15 NAJCIEKAWSZYCH ZABAWEK PLUSZOWYCH – HOPLIK.PL

Grzyby zamieniające się w gnomy, dwustronne pacynki, cała kolekcja psów i kotów różnych ras i rozmiarów, zestaw do zabawy w las, nowa seria OWADY, pluszaki „mama i dziecko chowane w kieszonce”, pluszowe alternatywy dla popularnych zabawek typu Pony czy ChiChi Love – te i inne cuda wybrałam do pokazania w przeglądzie zabawek firmy Trudi, przygotowanym z okazji początku wakacji dla Hoplik.pl Początkowo myślałam o zestawieniu zabawek ogrodowych, ale takie i tak powstają w wakacje, a co tak naprawdę dzieci najczęściej zabierają ze sobą w podróż, na kolonie, plac zabaw, do spania w namiocie? PLUSZAKI 

CZY MASKOTKI TO WARTOŚCIOWE ZABAWKI? 

Nigdy nie lubiłam maskotek. Możliwe, że przez ich wielość. Rozumiałam, że dziecko może mieć 10 rodzajów klocków, puzzli, gier bez liku, ale maskotka moim zdaniem wystarczała jedna. Ile to zajmuje miejsca! A nie daj Boże niech zgubi się ten naprawdę_mały_żółw_z_oczkami_ale_nie_niebieski_tylko_ten_drugi_mamo_wiesz? I oczywiście okazuje się, że wśród kilkudziesięciu maskotek TYLKO ten żółw (kurzący się gdzieś w kącie od roku) właśnie zasługuje na wyjazd wakacyjny, na który wyruszamy za – sprawdźmy – pięć minut.

Od kiedy mam dzieci, coraz bardziej pasjonuję się zjawiskiem, rolą i funkcją zabawy w rozwoju dziecka. I po 16 latach zagłębiania się w temat muszę sprawiedliwie przyznać, że maskotki to jedne z najważniejszych zabawek. Zabawek emocjonalnych, czyli takich, które nadają się głównie do zabaw narracyjnych, ale też wyzwalają najwięcej uczuć i pozwalają je oswajać. Myślę, że z maskotki pełnią taką samą funkcję jak lalki, a już sam Korczak pisał o niej tak: „Słyszymy, jak dziewczynka wykłada lalce (maskotce) prawidła dobrego tonu, jak ją poucza i strofuje. Ale nie słyszymy, jak w łóżku skarży się przed nią na otoczenie. – Ja ci powiem, lalusiu (misiu, kaczuszko, pajączku), tylko nie powtarzaj nikomu…”.

zabawkator_sowa_2

NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH

Od kiedy dostrzegłam jak ważą rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka pełnią maskotki, zaczęłam się nimi interesować i szukać najciekawszych. Kilka miesięcy temu poznałam firmę Trudi i cóż, NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ. Klara dostała zestaw pacynek sowa z pisklakiem, ale to nie znaczy, że nie zachwyciłyśmy się innymi zabawkami tej firmy. Nie mogę sprowadzić wszystkich do pokoju Klary, dlatego dziś pokazuję PRZEGLĄD najciekawszych pluszaków Trudi, który starałam się zróżnicować i pod względem wieku odbiorców i cen i możliwości zabawy. Zapraszam.

A TUTAJ ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE ZABAWKI TRUDI spośród których wybrałam nasze typy.

zabawkator_pluszak_huski

PIES HUSKI – ten, którego pokazuję na zdjęciu i do którego macie linkę jest wielkości prawie prawdziwego psa i wymaga sprowadzenia na zamówienie. Ale musiałam go pokazać, bo jest naprawdę piękny. Firma Trudi stworzyła całą linię maskotek psów różnych ras i wielkości (z wielkości wynika cena, najmniejsze modele można kupić od 21,5 zł). Dziecko może więc dostać swojego wymarzonego huki’ego, owczarka niemieckiego, buldoga, wyżła włoskiego, pudla, cocker spaniela – wszystkich wymieniać nie będę. I tak, koty też są. I wiem, że prawdziwy pies/kot były lepszy, ale nie zawsze da się. Firma Trudi pokazała rasy zwierzaków dokładnie tak jak one wyglądają, więc zabawki mają wartość edukacyjną. 

