DZIEWCZYNKI ODDAJĄ WŁOSY NA PERUKI DLA CHORYCH DZIECI – dla Foch.pl

Dziś może nietypowo, ale nadal w temacie zabawek. A konkretnie o działaniu Fundacji WeGirls. Ich akcja polega na uświadamianiu i zachęcaniu małych dziewczynek, aby ścinały swoje długie włosy i oddawały je na peruki dla dzieci po chemii i operacjach. Klara na razie nie chce zrezygnować ze swoich warkoczy, ale ważne, że zaczęłyśmy o tym rozmawiać.

Zamiast niemowlęcego wózeczka, wózek inwalidzki. Gips na nogę, kule w dłonie. Okulary na nos. Do tego ulotka zachęcająca do oddania włosów na peruki dla innych dzieci. Nowa linia akcesoriów polskiej firmy lalek ma na celu uwrażliwienie zdrowych i pomoc chorym dzieciom w oswojeniu choroby.

5

Na ostatnich Targach Książki w Krakowie natknęłam się na stoisko z lalkami. Właściwie samych lalek było tam niewiele, głównie książki i akcesoria, ale ja i tak zapatrzyłam się na mały, kolorowy wózek inwalidzki. No z taką zabawką to się jeszcze nie spotkałam.

Jedna z pań widzących moje zainteresowanie wręczyła mi ulotkę promującą akcję oddawania włosów na peruki dla dzieci po chemioterapii i operacjach. Tyle, że była to ulotka bardziej dla mojej córki, bo zachęcała do wzięcia w udziału w akcji nie duże, a właśnie małe dziewczyny. Choć, jak się później dowiedziałam, dorośli też są mile widziani.

Tak wyglądał mój pierwszy kontakt z dość nową, bo działającą od marca, polską marką lalek WeGirls. Kiedy po powrocie z targów zapytałam w redakcji, czy mam pisać o książkowych nowościach dla dzieci, czy o lalce jeżdżącej na wózku i akcji wspierania chorych dziewczynek przez ich zdrowe koleżanki, od razu usłyszałam „Chcemy lalkę!”.

TWOJE WŁOSY MOGĄ POMÓC

Założycielki firmy i Fundacji Przyjaźni WeGirls – Alina Groblicka, Anna Rutkowska, Mira De Martino – mówią, że od dawna miały zamysł stworzenia organizacji, która będzie pomagać dzieciom chorym i wykluczonym. Zwłaszcza małym pacjentom, którzy stracili włosy po chemii.

zabawkator_we_girls

– Sama kilka razy oddawałam włosy na ten cel, mieszkając w Stanach – opowiada Anna Rutkowska (na zdjęciu, archiwum WeGirls). – W Polsce takie akcje dla dzieci to nadal nowość, a przecież one także potrzebują wsparcia w trudnej sytuacji radzenia sobie z chorobą, podbudowania pewności siebie, zwłaszcza w kontakcie z rówieśnikami. Włączenie dzieci zdrowych w działalność naszej fundacji ma aspekt edukacyjny. Nie tylko pomaga zauważyć, czy zrozumieć chorobę innych, ale też pokazuje, że nawet zmieniając fryzurę, obcinając włosy, można komuś pomóc. Obserwujemy, że to bardzo cenne i emocjonujące przeżycie dla dzieci – dodaje.

Już ponad 100 osób przekazało swoje włosy na rzecz fundacji. Głównie dziewczynki, ale wśród dawców są chłopcy i dorośli. Ofiarodawcy o akcji dowiadywali się na stoiskach WeGirls, z relacji w telewizji, akcji lokalnych, czy informacji na blogach parentingowych i Facebooku.

– Do zrobienia jednej peruki potrzeba kilku dawców. Dzięki nam powstało i niedługo jeszcze powstanie kilkadziesiąt peruk! Pierwsze trafiły już do potrzebujących dziewczynek. Współpracujemy też z dziecięcymi szpitalami. Rozmawiamy z psychologami na oddziałach dziecięcych, słuchamy jakie są potrzeby i problemy rodzin, staramy się wyjść im na przeciw – mówi Anna Rutkowska.

Prosi też o przekazywanie dalej informacji o działalności fundacji. Bardzo wiele dziewczynek, zwłaszcza po komuniach, skraca długo zapuszczane włosy i nie wie nawet, jak bardzo są cenne. Wystarczy je odpowiednio ściąć i przekazać – nawet w zwykłej kopercie – fundacji. Instrukcję krok po kroku jak to zrobić prawidłowo znajdziecie TUTAJ. Mogą to być również włosy dorosłych, nawet farbowane. Warunkiem jest, aby miały nie mniej niż 25 centymetrów długości.

CAŁY TEKST o idei We Girls, książkach, które towarzyszą temu projektowi, ich autorce Joannie Charms, ale też o samych lalkach i nowych, uwrażliwiających akcesoriach: TWOJA LALKA MIAŁA WYPADEK, BĘDZIE JEŹDZIĆ NA WÓZKU INWALIDZKIM

A w przyszłym miesiącu opowiem jak u nas zadomowiła się Monika, lalka w okularach, która przyjechała do Klary ze złamaną nogą, kulami i wózkiem inwalidzkim. Od razu uprzedzę, że będzie to nieco inna i znacznie dłuższa opowieść niż zwykle.

2

3

1

 

2 komentarze do “DZIEWCZYNKI ODDAJĄ WŁOSY NA PERUKI DLA CHORYCH DZIECI – dla Foch.pl

  1. Świetna akcja! Może nawet uda mi się przyłączyć na wiosnę, jak wytrzymam i nie zetnę wcześniej włosów ;p Bardzo realistyczne zdjęcia lalki. Zawsze lalki są pokazane tak słodko w jakiś nieprawdziwych warunkach, a tu genialnie to zrobiłaś. Pozdrawiam!!

  2. Wspaniałe zdjęcia. Takie przejmujące, pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.