. To mocne magnesy pozwalające nie tylko na konstruowanie wytrzymałych budowli, ale też dodatkowe wykorzystanie klocków jako magnetyczne układanki do przyczepiania na różnych nawierzchniach – od lodówki po magnetyczną ścianę. W artykule przeczytacie jak dobrać wielkość zestawu klocków w zależności od ich rodzaju i pouczycie się matematyki z klockami Igeo.

Drewniane klocki magnetyczne, Ania Oka

 

DREWNIANE KLOCKI MAGNETYCZNE GENII – RZECZYWIŚCIE MAGNETYCZNE?

Pierwsze co zrobiliśmy podczas zabawy, to sprawdziliśmy siłę magnesów. Klocki przeszły pomyślnie wszystkie testy – lodówki, grzejników, zardzewiałej bramy i naszej słabo trzymającej ściany magnetycznej. Dlaczego to robimy? Przecież najważniejsze jest to, aby klocki magnetyczne sczepiały się między sobą. Może dla dorosłych.

Nasze doświadczenia z magnetycznymi zabawkami pokazują, że dzieci lubią układać według wzorów, instrukcji, własnych pomysłów, ale taką samą frajdę sprawia im wykorzystywanie magnesów do zabaw na różnych płaszczyznach, które się do tego nadają, choć wcale nie są do tego przeznaczone. Pamiętacie jak poszłam pracować w ogródku, a tymczasem nasza stara taczka została ozdobiona klockami magnetycznymi? Tu możecie zobaczyć te zabawy KLOCKI Z MAGNESAMI KOOGLO >> KLIK.

Zresztą sami pomyślcie: jesteście dziećmi, które mają w rękach masę różnorodnych magnetycznych elementów. Naprawdę nie będziecie próbowali układać z nich wzorków na lodówce, grzejniku, rynnie? No właśnie.

Klocki Genii mają doskonałe magnesy. Drobne elementy z zestawu Pojazdy trzymają się lodówki nawet przyłożone odwrotną stroną, a na ścianie magnetycznej można je ustawiać na sztorc (nie tylko płasko). Jeszcze ciekawsze magnesy mają zestawy Igeo, ale to już przeczytacie w recenzji poniżej.

 

Drewniane klocki magnetyczne, Zabawkator, Ania Oka

Klocki magnetyczne do nauki matematyki, Ania Oka

Klocki magnetyczne dla przedszkolaków, Ania Oka

 

DLA KOGO? NA JAKI WIEK?

Tematycznie dla dziewczynek i chłopców, uniseks.

Choć w ofercie znajdziecie dwa zestawy przygotowane bardziej pod dziewczynki, czyli DOMKI >> KLIK i POKOIK >> KLIK. Czym się różnią? Mają dodaną cieplejszą kolorystykę – nie chcę krzywdząco pisać, że róż, bo poza nim motywem przewodnim jest pomarańczowy i niebieski. Co do tematów, to architektura, czyli domki, pewnie jest tak samo interesująca dla wszystkich dzieci, ale już po urządzanie pokoju i zabawy narracyjne figurkami (tak są w zestawie) częściej sięgają dziewczyny. Przynajmniej takie mam porównanie na przykładzie moich dzieci.

Jeśli chodzi o wiek, to producent poleca 3+, edu.klocki.pl 4+, a ja uważam, że najlepiej skorzystają z nich dzieci 5–7 lat. Moim zdaniem jest to najbardziej trafiona grupa docelowa. Ale klockami może bawić się też młodsze dziecko (ze wsparciem dorosłego), albo starsze, które skuszą dobrej jakości magnesy i zróżnicowane elementy.

 

Układanka magnetyczna, Ania Oka

Drewniane klocki magnetyczne, Ania Oka

 

JAKIE MAMY ZESTAWY DO WYBORU?

Do wyboru jest kilka zestawów. Każdy ma inną liczbę elementów i temat, więc trzeba dobrze wczytać się w opisy.

