WIŁKA SMOCZA DZIEWCZYNKA. RECENZJA I ROZMOWA Z ANTONINĄ KASPRZAK

PATRONAT ZABAWKATORA: „Wiłka smocza dziewczynka” – książkę napisała Antonina Kasprzak, a zilustrowała piękne (naprawdę p i ę k n i e) Katarzyna Bukiert. Tytuł ten sprawi Wam przyjemność, już od chwili, gdy weźmiecie go w ręce. Ma gumowaną okładkę, solidną wagę i kolory, które głaszczą oko. A w środku dzieją się cuda. Niby mamy smoki, wiły, wierzenia, mity, a tak naprawdę czytamy o miłości, macierzyństwie, dzieciństwie, nieporadności, sile, czyli codzienności każdego z nas. Jest moc!

„Wiłka smocza dziewczynka” Antonina Kasprzak, ilustracje Katarzyna Bukiert, wydawnictwo Bis, twarda oprawa, 235 stron, cena okładkowa 36,90 zł (od 24 zł w porównywarce cen pod tekstem).

 

 

WIŁKA SMOCZA DZIEWCZYNKA

To druga książka Antoniny. O pierwszej „NIE JA I JA” (tu znajdziesz recenzję ➡ KLIK), mówiłam, że to mocny debiut. Podobno każdy może napisać jedną książkę, dopiero przy kolejnej wiadomo, czy mamy do czynienia z pisarzem. Jeśli to prawda, to oto mamy nowe nazwisko do zapamiętania, jeśli chodzi o polską książkę dziecięcą. Drugi tytuł Antoniny Kasprzak jest jeszcze lepszy, niż pierwszy!

Głównymi bohaterkami są dwie siostry Pola i Bułeczka. Ich losy krzyżują się z życiem trzeciej dziewczynki – tytułowej Wiłki. I choć to ich przygody i zmagania będziemy obserwować, to równie mocno zarysowani są tu też dorośli, rodzice, opiekunowie.

Akcja zaczyna się, gdy w życiu Poli i Bułeczki następuje gwałtowny przewrót. Oto mama spodziewa się trzeciego dziecka. Zamiast radosnego oczekiwania i szykowania na przyjęcie małego członka rodziny, dziewczynki doświadczają strachu i niepewności, ponieważ mama musi iść do szpitala, a tata wyjeżdża zawodowo (rodzina boryka się z trudnościami finansowymi). Niby w domu dziewczynek pojawia się ciocia, czasem babcia, ale żadna z nich nie jest w stanie naprawdę zaopiekować się Polą i Bułeczką. Jedna zbyt mało dba o praktyczną stronę wychowania, druga nie radzi sobie z relacjami. Tym samym starsza siostra częściowo przejmuje obowiązki pilnowania i wspierania młodszej.

Nie bójcie się, to żaden spojler, a jedynie sam początek i jednocześnie tło opowieści. To jaka jest główna historia? Magiczna.

Oto Pola spotyka w szkole bardzo dziwną dziewczynkę. Dziewczynka ma tak, jak Pola, całkowicie białe włosy. Jest tajemnicza i pojawia się na krótką chwilę. Zdąża jednak spojrzeć na Polę i upuścić swój pierścionek. Potem jasnowłosą zabiera mama, a Pola dowiaduje się, że jest to uczennica objęta edukacją domową. To spojrzenie i ten upuszczony z premedytacją pierścionek, nie dają Poli spokoju. Zaczyna poszukiwania tajemniczej dziewczynki. Oczywiście musi zabierać ze sobą młodszą, niesforną siostrę.

Tak dziewczynki wkraczają do barwnego, ale i przerażającego świata Wiłki – smoczej dziewczynki. Muszą sobie poradzić nie tylko ze swoimi lękami i wyzwaniami, ale przede wszystkim z nieporadnością i wadami… dorosłych.

 

 

CUDNA KRESKA I BARWY KATARZYNY BUKIERT

Ilustracjom trzeba poświęcić oddzielny akapit. Po pierwsze kolory. KOLORY są tu jak terapia dla oka. Barwy, które widzimy na okładce towarzyszą nam już przez całą książkę. I warkocze. I taka dziewczęca świeżość. Kasia Bukiert pokazała magię codzienności, bez uciekania się do dosłownego rysowania tej magii (a mogła sięgnąć po to ułatwienie, w końcu mamy w książce mityczne wiły). Piękna książka. Sami zobaczcie – na zdjęciach pokazuję kilka stron.