zabawkator_kolysanka-ze-swiatelkiem-przytulanka-Misiu

PRZYTULANKA KOŁYSANKA MIŚ Jak sama nazwa wskazuje ten miś, całkiem duży bo ma prawie 30 cm wysokości, może być pierwszą maskotką niemowlaka. Nawet, kiedy jeszcze dziecko nie będzie go chwytać, tulić bawić się nim, to skorzysta z funkcji „gra i świeci”. Kilkanaście lat temu zabawki z rodzaju „gra i świeci” to było coś najgroszego, co mogło spotkać rodzica. Dziś na rynku pojawiły się bardzo dobre propozycje z tego rodzaju i mogą być naprawdę przydatne. Miś po naciśnięciu brzuszka gra kołysankę na ozdobnym księżyciu zapalą się delikatnie trzy światełka. Miłe. Spokojne. Jak widać na zdjęciu miś trzyma gryzak, więc może okazać się naprawdę pomocnym przyjacielem w godzinie pierwszej próby – podczas ząbkowania. Po wyjęciu urządzenia elektronicznego pluszaka można spokojnie prać.

zabawkator_aktywna-wiewiorka_zestaw

ZESTAW AKTYWNA WIEWIÓRKA Doskonale zaprojektowana zabawka. Idealna wręcz. Kto ma już dziecko ten wie ile czasu potrafi ono bawić się w wyjmowanie i wkładanie przedmiotu do pudełka. Aktywność tę można zaobserwować kiedy dziecko zaczyna siedzieć, czyli zabawka sprawdzi się najwcześniej od 6 miesiąca życia. Ale zobaczcie: nie dość, że mamy maskotkę w postaci wiewiórki, to do niej jest domek (wkładanie i wyjmowanie, trening sprawności, samodzielności, motoryki, koordynacja ręka-oko, itd), ale też lusterko ukryte w orzechu i gryzak poziomka. Ile zabawy, przygód, możliwości, ćwiczeń i wiedzy o przyrodzie! Można prać, wiadomo.

zabawkator_Lalka-przytulanka-Chlopiec

LALKA CHŁOPIEC Zawsze staram się pokazywać lalki „męskie”, bo jest ich znacznie mniej niż „żeńskich”. Tymczasem chłopcy często chcą mieć lalkę i dobrze jak mają wybór co do płci. Przy okazji: to, że chłopcom zaleca się zabawy lalkami, wcale nie jest nowoczesnym wymysłem. Kto miał okazję zajrzeć do polskich książek o dziecięcych zabawach albo o wychowaniu dzieci sprzed 50-60 lat, wie, że bardzo często pojawiały się tam wskazówki, żeby chłopców zachęcać do zabaw w lalczynych kącikach, a nawet – jeśli tego chcą – kupować im lalki. Wiedzieliście o tym? Ja byłam przekonana, że to dopiero nasze pokolenia są takie „postępowe”. Wielką zaletą tej maskotki są zdejmowane ubranka i buty – dzieci uwielbiają rozbierać zabawki, dlatego za zbrodnię przeciwko zabawie uważam lalki z przyszytymi częściami garderoby. No i maluch doskonale ćwiczy palce, dłonie, zapinanie, wiązanie.

zabawkator_trudi_Kotek-w-fioletowej-torebce-z-kwiatkiem

KOTEK W TOREBCE Lubię zwierzaki w torebkach – te zabawkowe, nie żywe. Możliwe, że macie córki, że córki te chodziły do przedszkoli (z dniem na przynoszenie zabwek z domu) i mimo to ominął Was szał na pieski Chichi Love. Nas nie ominął, mamy dwa, zresztą sama się nimi zasłodziłam, przyznaję. Dlatego jak zobaczyłam pluszowego kota (jest też pies) w wersji przygotowanej przez Trudi, od razu postanowiłam pokazać jako zdecydowanie lepszą alternatywę dla ChiChi. Ładne to jest, przyjazne i tańsze od niektórych zestawów ChiChi.

zabawkator_Lalka-z-bajki-ksiezniczka

zabawkator__Lalka-Mroczna-ksiezniczka

LALKA KSIĘŻNICZKA Nie jestem zadowolona ze zdjęcia, które pokazuję, bo nie oddaje uroku tych lalek, ale za to jest „zbiorcze”. Niestety nie było na nim mojej ulubienicy – mrocznej księżniczki (jest jak słodka, że chyba bym z nią spała), ale jest w tej chwili niedostępna, więc co będę robić smaka. No dobrze, nie mogę się powstrzymać – dodaję zdjęcie. Każda lalka to bohaterka bajki, co jest dodatkową zaletą, bo można używać jej podczas wieczornych opowieści. Wysokość 24 cm. Możliwość prania.

