TECZKA INSPIRACJI – OD ZUZUTOYS

Nie wiem czy „kolorowanka” to dobre określenie na tę zabawkę. Raczej nie. Wprawdzie jest pewne nawiązanie, ale bardziej pasuje tu interaktywna książka o malarstwie. Cudowna. Na pewno będzie to jedno z wartościowych odkryć tego roku.

Wiek: 8+ (według wydawcy), można próbować od 6+ (ale o tym w tekście)
Cena: 49 zł
Dla kogo: dziewczynki, chłopcy
Ocena: Bardzo polecam, jeden z ciekawszych projektów plastycznych jakie znam

„Teczka inspiracji. Najsłynniejsze obrazy świata” została wydana w formacie A3. Składa się z teczki „rysunkowej” wiązanej na tasiemkę, w której można przechowywać późniejsze prace. Tekst opracowała Weronika Kowalkowska, a ilustracje Zuzanna Szelińska. Publikację wydała polska firma Zuzutoys.pl więc kolejny plus. Wszystkie teksty zostały podane po polsku i po angielsku.

W środku znajdziemy 20 kart na których z jednej strony jest reprodukcja obrazu z wszystkimi danymi: autor, rozmiar, technika, rok i krótkim opisem wraz z ciekawostkami i wskazówkami na co zwrócić uwagę. Na rewersie umieszczono uproszczony szkic obrazu do samodzielnego wypełnienia.

Z tyłu teczki znajdziemy zachętę do własnej twórczości i przygotowania wystawy. A w środku na 21 karcie autorki podały definicję kilku gatunków malarstwa (dowiemy się na przykład czym się różni portret od autoportretu, a czym od pejzażu) i zostawiły miejsce na autorski obraz.

zabawkator_teczka_inspiracji_2

zabawkator_teczka_inspiracji_5

zabawkator_teczka_inspiracji_6

zabawkator_teczka_inspiracji_3

Teczka jest u nas jakiś czas, ale Klara zrobiła dopiero trzy prace. Bawiła się przy tym świetnie i bardzo angażowała, jednak miała problem z koncentracją przy czytaniu opisów. Dla niej są za długie. I tu właśnie Zuzutoys miało rację typując wiek odbiorcy na 8+. Bo owszem – Klara z wielką przyjemnością korzysta z kart, ale wydaje mi się, że niewiele pamięta z tekstów. Choć oczywiście wynosi wiedzę podstawową, a konkretnie o tym, że jest takich 20 cudownych obrazów. Przy czym jej zdaniem niektóre są całkiem nieudane.

Dlatego choć Kla chętnie by strzeliła jakiegoś Picassa czy Moneta, ja teczkę odkładam konsekwentnie na wyższa półkę – nie żeby nie umiała jej stamtąd ściągnąć. Oprócz wieku mam ku temu jeszcze inny powody. Po pierwsza dopiero na urodziny Klara dostanie dobre farby, a nasze akryle Amsterdam właśnie się skończyły (miałyśmy je ponad trzy lata). A po drugie, dopiero na wiosnę przyniesiemy znowu z sutereny starą sztalugę cioci. Lubię jak Klara maluje przy sztaludze, skoro mamy taką możliwość. Nie no oczywiście, że nie zabraniam jej malować do tego czasu! Może robić co chce, ale i tak produkuje takie ilości prac plastycznych, że jak poczeka chwilę na „Teczkę inspiracji” to nic jej się nie stanie.

No i znowu zapisałam Was na śmierć, a chciałam tylko powiedzieć, że to świetna i rozwijająca kolorowanka dla dzieci 8+, która wcale nie polega na wiernym naśladowaniu wzoru. Kto chce może naśladować, kto chce może tworzyć. Najlepiej byłoby oczywiście używać farb, żeby pozostać w temacie malarstwa, ale Klarze zdarzyły się i kredki i flamastry i też było fajnie.

zabawkator_teczka_inspiracji_7

zabawkator_teczka_inspiracji_8

zabawkator_teczka_inspiracji_11

zabawkator_teczka_inspiracji_12

zabawkator_teczka_inspiracji_9

zabawkator_teczka_inspiracji_10

TROCHĘ OBOK TEMATU – O RYSOWANIU I KOPIOWANIU

Przy okazji kilka słów o książeczkach typu „jak krok po kroku narysować kotka”, Mają one wielu przeciwników, którzy twierdzą, że to ogranicza naturalny rozwój plastyczny dziecka. I że jeśli dziecko nauczy się rysować kotka w jeden określony sposób, a potem go utrwali w pierwszych pracach, to już zawsze będzie tak tego piekielnego kotka rysować.

Nie wiem czy byłabym aż tak restrykcyjna, ale faktem jest, że jak mnie Mama nauczyła rysować kota, dzban z winem na religię, czy domek, to do tej pory tak rysuję. Mało tego – dzban z winem okazał się tak uniwersalny, że pojawi się jako wazony, karafki, doniczki do kwiatów i wszystkie inne dzbanopodobne produkty. Może poszłam na łatwiznę? A może po prostu nie mam talentu i tyle?

Z drugiej strony w szkołach plastycznych nauczyciele często polecają kopiowanie prac mistrzów jako element nauki – podobna najłatwiej wtedy poznać daną technikę. To znaczy nie wiem czy teraz, ale na pewno zalecali kiedyś w mojej szkole, ale też w liceum plastycznym mojej siostry. A na ASP Ela miała chyba nawet specjalne zajęcia z kopiowania? Muszę zapytać.

zabawkator_teczka_inspiracji_4

zabawkator_teczka_inspiracji_13

zabawkator_teczka_inspiracji_14

zabawkator_teczka_inspiracji_15

zabawkator_teczka_inspiracji_16

zabawkator_teczka_inspiracji_17

zabawkator_teczka_inspiracji_18

2 komentarze do “TECZKA INSPIRACJI – OD ZUZUTOYS

  1. Z młodszym synem bawiliśmy się już książeczkami ZuzuToys o historii Polski, więc już znamy z dobrej strony tą markę. Sprawdziłam teczkę na swoich dzieciach. Uważam, że to świetna zabawka dla 9+. Należy do zabawek, które wymagają co nieco od rodziców. Nie powinni jej kupować rodzice, który myślą, że zabawki są po to żeby oni mieli święty spokój od dzieci. Każda karta daje szansę rodzicom, żeby uczyć dzieci zdobywania i gromadzenia wiedzy. Tworzenie obrazu mistrza o którym coś wiadomo z karty daje satysfakcję, że dziecko uczestniczy w wielkiej sztuce. Trzeba jednak trochę dziecku pomóc czytając opisy z kart ZuzuToys i rozmawiając o nich.

    • Fajny wpis, zachęcający do zapoznania się z produktem jak i w ogóle z marką ZUZU TOYS. Zdjęcia świetnie oddają istotę tej kolorowanki (choć to chyba niezbyt fortunne i trochę krzywdzące określenie „Teczki Inspiracji”). Brawo dla autorki wpisu oraz dla wydawcy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.