100 ZABAW DLA DZIECI W WIEKU 3-6 LAT

Seria „100 ZABAW” to walizki z zestawami książeczek, kart i suchościeralnych flamastrów, bardzo precyzyjnie dobrane do trzech grup przedszkolnych dzieci. Dziś możecie obejrzeć je w nowej, odświeżonej wersji, która właśnie zdobyła wyróżnienie w konkursie Świat Przyjazny Dziecku. Ta nagroda cieszy mnie wyjątkowo, ponieważ nieco ponad rok temu, zachwycona szatą graficzną i zawartością merytoryczną, objęłam pudła z zabawami blogowym patronatem.

 

Wszystkie produkty Kapitana Nauki możecie kupić w znanych sieciówkach jak Empik czy Smyk, ale też w wielu księgarniach i sklepach z zabawkami, oraz na oficjalnej stronie KAPITAN NAUKA >> KLIK. Dodatkowo pod każdym zestawem dodałam przeglądarki cen z konkretnymi miejscami w Internecie.

 

Uwielbiam tę serię. Każde pudełko z osobna. Pal licho wygodne opakowania ze sznureczkowymi rączkami, a nawet ścisły podział na grupy wiekowe. Pomińmy jakość i zróżnicowanie zestawów. Oraz to, że ścieralne karty pozwalają dzieciom na popełnianie dowolnej liczby błędów bez łez, ale już książeczka uczy potrzebnego w szkole, uważnego wykonywania zadania od początku do końca.

Skoro wszystkie zalety pomijamy, to co tak lubię? Grafikę. Kompozycję kart. Światło. Przyjazne, proste, ale dopracowane ilustracje, których nie zrobiła ciocia stryjecznego dziadka, bo akurat siadła do komputera i znała jeden program graficzny, więc „Hura, robimy po kosztach”. Ilustracje przygotowali Danka Fukowska, Maciej Łazowski, Katarzyna Matyjaszewska i choć jedne lubię bardziej inne mniej-bardziej, to wszystkie są na równym poziomie i przypominają mi sprzyjające nauce ilustracje w starych podręcznikach.

Kolejny wielki plus to ciekawe tematy. Każde pudło jest jak podróż do innego uniwersum: las, wieś, łąka, kosmos, miasto, morze. To znaczy, że jeśli dziecko polubi serię, możemy bez wahania kupić mu następne pudło i mieć pewność, że nie będzie się nudziło.

Bardzo doceniam staranność wydawców i tym bardziej cieszę się, że Kapitana Nauka to polska marka.

 

 

100 ZABAW WYRÓŻNIONE W KONKURSIE ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU

Dwa pudła z tej serii pokazywałam TUTAJ >> KLIK, z okazji objęcia ich patronatem bloga. Było to ponad rok temu, ale już wtedy dostrzegłam wielki potencjał zabawowo-edukacyjny tych zestawów. Niedawno dostałam potwierdzenie swoich zachwytów, ponieważ za cała serię „100 ZABAW” KAPITAN NAUKA – KLIK, dostał wyróżnienie w prestiżowym konkursie Świat Przyjazny Dziecku.

 


NAJWAŻNIEJSZE ZALETY 100 ZABAW: 

• Wyraźny podział na trzy grupy wiekowe, dzięki czemu zabawy na kartach są przygotowane bardzo precyzyjnie pod fazę rozwoju dziecka.

• Rozłożenie zadań na dwustronne karty co, w przeciwieństwie do książeczek, pozwala na jednoczesną zabawę nawet grupy 30 dzieci (wystarczy podzielić je kartami i mieć w domu więcej flamastrów suchościeralnych).

• Karty mogą być używane wielokrotnie, ponieważ rysuje się po nich suchościeralnym flamastrem.

• Dzieci mogą bez stresu zrobić korektę swojej pracy – nie wyszło? Nic się nie stało! Wystarczy zetrzeć flamaster i spróbować jeszcze raz.