Na przykład klocki w poręcznym, sześciennym opakowaniu mają kolejno: Domki 32 elementy, Zwierzęta 39, a Pojazdy 54. Jak widzicie producent nie wrzucił do pudełek tego samego zestawu elementów, zmieniając tylko instrukcje i napisy na opakowaniach. Klocki zostały dobrane odpowiednio np. do budowy domków potrzebujemy większych, masywniejszych elementów niż do budowy pojazdów, gdzie klocki muszą być drobniejsze, ale bardziej zróżnicowane. UWAGA! Co jest istotne – mimo że każde pudło z tej serii ma inną ilość klocków, jest sprawiedliwie, ponieważ wagowo, czyli również objętościowo, zestawy są takie same.

Tak samo wygląda sytuacja z zestawami w większych, płaskich pudłach. W zależności od tematu przewodniego mają różną liczbę klocków, ale wagowo wychodzi to tak samo. Tym razem możemy wybierać z zestawów: Pojazdy 34 elementy, Pokoik 34 elementy, Domki 41 elementów, Samoloty 44 elementy.

Mamy jeszcze dwa zestawy do zabawy i nauki matematyki IGEO 9- i 24-elementowe, tak ciekawe, że jeden z nich pokazuję poniżej w dzisiejszej recenzji. I dwa zestawy bardzo duże po 110 i 173 elementów.

Wszystkie zestawy znajdziecie TUTAJ: KLOCKI.EDU.PL >> KLIK. Klocki w ruchu – bo można z nich budować konstrukcje ruchome – możecie zobaczyć na krótkim filmiku, który pożyczyłam z klocki.edu.pl

 

Klocki magnetyczne Genii, Ania Oka

 

JAKA JEST IDEALNA WIELKOŚĆ ZESTAWU KLOCKÓW?

Odruchowo myślimy, że im więcej klocków w zestawie, tym lepiej. Nie jest to reguła słuszna przy każdym typie klocków. Tak naprawdę liczba klocków potrzebna do dobrej zabawy, jest zależna od typu klocków – ich kształtu i sposobu łączenia.

Rzeczywiście w przypadku klocków konstrukcyjnych, gdzie każdy element jest identyczny, duża liczba klocków jest plusem, bo możemy powtarzać i powtarzać kolejne układy i tworzyć wielkie budowle.

W przypadku klocków magnetycznych z różnymi elementami może być ich znacznie mniej w zestawie. Dlaczego? Bo zróżnicowanie kształtów i wielkości pozwala na więcej kombinacji podczas budowy. Mówiąc prościej: budowniczy nie koncentruje się na powiększaniu swoich budowli, jak to może mieć miejsce w klockach konstrukcyjnych, tylko myśli, projektuje, zmaga się z wyzwaniem – jak najlepiej wykorzystać właściwości poszczególnych elementów.

Dlatego zanim sięgniemy po największe (i tym samym najdroższe) zestawy klocków, zastanówmy się, czy to wybór uzasadniony. Czy nie wybieramy wielkiego pudła, tylko dla efektu WOW przy jego wręczaniu? Wiem, wiem, że zwłaszcza dziadkowie kochają prezenty wielkogabarytowe.

Ale pamiętajmy, że wielka zabawka to potem więcej sprzątania i większe trudności ze zmieszczeniem jej w szafie czy na półce.

 

Klocki magnetyczne Igeo, Ania Oka

Klocki Igeo, Ania Oka

Igeo bryły magnetycznie, Zabawkator

 

DREWNIANE KLOCKI MAGNETYCZNE „POJAZDY”, 54 ELEMENTY, CENA 179,95 ZŁ
ZNAJDZIESZ JE TUTAJ: POJAZDY >> KLIK

W zestawie mamy 54 klocki o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Sześcienne pudło ma wymiar 12 × 12 × 12 cm + woreczek do przechowywania klocków. Choć samo opakowanie jest wytrzymałe i idealne do zmieszczenia na półce, ale też zabrania w podróż, do dziadków, to płócienny woreczek jest dla mnie wielkim plusem.

