HODOWLA RAFY SODOWEJ ZA 2 ZŁ

Kategoria wiekowa:  5+
Cena:  soda opakowanie 2 zł
Dla kogo:  dla chłopaków, dziewczyn
Ocena:  polecam

ALEKSY: To miała być hodowla stalaktytów i stalagmitów (takich jak w jaskiniach), ale okazało się, że wyhodowałem rafę. Ustawiamy dwa słoiki (albo duże szklanki, albo butelki), nalewamy wody (najlepiej ciepłej) i sypiemy do niej łyżką sodę oczyszczoną. Mieszamy i sypiemy. Aż soda przestanie się rozpuszczać w wodzie, wtedy będzie wiadomo że jest już jej dużo. Do obu słoików wkładamy po jednym końcu sznurka (nie plastikowego). Ustawiamy słoiki w miejscu gdzie NIKT ABSOLUTNIE NIE BĘDZIE ICH RUSZAŁ, w pewnej odległości od siebie.

Środek zwisającego sznurka musi być wyżej niż poziom wody w słoikach (acha i w słoikach musi być po tyle samo wody). Pod środkiem sznurka ustawiamy talerz, miskę czy jak ja pokrywkę od słoika. Po pewnym czasie soda pod wpływem wody wędruje sznurkiem na sam środek. Sznurek zaczyna zarastać sodą. Soda powinna się zebrać w najniższym miejscu sznurka i zrobić stalaktyt (wiszący) a pod nim na nakrętce stalagmit (stojący) ale u mnie tak nie było. Moja rafa rosła prawie 3 tygodnie, ale już po kilku dniach było ją widać.

Ta zabawa to bezpieczne doświadczenie przyrodnicze, więc można je robić samemu, a mniejsze dzieci z rodzicami. Może kiedyś uda mi się ustawić kilkanaście takich słoików i połączyć je szlakiem sznurków, aż powstanie mega rafa sodowa. Będą się tam mogły rozgrywać wielkie bitwy i odkrycia i może nakręcę taki filmik na Youtube.
PS. Nurek jest z zestawu LEGO ATLANTIS, a sodę można kupić w każdym sklepie spożywczym.

Aleksy_soda_dol_1 aleksy_soda_dol_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.