• Dobra szata graficzna – naprawdę dobra, Kapitan Nauka od pierwszego wejrzenia zachwycił mnie tym, że inwestował we współpracę z ilustratorami (a nie grafikami) tak, jak to robią najlepsze, zagraniczne firmy.

• Rozwijające zabawy przygotowane przez specjalistów. Zadania są efektem współpracy Bożeny Dybowskiej, pedagoga, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i Anny Grabek pedagoga, matematyczki. I to też jest bardzo cenne, bo wiem, że dziecko bawiąc się wyniesie z tego dodatkowe korzyści. Ale też, że wszystkie zadania są dopasowane do wieku, dla którego jest zestaw.

• Sztywne, trwałe karty, mające szansę przetrwać nie jednego użytkownika. Ale też pozwalające na zabawy bez podpórki (czyli w trudnych warunkach, gdy nie mamy stoliczka, na tak zwanym kolanie).

• Ładne pudełko ze sznurkową rączką. 

• Mobilność zabawki – można łatwo ją zabrać i użyć w podróży, poczekalni u lekarza, samochodzie, na „nudnym” spotkaniu dorosłych.

To teraz obejrzyjmy całą serię. Dla kolejnych grup wiekowych (3–4 lata, 4–5 lat, 5–6 lat) mamy po dwa tematyczne pudła. 

 

100 zabaw dla dzieci 3-4 lata

 

Z BOCIANEM STEFANEM, Z MEWĄ EWĄ 3–4 LATA

W obu zestawach dzieci uczą się liczyć od 1 do 5, ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację na zadaniu, wykonanie zabawy do końca, odkrywają co to są podobieństwa, czym są różnice, dopasowują skomplikowane kształty, przygotowują się do poznania liter i cyfr. Ale przede wszystkim odkrywają dwa fascynujące światy: morski i wiejski. 

Z MEWĄ EWĄ: Już sam tytuł podpowiada nam temat – tak, wybieramy się nad morze. Szukamy cieni mew, przepływamy z morświnem między sieciami, karmimy foki, liczymy ryby, przeprowadzamy kraby przez labirynty, łączymy morskie gatunki i rozpoznajemy kutry. Wykonujemy łącznie 60 fascynujących zadań z kart, albo zaglądamy do książeczki i wybieramy z niej rebusy, zgadywanki, kolorowanki i inne zabawy w kolejności, lub tak, jak mamy ochotę.

Z BOCIANEM STEFANEM: Poznajemy przyrodę i życie na łące i na wsi. Rysujemy rogi baranom, poznajemy tajemnice bocianów, odprowadzamy myszki do norek, dowiadujemy się jakie przetwory mleczne mamy dzięki krowom, opowiadamy historię rozbitych jajek, sprawdzamy co kto je, budujemy budę, zaglądamy do kurnika. Jak chcemy odmiany, to zaglądamy do książeczki gdzie znajdziemy nieco inne zadania (na przykład kolorowanie).

 

100 zabaw, Ania Oka

 

100 ZABAW Z MEWĄ EWĄ

 

100 ZABAW Z BOCIANEM STEFANEM

 

100 zabaw dla dzieci 4-5 lat

 

Z KRÓLIKIEM KAZIKIEM, Z ROBOTEM ELIOTEM 4–5 LAT

Pudełka dla cztero- i pięciolatków koncentrują się na liczeniu do 10, szacowaniu, porównywaniu wielkości, ćwiczeniu logiki i spostrzegawczości, oraz koncentracji (najwyższa pora, jeśli chcemy by dziecko bezproblemowo weszło w rytm szkolnych zajęć, wierzcie mi, to wcale nie jest za wcześnie – pamiętajcie, że za 2–3 lata maluch będzie musiał wytrzymać w skupieniu nawet 45 minut!).