zabawkator_pacynka_dwustronna

DWUSTRONNA PACYNKA NA RĘKĘ prawie moja ulubiona wersja pacynek. Prawie, bo numer jeden pokażę za chwilę. Są to pacynki, które można „przewlec” na drugą stronę i w ten sposób uzyskać drugiego bohatera zabawy. Proste i genialne. Dwie zabawki w jednej! Dlaczego w ogóle warto podarować dziecku pacynkę? Po pierwsze może ona pełnić funkcje zwyczajnej przytulanki. Po drugie podczas zabaw z elementami teatralnymi dziecko rozwija umiejętności opowiadania, wymyślania, poszerza słownictwo, itd. – korzyści jest tyle, a upał tak okrutny, że na tym wypisywanie zakończę. Po trzecie: pacynki mają „zdolności terapeutyczne”. Dzieci, które nie chcą, bądź nie potrafią, opowiedzieć nam o swoich kłopotach czy choćby wątpliwościach, często przekładają je na odgrywane scenki. To jeszcze dodam, że dwupacynki mają po 22 cm wzrostu i można je dostać w różnych wersjach tematycznych: pingwin i miś, pies i kot, kot i mysz, pszczoła i miś.

zabawkator_insekt-maskotka-pajak

MASKOTKA PAJĄK  to maskotka z serii przyrodniczej „Idurt”. Jest to zupełnie nowy projekt firmy, kierowany do „odważnych dzieci”, ponieważ pokazuje 13 owadów zaprojektowanych w realistyczny sposób. Możliwe więc, że nie spodobają się one maluchom, choć taki pająk wygląda przymilnie, prawda? U nas w domu nowa linia zrobiła furorę. Mój nastolatek zapytany o to która maskotka jest najfajniejsza wybrał pająka, ale też kleszcza i larwę. Choć na widok kleszcza aż się wzdrygnęłam, muszę przyznać, że linia owadów mi też przypadła do gustu i myślę, że to dobry, edukacyjny, kierunek dla firmy. Czekam na inne ciekawostki, zwłaszcza gdyby zechcieli zająć się motylami. A TUTAJ możecie zobaczyć sami całą serię IDURT Trudi Ceny maskotek uzależnione są od ich wielkości.

Pacynki Trudi pacynka na rękę i palce Kura i kurczaczek 29992

PACYNKI MAMA I DZIECKO  I tak doszliśmy do najsłodszych i najpiękniejszych pacynek na świecie. Seria zestawów „mama i dziecko” to dwie maskotki. Jedna ma 28 cm i jest dużą pacynką do założenia na rękę. Drugą, tę malutką, zakładamy na palec. I tak możemy do woli odgrywać sceny rodzinne. U nas jest to jedna z najsłodszych zabaw, bo Klara zawsze chce być dzieckiem, które ma bardzo dziwne pomysły i mama musi je wiecznie ganiać i ratować. Scenki odgrywa się doskonale przed snem. Mogą mieć one charakter terapeutyczny ale też poznawczy, pomagający lepiej zrozumieć się rodzicom i dziecku. Dzieci, im mniejsze, tym chętniej odwzorowują znane im scenki z życia (zamiast wymyślać coś nowego). Obserwując więc co odgrywają pacynkami możemy „podejrzeć” jak widzą sytuacje z życia rodzinnego, przedszkola, podwórka, sklepu, co je niepokoi, albo jak chciałby żeby konkterne sytuacje wyglądały. Możemy też zamienić się rolami – niech dziecko odgrywa mamę/tatę/panią w przedszkolu. Z jednej strony spojrzymy na siebie „w lustrze” z drugiej dziecko może zobaczyć pewne sprawy ze strony rodzica, np. dlaczego mama kura traci cierpliwość, kiedy pisklak zawołany 17 razy nie przychodzi na kolację. Pacynki są w kilku wzorach i nie będę próbowała pisać które są najfajniejsze, wszystkie znajdziecie TUTAJ SĄ WZORY PACYNEK

zabawkator_pacynka_wrona

PACYNKA WRONA  Dlaczego pokazuję wronę? Bo to piękny ptak. Przy okazji wiecie, że co najmniej 80% ludzi nie potrafi rozpoznać wrony wśród innych „czarnych” ptaków? Ta maskotka to gratka dla wielbicieli serii „Mama Mu” – tam Pan Wrona wygląd nieco inacze, bo nie ma żółtych elementów, ale do czytania książki też będzie świetny. Świetna raczej, bo piszę o pacynce przecież. Pacynka ma 25 cm wysokości. Przyznam, że wahałam się, czy z lataczy pokazać wronę czy nietoperza, który jest zachwycający, zwłaszcza jak składa skrzydła – możecie podejrzeć TUTAJ.