 

Wiłka smocza dziewczynka

 

 

CÓRKI SĄ ZE MNIE DUMNE – Z ANTONINĄ KASPRZAK ROZMAWIA ANIA OKA

 

Wiłka to spełnienie marzeń niejednego małego czytelnika zafascynowanego smokami. Skąd taki pomysł na jedną z głównych bohaterek?

 

Szczerze mówiąc, nigdy nie interesowałam się szczególnie smokami, a raczej mitologią, także słowiańską. To stąd czerpałam inspirację do opisania smoczego plemienia Wił. Kiedy obmyślałam tę książkę, najpierw miałam w głowie parę – Wiłkę i jej mamę. Chciałam stworzyć obraz matki, która bardzo kocha swoją córkę i jest skłonna wiele dla niej poświęcić, ale też całkowicie nad nią dominuje, izoluje od świata, tłamsi. Stąd już niedaleko do obrazu matki – smoczycy.

 

Antonina Kasprzak

 

Całkiem niedawno wyszła Twoja debiutancka książka dla dzieci. Ile czasu zajęła Ci praca nad Wiłką? Czym, to pisanie, różniło się od pisania „Nieja i ja”?

 

Rzeczywiście książki wyszły szybko jedna po drugiej, ale to przede wszystkim dlatego, że wydanie pierwszej trwało dosyć długo, a z drugą poszło już znacznie szybciej. „Wiłka smocza dziewczynka” była w zasadzie skończona, kiedy wyszła „Nieja i ja”. Praca nad „Wiłką” zajęła mi około pół roku. Największa różnica polegała na mojej większej wierze we własne siły. „Nieję” pisałam bardziej dla własnych córek, dla siebie, do szuflady, z myślą, że może kiedyś nieśmiało spróbuję komuś ją pokazać. Natomiast przy „Wiłce” od razu założyłam, że książka ukaże się drukiem. Nie wpłynęło to chyba jednak na mój sposób czy tempo pracy.

 

Masz dwie córeczki – co mówią o Twoich książkach? Pierwszej i drugiej?

 

Na szczęście Mani i Helence książki się podobają i są ze mnie dumne. Doszukują się w książkach sytuacji, epizodów z własnego życia, a jest ich sporo. Skrupulatnie wyliczają, czy bohaterki są do nich podobne (na przykład pod względem koloru włosów) i czy któraś nie jest tu poszkodowana.

 

Antonina Kasprzak

 

Czy kiedy piszesz, to wiesz już dla jakiej grupy wiekowej będzie to książka, czy dopiero określasz to po zakończeniu powieści? Dla jakiego wieku poleciłabyś Wiłkę?

 

Tak, od początku wiedziałam do jakiej grupy wiekowej chce skierować książki. Może nie rozumowałam w kategoriach „grupy docelowej”, tylko wynikało to spontanicznie z konstrukcji głównych postaci. Często w przypadku książek dla dzieci czytelnicy są nieco młodsi lub w wieku głównych bohaterów. Myślę, że „Wiłka” będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 8–12 lat.

 

W Twojej książce dorośli nie najlepiej sobie radzą. Czy to z powodu czynników losowych, czy też własnych błędnych decyzji, ale w uproszczeniu można powiedzieć, że dzieci mają przez nich sporo kłopotów. Czy coś chciałaś przez to przekazać młodym czytelnikom, a może czytającym z nimi rodzicom?

 

Tylko tyle, że nie są sami ze swoimi problemami. Myślę, że kłopoty, które mają w swoich rodzinach bohaterki „Wiłki, smoczej dziewczynki”, są poważne, ale dosyć typowe dla współczesnych dzieci. W jednym domu jest rozbita rodzina, dominująca matka i tematy, których nie wolno poruszać. W drugim domu dorośli są sfrustrowani codziennością – ciasnym mieszkaniem, problemami z pracą, pobytem w szpitalu,nadmiarem obowiązków. Zrzucają za duży ciężar na barki dzieci, przede wszystkim dlatego, że nie zapewniają im dość bezpieczeństwa. Przy tym wszyscy ci dorośli cały czas się starają wywiązywać jak najlepiej ze swojej roli! Mam nadzieję, że ci czytelnicy, którzy zmagają się z takimi problemami, odnajdą tutaj swoje emocje i może nadzieję, że także oni sami mogą wiele zmienić.

 

Dziękuję za spotkanie. Czekam na Twoje kolejne tytuły i mam nadzieję, że nie będziesz już niczego ukrywać w szufladzie. 

 

GDZIE KUPIĆ „WIŁKA SMOCZA DZIEWCZYNKA” – PORÓWNYWARKA CEN:

smocza dziewczynka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website