Z ROBOTEM ELIOTEM: Wybieramy się w kosmiczną podróż. Poznajemy inne roboty, latające środki transportu, spotykamy kosmitów, odwiedzamy planety i przedziwne światy, a przy okazji liczymy, szukamy, łączymy, szacujemy, rysujemy, odgadujemy i robimy całą masę innych rzeczy zarówno na kartach jaki i w książeczce. Podpowiem Wam tylko, że ten zestaw to raj dla wielbicieli kosmosu, robotów i kosmitów.

Z KRÓLIKIEM KAZIKIEM: Gdzie zabierze nas królik? Do ogrodu. To chyba moja ulubiona część, bo poznajemy z nią warzywa, owoce, ale też zdrowe potrawy, prace ogrodowe, zwierzaki i owady. Rozpoznajemy gatunki drzew, kroimy warzywa i oglądamy ich przekroje, a nawet sprawdzamy, w co się ubrać do zabaw i prac, czego potrzebują rośliny do życia, gdzie mieszkają pszczoły i… mogłabym tak wymieniać i wymieniać. Wszystko mi się podoba.

 

100 zabaw Zabawkator

 

100 ZABAW Z KRÓLIKIEM KAZIKIEM

 

100 ZABAW Z ROBOTEM ELIOTEM

 

100 zabaw dla dzieci 5-6 lat

 

Z KOPARKĄ BARBARKĄ, Z LISEM FLISEM 5–6 LAT

Z tymi zestawami nadal liczymy w zakresie 10 ale dodatkowo dzielimy wyrazy na głoski i sylaby, przygotowujemy się do nauki pisania, klasyfikujemy przedmioty, ćwiczymy spostrzegawczość, logikę, koncentrację, poznajemy geometrię. Widać wyraźną różnicę, jeśli porównamy zadania z wcześniejszymi pudełkami. Tu lekką, ale uzbroją w suchościeralny flamaster rączką, wkraczamy w świat przygotowania do szkoły. 

Z KOPARKĄ BARBARKĄ: Trochę pojeździmy po mieście i spotkamy inne pojazdy. Będziemy wykańczać elewacje budynków, szyfrować, przewozić policzone przedmioty, naprawiać fontannę, ale też ustawiać książki na półkach, robić inwentaryzację warzyw i owoców, odczytywać godziny i bawić się z pieskami. Bardzo podobają mi się karty ze znakami drogowymi i światłami – to dobry moment na ten temat, bo być może w szkole maluch będzie musiał sam podjąć się chodzenia/wracania do domu.

Z LISEM FLISEM: Z tym pudłem wychodzimy z ogrodu i wiejskiej zagrody, za to wybieramy się do lasu. Albo zwyczajnie w dziką przyrodę.  Spacerujemy między drzewami, podglądamy łosie, dopasowujemy liście do drzew, czytamy ze zrozumieniem tematyczne teksty, na przykład o grzybobraniu, liczymy, zakreślamy, kodujemy, dzielimy wyrazy, łączymy je, odgadujemy. Naprawdę dzieje się dużo dobrego. Masa nauki i ćwiczeń ukryta w przyjemnych rebusach i zgadywankach.

 

100 zabaw Zabawkator

 

100 ZABAW Z KOPARKĄ BARBARKĄ

 

100 ZABAW Z LISEM

39 komentarze do “100 ZABAW DLA DZIECI W WIEKU 3-6 LAT

 1. Jak dla mnie takie zabawy są świetne! Można rozwijać dziecko, a przy okazji się z nim bawić i wspólnie spędzać czas 🙂

 2. Bardzo fajne by były karty o tematyce historycznej albo muzycznej- instrumenty, czy rodzaje tańca, filharmonia. Może też coś o sławnych postaviach-podroznikach (geografia) lub artystach. Generalnie świetne pakiety i nie wiadomo na który się zdevydować 🙂

 3. Bardzo fajne by były karty o tematyce historycznej albo muzycznej- instrumenty, czy rodzaje tańca, filharmonia. Może też coś o sławnych postaviach-podroznikach (geografia) lub artystach. Generalnie świetne pakiety i nie wiadomo na który się zdevydować 🙂