zabawkator_zestaw_las

ZESTAW LAS bardzo ciekawy pomysł. Taki mini las. Cztery zwierzaki, trochę drzew, podkładka. Jest jeszcze komplet farma, ale ponieważ zabawek z farmą jest masa, a z lasem mało – wiem, bo usilnie szukam drewnianego lasu, z tego rodzaju co mamy farmę Goki – to pokazuję ten. Jakie ma plusy praktyczne? Jest całowicie bezpieczny nawet dla małego dziecka, można prać mini maskotki. Wielką zaletą mini lasu jest umożliwienie dziecku pierwszych, całkiem rozbudowanych zabaw narracyjnych. Narracyjnych, czyli takich w których maluch ma możliwość wymyślania akcji, dialogów, używania kilku bohaterów, określonego miejsca wydarzeń. Będę powtarzała to do znudzenia (bo jestem na bieżąco ze szkołą i programem nauczania już od dekady) ale: czy wiecie że takie zabawy to wspaniała wprawka do… pisania wypracowań? Wartościowe są również tekturowe elementy do składania i ustawiania. Tu z kolei mamy wprowadzenie do układania puzzli przestrzennych. 

zabawkator_konik_z_bransoletka

KONIK PEGAZ Z BRANSOLETKĄ pokazałam pluszową alternatywę dla zabawek popularnych ChiChi Love, czyli zwierzaki w torebkach. Pokazałam lalki księżniczki z różnych bajek będące miękką alternatywą dla lalek tematycznych Barbie i barbiepodobnych. To teraz pokazuję maskotkę mogącą zastąpić plasitkowego kucyka Pony. To co widzicie na zdjęciu obok konika ma zastosowanie podwójne. Może być ozdobą konika – założone na siodło. Albo bransoletką dla dziewczynki. No i jest to piękny motyl. Koniki są do wyboru w czterech kolorach i rodzajach. Można prać.

zabawkator_maskotka_osa

MASKOTKA OSA to jeszcze raz wracamy do nowej serii maskotek-owadów Idurt. Tym razem wybór siedmolatki – osa. Nie wiem czy zauważyliście przy okazji pająka, że zabawki mają na grzbietach czerwone pętelki. Dzięki temu można je przyczepić na sznurki, podczepić jako ozdobę pokoju, sali. Ja widząc te maskotki od razu myślę o przedszkolach, klasach w szkołach dla młodszych uczniów, gdzie takie zabawki spełniały by podwójną rolę – zabawki i pomocy edukacyjnej.

 

zabawkator_grzyby_1zabawkator_pluszak_gnom

GRZYBY GNOMY te niewielkie maskotki (10 cm) z serii Fantasy Trudi zostawiłam sobie na koniec. Tak, mogłam pokazać wróżkę, albo jednorożca, czy smoka, ale zakochałam się w grzybach. Są dwa wzory, drugi to muchomor. Gdybym była dzieckiem właśnie zajękiwałabym się rodzicom „Proszę, proszę, ja go chcę, on jest najwspanialszy, muszę mieć tego gnoma!”. Dzieckiem nie jestem więc napiszę tylko, że nie widziałam tak uroczych zabawek-grzybów, które doskonale rozbudzając ciekawość, wyobraźnię i – przepraszam muszę – pomagają ćwiczyć małą motorykę (gnoma jak już się wyjmie z domku, to trzeba go tam potem umieścić). Jak większość maskotek Trudi gnom ma na kapeluszu pętelkę umożliwiającą zawieszenie. Choćby na sznureczku jako ozdobę pokoju, albo strażnika domku w ogrodzie czy na balkonie. „Mamo, ja nie mogę żyć bez tego gnoma. Mamo…”.

 

2 komentarze do “15 NAJCIEKAWSZYCH ZABAWEK PLUSZOWYCH – HOPLIK.PL

  1. Jestem ZACHWYCONA INSEKTAMI!!!! Już wiem czym ozdobię pokój mkjego rozrabiaki. Żuk gnojak, pająk i modliszka rules!!! Dzięki. Gnomy też kuszą, oj kuszą. Ania ty mi zawsze coś podrzucisz. Wpisuję wszystko do listy na wrzesień akurat będziemy po remonciku 🙂 🙂

  2. Jak dla mnie zabrakło pluszaka/ów z galerii Bukowski. Ale te z wyżej wymienionej listy też są bardzo ładne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.