SŁOWOSTWORY – NAUKA PISANIA – GRA EGMONT

Bardzo przyjemna gra. Z jednej strony liczy się w niej szybkość – dosłownie, jest klepsydra – z drugiej gracz nie może niszczyć pozostałych, a jedynie walczy o jak najlepsze wyniki własne, co sprawia, że są emocje, ale nie ma możliwości eliminacji przeciwnika i nie budzą się „wrogie” uczucia. Ta gra to też nauka pisania poprawnie. 

Wiek: 8+
Cena: można znaleźć za ok. 60 zł (w tym wysyłka)
Dla kogo: rodziny, dzieci, nastolatki, dorośli, każdy, kto lubił grę Państwa-miasta.
Ocena: polecam, dobre wykonanie, rozwijająca, u nas sprawdza się doskonale

Gra autorstwa Filipa Miłuńskiego ma bardzo ładną grafikę przygotowaną przez Macieja Szymanowicza. Zarówno karty liter jak i tekturowe obrazki ze stworkami mają świetne rysunki i dobry, stonowany kolor. Są zabawne, ale jednocześnie eleganckie, co zdarza się bardzo rzadko. Szkoda, że drewniane kostki nie mają nadrukowanych, lub „wyrytych” znaków bezpośrednio na drewnie. Byłby wtedy trwalsze i atrakcyjniejsze.

Pudełko jest mocne i z dobrą grafiką – równie dobrze wyglądałaby w książce dla dzieci. Oczywiście opakowanie mogłoby być o połowę mniejsze, no ale wszyscy wiemy, że rynek rządzi się „prawem większego pudełka”. Z tego co wiem, ale jeszcze sprawdzę, chyba tylko kolos Lego zdecydował się na zmniejszenie swoich opakowań. Muszę poszperać, czy to już miało miejsce, czy dopiero zostanie wprowadzone.

Nauka pisania, gra Słowostwory, Ania Oka, Zabawkator

Nauka pisania, alfabet z warzyw i owoców

zabawkator_slowostwory_16

W PUDLE ZNAJDZIECIE: cztery kostki drewniane z naklejkami do samodzielnego nałożenia, 72 karty liter, cztery żetony rund, 40 SłowoStworów, znacznik gracza startowego, klepsydrę, siedem kart pomocy, siedem kart z jokerem.

Gra jest od 8 lat, ale Klara (lat prawie sześć) chętnie się do niej przyłącza. Jest ze mną w drużynie, opanowała zasady i bardzo stara się wymyślać wyrazy – wychodzą z tego cuda i runda zazwyczaj kończy się tak, że wszyscy się śmiejemy zamiast szukać słów. Z Klarą gramy w prostą wersję gry, która jest tak nieskomplikowana, że mogę ją opisać.

PROSTA WERSJA ROZGRYWEK: Potrzebne są jedynie kostki, klepsydra, SłowoStwory i karty liter. Zaczyna gracz najmłodszy, lub o najdłuższym imieniu. Celem jest zdobycie jak największej liczby SłowoStworów, przy czym każdy z nich ma jeden punkt (napisy na figurkach w tym wariancie nie liczą się). Przebieg rundy: gracz wybiera kostkę, przekręca klepsydrę, rzuca kostką, losuje dwie karty, które wykłada na środku. Wszyscy próbują wymyślić wyraz z tymi dwoma literami z kategorii zadanej przez kostkę. Kto wymyśli pierwszy dostaje dwa Słowostwory (punkty), każdy kto wymyśli przed przesypaniem się piasku w klepsydrze dostaje jednego SłowoStwora (punkt). Tyle w skrócie.

zabawkator_slowostwory_10

zabawkator_slowostwory_15

WARIANT TRUDNIEJSZY jest polecany od dwunastu lat. W tej rozgrywce biorą udział wszystkie elementy. Są pojedynki, budowa alfabetu, cztery rundy, itd. Nie będę opisywała, bo w słowach wygląda to na bardziej skomplikowane niż jest w rzeczywistości. Choć jest to faktycznie dość trudna gra, jeśli chce się bawić z dziećmi.

Tu znajdziecie pełną, oryginalną, kolorową INSTRUKCJĘ gdzie jest wszystko – opis elementów i rozgrywek.

Słowostwory, gra Egmont, Zabawkator.pl

GRA I NAUKA PISANIA W JEDNYM

SłowoStwory polecamy wszyscy, bo u nas podobała się i Klarze i Aleksemu i nam. Gra jest rozwijająca, co sami szybko zauważycie – działa tu ta sama zasada co w przypadku starej zabawy Państwa-miasta. Im więcej rozgrywek za tobą, tym jesteś lepszy, tworzysz więcej słów, lepiej i szybciej kombinujesz, pamiętasz rozwiązania z gier poprzednich, itd. Jeszcze taka uwaga: gra jest dla 2-7 osób. Jednak mam wrażenie, że najlepiej bawić się w grupie 3-4 zawodników. Czas rozgrywki to niecałe pół godziny. W łatwym wariancie nawet mniej.

Oczywiście mając pod ręką tak piękny alfabet, musiałam wykorzystać z Klarą okazję do układania słów. Wychodzą nawet długie słowa i krótkie napisy – ale naprawdę krótkie i przemyślane, bo każdej literki mamy tylko 3 sztuki.

No i każda rozgrywka to dodatkowe zderzenie z różnymi przeszkodami, ortograficznymi, związanymi z innym słyszeniem, a innym wymawianiem wyrazów. To naprawdę doskonała nauka pisania, w dodatku poprawnego, bo żadne słowo nie umknie uwadze całej grającej ekipie.

Słowostwory, gra Egmont, Zabawkator.pl

zabawkator_slowostwory_7

zabawkator_slowostwory_5

Blog o zabawkach, Zabawkator, Ania Oka

A zdjęcia takie statyczne, bo inne nie chciały wyjść w tym dzisiejszym mroku. Tu dowód, że u nas ciemno i mokro:

zabawkator_slowostwory_1

2 komentarze do “SŁOWOSTWORY – NAUKA PISANIA – GRA EGMONT

  1. Też lubimy tę grę :). Można w nią grać z rodziną, a także ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.