KAPITALNE ZAGADKI I ŁAMIGŁÓWKI 4-8 LAT – PATRONAT ZABAWKATORA

PATRONAT ZABAWKATORA: Tym razem objęłam patronatem osiem pudeł PIĘKNYCH i paktycznych zestawów zagadek i łamigłówek dla dzieci. Poza szatą graficzną, o której więcej w tekście, zaświadczam, że te poręczne książeczki naprawdę są w stanie zająć dziecko samodzielnie, nawet nie trzeba mu czytać poleceń – zobaczycie. W najbliższych dwóch miesiącach będę miała jeszcze kilka patronatów z tej firmy, bo bardzo odpowiada mi kierunek w jakim się rozwija. To oznacza wiele patronackich prezentów dla Was – właśnie rusza na Facebooku pierwsze rozdanie. Co będzie potem z patronatami Zabawkatora zobaczę, bo dostałam kilka propozycji współpracy przy tworzeniu produktów dla dzieci. Tymczasem zapraszam do rozruszania „aparatów myślowych”. 

WIEK: cztery grupy wiekowe – 4-5, 5-6, 6-7, 7-8 lat
CENA: 19,99 zł (pudełkowa)
DLA KOGO: przedszkolaki, pierwsze klasy szkoły podstawowej
OCENA: zdecydowanie polecam, ładne, poręczne, zajmujące

img_8940

JAK WYGLĄDA, NA CZYM POLEGA SERIA KAPITALNYCH ZESTAWÓW?

Mamy dwa rodzaje: zagadki i łamigłówki, które nieco różnią się między sobą mechaniką zadań. Co mają wspólnego? Zmuszają małe głowy do gimnastyki umysłu. Zostały wydane w takim samym, charakterystycznym dla „Kapitana Nauki” formacie, czyli pudełka są wielkości 15×8,5×2,5 cm (bez zawieszki). W środku znajdziecie książeczkę  o wymiarach 14,5x8x1,5 cm. Jest ona na plastikowej sprężynie co wolę od metody łączenia w jedynym rogu i rozsuwania wachlarzowego. Kartki można dowolnie przekładać, zostawić „otwarte” tam gdzie się skończyło zabawę i jest to bardzo wygodne bo stos pod spodem jest jednocześnie sztywną podkładką do zabaw „na kolanie”. Każdy zestaw to 100 zadań.

Dużym atutem jest grafika. Zauważcie, że jednoczesną premierę miało aż 8 zestawów (po 100 zadań + strony okładkowe) na raz. Przy takiej masówce firmy w ramach cięcia kosztów najczęściej powierzają grafikę „pani Jadzi”, która jest dobrym grafikiem, ale nie pisała się na pracę ilustratorki w dodatku pracującej na akord. Tymczasem wydawnictwo po raz kolejny wynajęło sprawnych rysowników/grafików i stworzyło zestawy atrakcyjne wizualnie i nie kaleczące dzieci estetycznie. Lubimy to bardzo. (Na końcu wpisu mam dla Was przykład grafiki dla dzieci, który robi właśnie furorę w internetach).

W każdym zestawie mamy 100 zadań logicznych, o stopniu trudności dostosowanym do grupy wiekowej. Każde pudło to 3 rodzaje poleceń. I teraz uwaga – każde polecelnie jest dokładnie opisane na początku książeczki i oznaczone kropką z kolorem. To sprawia, że nawet dziecko nieczytające może samo korzystać z zagadek i łamigłowek. Wystarczy, że zapamięta jakiemu poleceniu odpowiada jeden z trzech kolorów kropki. Np. Kropka brązowa? Aaaa, mam znaleźć co nie pasuje na obrazku.

img_8953

img_8954

img_8955

img_8957

img_8958

CO SERIA KAPITALNYCH DAJE DZIECKU, GDZIE SIĘ SPRAWDZI?

Zabawy takimi zestawami zadań wpływają na rozwój koncentracji, logiki, spostrzegawczości, cierpliwości, sprawności kojarzenia, wytrwałości i poczucia sprawczości.

Wprawdzie te gry sprawdzą się wszędzie – nie widzę powodu, żeby nie bawić się nimi na kanapie, czy przed snem – ale ich format sprawia, że sama zostawiłabym je na „trudniejsze” okazje. Będą idealne podczas podróży autem, siedzenia w poczekalni u lekarza, choroby unieruchamiającej dziecko w łóżku, wszędzie tam, gdzie trudno o zabawę większymi formatami, a czas się dłuży – dzieciom czas się dłuży jakoś tak dziesięciokotnie. To naukowy fakt. Gdzie link do badań? Po co badania, przypomijcie sobie jak w dzieciństwie jechaliście do rodziny autem szemrząc „daleko jeszcze, daleko, jeszcze, daleko jeszcze?” albo czekaliście całe trzy minuty na dobranockę.

img_8941

DLACZEGO ŁAMIGŁÓWKI DLA DZIECI I ZAGADKI DLA DZIECI POMAGAJĄ RODZICOM?

Właściwie wystarczy dodać dwa poprzednie akapity i już wiadomo. Po pierwsze: są tak skonstruowane, że dzięki kolorowym kropkom oznaczającym polecenia nawet czterolatek może sam korzystać z zestawu. Czyli rodzic zyskuje czas albo spokój, jedno i drugie na wagę złota. Po drugie: służą do gimnastykowania dziecięcego umysłu. A czego chcemy bardziej niż dla swoich dzieci niż sprawności i elastyczności w myśleniu?

img_8952

GRY DLA PRZEDSZKOLAKA 4-6 LAT

„Kapitalne zagadki 4-5 lat” ilustrowane przez Magdalenę Popovics, „Kapitalne łamigłówki 4-5 lat” z ilustracjami Ewy O’Neill, „Kapitalne zagadki 5-6 lat” ilustrowane przez Annę Kleszczewską, „Kapitalne łamigłówki 5-6 lat” z ilustracjami Pauliny Zbylut.

img_8945

img_8946

GRY DLA PIERWSZOKLASISTY 6-8 LAT

„Kapitalne zagadki 6-7 lat” ilustrowane przez Kamilę Kozłowską, „Kapitalne łamigłówki 6-7 lat” z ilustracjami Pauliny Zbylut, „Kapitalne zagadki 7-8 lat” ilustrowane przez Macieja Łazowskiego, „Kapitalne łamigłówki 7-8 lat” z ilustracjami Anny Kleszczewskiej.

img_8947

img_8948

A na zakończenie obiecany przykład tego, co się dzieje, gdy zleca się zrobienie grafiki dla dzieci osobie, która się na tym nie zna. Kolorowankę z takim zadaniem wypuścił w świat ZUS. Prawda, że Małpka ma trudne zadanie? A do tego ta złamana rączka. Aż chciałby się powiedzieć: ojojojjj Małpko, witaj w prawdziwym świecie…

zabawkator_zla_zabawa_dla_dzieci_zus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.