 4. Warto może stworzyć karty o tym jak żyło się dawniej: dawne przedmioty życia codziennego, zabawki, środki transportu.

 5. Fajne mogłyby być karty o zdrowym odżywianiu, podwodnym świecie, owadach i robakach, autach nowoczesnych i tych starych, starodawnej wsi- np . jakie narzędzia były kiedyś, a jakie są teraz, o muzyce i tańcu (kompozytorzy, instrumenty, rodzaje tańców i coś o ich historii), o czasach PRLu 🙂

 6. Może jeszcze o komunikacji miejskiej i znakach drogowych…

 7. JA to chętnie bym widziała tę serię z owadami lub z pająkami np z Tomkiem Pająkiem 🙂

 8. więcej kart dla MAluszków do pierwszego roku życia 😉 Np emocje ale w bardziej przystępnej formie. Więcej materiałow w języku niemieckim- z chęcią wykorzystałabym je podczas swoich zajęć 🙂 Np. O sporcie, czasie wolnym

 9. Może coś takiego: Sztuka – szeroko pojęta (malarstwo, grafika, rzeźba, architektura), Ptaki polskie (oj, to to bym kupiła w ciemno 🙂 ), Owady, skoro jest już woda, to może i pozostałe żywioły, słynni wynalazcy, języki świata…

 10. Kosmos! 🙂 od str naukowej nie tylko graficznej.

 11. 1. Jakie witaminy są w owocach i warzywach.
  2. Anatomia człowieka.

 12. A ja bym prponowała taką serię dla dzieci o dzieciach – np. dzieci w przedszkolu lub na placu zabaw albo dzieci w lesie, coś takiego żeby dziecko zastanawiało się co ono zrobiłoby w danym przypadku.
  Pozdrawiam

 13. Wiem, że jestem strasznie monotonna ale sawiam na muzykę. Publikacji w tym temacie jest naprawdę nie wiele. Karty mogłyby pokazywać różne instrumenty, powiązane np z gatunkami muzycznymi czy kompozytorami 🙂 . A może muzyka filmowa? Nie wielu z nas wie kto skomponował Marsz Imperialny, a kto Odę do Radości.
  A może trochę sztuki? Słynne obrazy i słynni malarze, nie tylko światowi geniusze ale również nasi artyści: Matejo, Wyspiań czy też Gierymski 🙂

  • Pzepraszam za błedy, miało być Matejko i Wyspiański ale córka mi telefon wyrywała….

 14. Może karty z prostymi doświadczeniami do samodzielnego wykonania przez dzieci, coś o kwiatach i koniecznie dla mojej dziewczynki 100 zabaw z jakimś miłym kotkiem.

 15. A ja bym proponowała podróże! Najchętniej te morskie. Żeglarstwo. Statki, jachty, żaglówki itp. Kapitany, szoty, groty, paski. Mnie to jara! 😉 Dzieci też?

 16. Ja stawiałabym na karty dotyczące historii sztuki. Miałabym idealny prezent dla swojej siostrzenicy. Póki co liczę Na „Stwory”. 😉

 17. Mi marzyłyby się dinozaury, ewolucja pociągów/statków/samochodów.

 18. 1. Mitologia grecka i rzymska
  2. Zwierzęta i inne stwory głębinowe
  3. Grzyby, jagody i inne z tzw. runa leśnego

 19. Uzupełnienie serii leśnej o grzyby. Instrumenty muzyczne. Dla starszaków fizyka/chemia dnia codziennego. Edukacji nigdy dosyć, więc zdecydowanie coś z ochroną środowiska naturalnego oraz z nauką prawidłowego jedzenia. Zresztą, co ja będę się sama produkowała. Zapytałam młodszej młodzieży, a ona mi na to: matematyka się liczy, może być z mapami (starsze), pociągi, pociągi (młodsze) 😀

 20. Oczywiście optujemy za tematyką samochodową- w każdej formie 🙂 Brakuje mi na rynku produktów związanych z historią tą bliższą i dalszą, więc takie karty też chętnie przygarnęlibyśmy. Ale najbardziej coś z tematyki międzykulturowej, dzieci w różnych kulturach/krajach, ich życie, zwyczaje, ubranie i religia itp. Tak, żeby maluchy mogły łatwiej zrozumieć ideę międzykulturowości, ale też zobaczyć, że dzieci z inncyh części świata żyją inaczej.