Na zdjęciach możecie zobaczyć jak bardzo zróżnicowane są te klocki. Od małych kółeczek o średnicy nie większej niż centymetr, do masywnych brył w kolorze naturalnego drewna + jest też druciano–magnetyczny wąż. Już na pudełku widać jak wiele możliwych kombinacji można stworzyć przy tak zróżnicowanych elementach!

Tematem przewodnim są pojazdy od roweru poprzez auta do pociągów. Ale poza budowlami z instrukcji, możemy tworzyć co-tylko-chcemy. Łącznie z wzorami na powierzchniach płaskich, podczas kreowania których bawimy się klockami tak, jak układanką magnetyczną.

Zwrócicie uwagę na magnesy. Są bardzo mocne. Trzymają się nawet bardzo trudnych powierzchni (np. zardzewiała brama). Mocne magnesy pozwalają też tworzyć stabilne konstrukcje.

I jeszcze raz przypominam o grupie wiekowej. Producent poleca te drewniane klocki magnetyczne od 3 lat, ale popatrzcie na drobne elementy – moim zdaniem znacznie odpowiedniejsza będzie 5+.

 

drewniane klocki magnetyczne

Drewniane klocki magnetyczne, Ania Oka

Drewniane klocki magnetyczne, Ania Oka

Układanka magnetyczna Genii, Ania Oka

Klocki dla przedszkolaków, Ania Oka

Rower z klocków, Ania Oka

 

DREWNIANE KLOCKI MAGNETYCZNE – MATEMATYCZNE IGEO
24 ELEMENTY, CENA 159,95 ZŁ
ZNAJDZIESZ JE TUTAJ: IGEO >> KLIK

W zestawie znajdziemy 24 masywne klocki w trzech kształtach: sześcianów, wycinków kuli, wycinków walca. Wielkość pudła to 39 × 25 × 5 cm. Waga zestawu 0,9 kg. Mamy tu też 45 kart pracy (8 × 6 cm). Klocki wykonane zostały z drewna bukowego. Wymiar klocka 3 × 3 cm.

Zacznijmy od magnesów. Wszystkie klocki możemy ze sobą dowolnie łączyć (dzięki rozmieszczeniu magnesów), więc mogą powstawać naprawdę wymyślne budowle. Ale co ciekawsze dzięki zastosowaniu opatentowanego rozwiązania magnesów dwukierunkowych magnesy „nie odpychają” się, czyli nie musimy kręcić klockiem w dłoni, aby dopasować łączenie. Upraszczając – każdy magnes łączy się z każdym i w dodatku wydaje cichutki, miły dźwięk.

Te proste drewniane klocki magnetyczne dają nam wiele możliwości zabawy połączonej z nauką. Co możemy z nimi zrobić? 

• Możemy bawić się zadaniowo, czyli korzystając z kart z instrukcjami, układać różne bryły jak na przykład tulipan ze zdjęć (uczymy się czytać instrukcje i budować według planu)

• Możemy trenować zadania z symetrią, czyli wykorzystać karty na których zadania wymagają odwzorowania układu klocków względem linii, ale też punktu (!). (Poznajemy zasady symetrii, bardzo ważny element edukacji matematycznej. Zwrócicie uwagę, że zadania z symetrią pojawiają się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej).

• Uczymy się tworzyć siatki i składać je w bryły – karty z takimi zadaniami też są w zestawie. (Trenujemy wyobraźnię przestrzenną i zgłębiamy geometrię).

• Uczymy się prostych podziałów ułamkowych.

• Bawimy się konstrukcyjnie, czyli budując to, co sami wymyślimy. (Rozwijamy wyobraźnię, kreację, eksperymentujemy z prawami fizyki i magnetyzmu).

• Używamy klocków do tworzenia układanek magnetycznych na dostępnych nawierzchniach np. lodówka, ściana magnetyczna, parapet, itd.

• Trenujemy liczenie korzystając z kropek (magnesów) na klockach. 

 

TYLE MOŻLIWOŚCI! Ponieważ klocki mamy od niedawna, więc na razie podsumuję je ostrożnie: MOŻLIWE, że są to jedne z najciekawszych klocków jakimi się bawiłyśmy. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.