 21. Myślę że dobrym pomysłem byłby temat pierwszej pomocy – numery telefonów co robić w razie pożaru itp.

 22. hasłowo:
  – sztuka – twórcy, dzieła, miejsca tworzenia (malarz przy sztaludze, rzeźbiarz z dłutem, śpiewak w Operze, aktor w teatrze, pisarz przy tworzeniu książki)
  – zwierzęta: rodzice i ich dzieci (kra, kogut i kurczak, owca, baran i owieczki itp.) / zwierzątko i jego ‘dom’ (kura w kurniku, koń w stajni, krówka w oborze, bocian na dachu w gnieździe
  – zapomniane zawody i ich charakterystyczne symbole/narzędzia oraz wytwory: koło Gancarza i jego wyroby z gliny, krosno tkacza i barwne materiały, kuźnia kowala i podkute konie …
  – współczesne zawody – j.w.
  – dyscypliny sportowe – podkreślone na ilustracji/ żetonach charakterystyczne, niezbędne oprzyrządowanie, ubiór zawodnika, miejsce zwodów etc (na macie zawodnik Judo, na basenie pływak, na bieżni biegacz, na stoku narciarz a na lodowisku – hokeista np.)
  – służby ratunkowe – ich pracownicy, pojazdy tych służb, miejsca pracy (strażak, lekarz, pogotowie ratunkowe, policja), ubiór, zachowanie przy współpracy, zawiadamianie o zdarzeniu, sytuacje, gdy prosimy o pomoc

 23. Hmmm jak dla mnie poza kosmosem dla 7+ to tematy ze sportami z podziałem na sporty zimowe i letnie, pory roku i czas. Sporty ze względu na to ze mam poczucie iż są pomijane a pory roku i czas ze względu na to że w tym temacie każda ciekawa forma jest pomocna.

 24. Mamy w rodzinie dwa smyki, w przedziale wiekowym 6 – 8, rozgrzane do czerwoności z powodu anatomii człowieka (głównie kości, mięśnie, nerwy i organy) i z powodu bakterii i wirusów. Karty z organami czy wirusami+bakteriami pożarlibyśmy na śniadanie. Profilaktyka! Poznaj potrzeby swojego organizmu żeby wiedzieć, czego unikać. Jak w doskonałej piosence „Organizm w dobrym nastroju” 🙂

 25. Dla nas fantastyczna byłaby seria o motoryzacji tej dawnej i najnowszej, samochody, pojazdy, ciężkie maszyny, pociągi, seria o architekturze, sławnych budynkach w Polsce i na świecie, i o podróżach tych europejskich i egzotycznych o obyczajach i innych kulturach.

 26. Super by były karty o tematyce Kosmos bo wlasnie ten temat to kosmos pytań które zadają moje dzieci ile jest planet czy na słońcu mozna mieszkać czy są tam kosmici i jak wyglądają dlaczego jedna ma pierścień a ine nie jak dlugo się do nich leci . To temat abstrakcyjny a jakze ciekawy. Dzieci uwielbiaja planety gwiazdy to co nieodgadnione i tajemnicze. To je zachwyca i zaciekawia i nigdy się nie nudzi. Zawsze zajmuje je na ladne parę godzin i chetnie do niego wracają.

 27. Muzyczny kosmos:) a tak na serio to mój synek bardzo interesuje się zarówno kosmosem jak oraz zaczął chodzić na kółko muzyczne. Zafascynowany jest instrumentami i fajne byłyby ciekawostki nt. instrumentów i w ogóle muzyki.
  Dla młodszego spełnieniem marzeń byłaby budowa i wszelkiego rodzaju maszyny budowlane, rolnicze itp.

 28. seria o kosmosie – gwiazdy i gwiazdozbiory oraz jakaś archeologiczna

 29. Mój 9-letni syn Janek interesuje się chemią, doświadczeniami, stąd seria o doswiadczeniach, eksperymentach nas najbardziej interesuje:)

 30. Kochamy Kapitana i kilka namy pomocy do …. NIE nudzenia się a może cykl co w trawie piszczy czy w konarach drzew co stuka i kopie dołki czy banki na wodzie zostawia…. naszą polską przyrodę podgladamy to to co na co dzień w Domu mamy …pytania…. pytania.. . O mrówki o pajaki o żuczki o rybki pod wodą czy raki i tataraki i bazie i o szpaki i o dzięcioł co robi pszczoła a ważka gdzie mieszka a wiewiórka czy je ogórka…. 1000 pytań oooooo
  …m

 31. Dla mojego prawie 10 letniego fana komiksow i ksiazek chciałabym cos w stylu quizu o Asteriksie i Obeliksie (z elementami łaciny, syn bardzo chcialby sie jej uczyc), mitologii (np. w kontescie powiesci Ricka Riordana), Harrym Potterze (choc to moze nie, bo dopiero jest po lekturze 3 czesci i quiz moglby byc spoilerem:) ) czy zwiadowcach. Fajne mogłyby byc quizy o przepisach ruchu ulicznego, religiach swiata, kosmosie czy chemii. Dla młodszych dzieci cos na cwiczenie czytania ze zrozumieniem.

 32. Podwodny świat byłby ciekawy.

 33. 1. Służby ratunkowe /pierwsza pomoc /bezpieczeństwo
  2. Jak działają maszyny

 34. Marzy nam sie seria o waleniach, polskie nazewnictwo i obszerne zaglebienie się w temacie, gdzie można je spotkać, rozmiary, czym się żywią, ich wędrówki i różne ciekawostki. Mój syn dopiero skończył 4 lata ale od roku bardzo się tym tematem interesuje. Ciężko nam znaleźć dobre kompendium wiedzy na temat wielorybów w języku polskim. Potem można pójść za ciosem i napisać kolejne serie na temat delfinów i rekinów. Oj byłoby super

 35. A moze wiedza o bohaterach bajek czy znanych książek :)… Taki quiz 🙂

 36. A mi by się marzyła seria o… DINOZAURACH (wprost nie do wiary, nie mają takiej jeszcze?! czy są dzieci których na pewnym etapie nie fascynują te potwory? *.*) – chociaż to w uproszczeniu mówię, bo tak naprawdę ideałem byłoby przedstawienie fascynującej historii Ziemi i EWOLUCJI – tu pterodaktyle, tam sagowce wielkie jak bloki, paprocie niczym ogromne fontanny, ważki jak małe samoloty; włochate mamuty, moje kochane megaterium, zdumiewający neandertalczycy (i coś o tym, że zapewne to dzięki psom ich 'pokonaliśmy’) i smutna historia dodo czy alek olbrzymich…
  Inaczej się patrzy na ptaki, gdy się pozna ich niesamowitych krewniaków! *.*

 37. Dziękuję wszystkim za zabawę 🙂

  SuperQuizy wędrują do Agnieszka M. (a.majchrow) i Aniela (nadamagdamus) – proszę o przesłanie adresów na priv, czekam tydzień 🙂

  A wszystkich zapraszam do rozdania dziś, w sobotę, o 16.00 z multimedialnymi książkami „Central Park. Kraina Koe” – to też będzie szybkie rozdanie 🙂

 38. Gratulacje dla szczęśliwców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.