PUZZLE HISTORIA ŚWIATA – EDUKATOREK

Ostatnio były puzzle i układanki dla maluchów od 2 roku życia, dziś pokazuję zestaw dla dzieci 6 lat, ale też dla młodszych nastolatków, a nawet starszej młodzieży czy dorosłych. U nas Klara układała ten wielki obrazek 3 dni korzystając z pomocy cioci. UWAGA – ta zabawka to naprawdę wspaniała pomoc do nauki historii, czy snucia opowieści.

Wiek: 7+ proponuje producent, myślę, że od 6 lat do zabawy z rodzicami
Cena: 89,90 zł
Dla kogo: szkoła podstawowa
Ocena: zdecydowanie polecam, od 6-100 lat

Jak pisałam wiele razy najbardziej lubię puzzle firmy Djeco i gdyby nie ich ceny, mielibyśmy w domu cały zbiór. Ostatnio pokazywałam piękny, prezentowo-edukacyjny zestaw dla maluchów 3+ „Pory roku”  .

Dziś możecie zobaczyć znowu puzzle okrągłe, ale dla starszych dzieci – tak od 6 roku życia – tym razem tematem jest „Historia świata”.

zabawkator_puzzle_historia_świata_2

zabawkator_puzzle_historia_świata_6

DANE TECHNICZNE, czyli co składa się na zabawkę. Pudło, sztywne, lakierowane, wielkości 34x23x4,5cm. Puzzle 350 elementów do ułożenia w koło o średnicy 65 cm. Plakat tej samej wielkości. U nas został wykorzystany do układania na nim puzzli – dla Klary było to rozwiązanie znacznie łatwiejsze. Ale oczywiście można położyć go obok i jedynie patrzeć. Można też włożyć w antyramę i wykorzystać jako ozdobę pokoju. Książeczka opisująca kolejne, kluczowe wydarzenia – niestety nie ma wersji polskiej, jest za to: angielska, niemiecka, francuska, włoska i hiszpańska.

zabawkator_puzzle_historia_świata_4

ILUSTRACJE są dowcipne. Lekkie, urocze, ale z zachowaniem dbałości o to, żeby konkretne elementy było łatwo rozszyfrować i dopasować do treści historycznej. Układanie tych puzzli to prawdziwa zabawa nie tylko z powodu samej czynności dopasowywania elementów, ale też z powodu oglądania tych cudownych mini historyjek. Jak się tak patrzy na „Historię świata” według Djeco, to ludzie są naprawdę zabawni. I mają do siebie dystans.

zabawkator_puzzle_historia_świata_9

JAK SIĘ BAWIMY? Puzzle układa się jak ślimaka – w samym środku jest początek ludzkiej historii. Układamy puzzle spiralnie zataczając coraz większe okręgi, które są podzielone na sześć, głównych odcinków czasowych poczynając od prehistorii, przy czym każdy okres ma inny kolor tła.

Historia zaczyna się od sporego mamuta i naszych pierwszych praprzodków – możemy zobaczyć jak żyją, wynajdują narzędzia, polują, zajmują się sztuką. Koniec puzzli to z kolei loty kosmiczne. Całość zamykają dzieci świata trzymające się za ręce.
Nie będę wypisywała wszystkiego co znajdziecie na puzzlach, bo zajęło by to bardzo dużo miejsca, a poza tym – sama jeszcze wszystkiego nie odkryłam. Nie znaczy to, że rysunki są niezrozumiałe. Tylko jest na nich tyle szczegółów przyciągających uwagę, że – podobnie jak w książkach typu „wyszukiwanki” – nie ma szans, żeby wszystko zauważyć przy pierwszym, czy drugim podejściu.

Klarze podobało się znajdowanie śmiesznych sytuacji, a starszym oglądaczom puzzli – rozpoznawanie konkretnych wydarzeń historycznych, ale też postaci. Naprawdę ubawiłam się kiedy odkryłam Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Gutenberga czy… Kopernika. A takich smaczków znajdziecie na tym obrazku dziesiątki.

Mnie te puzzle podobają się jeszcze z jednego powodu. Rzadko znajduję zabawki, które są w stanie pokonać różnicę 9 lat między moimi dziećmi. Co to znaczy? To, że puzzle „Historia świata” są tak samo atrakcyjne dla Klary jak i dla Aleksego – oboje mogą z nich skorzystać w pełnym wymiarze i to jest naprawdę świetne.

JAKIE MAMY KORZYŚCI Z TYCH PUZZLI? Kształt koła pomaga dziecku wyobrazić sobie ciągłość historyczną, a związany z nim nietypowy sposób układania przykuwa uwagę i pozwala dłużej i wytrwalej pracować nad dopasowaniem elementów.
Samo układanie puzzli to wiadomo – korzystnie wpływa na doskonalenie koncentracji, spostrzegawczości, konsekwencji, sprawności ręka-oko, małej motoryki. Do tego mamy wartość dodaną, czyli wiedzę historyczną – miejsca, ludzi, wydarzenia.
No i zabawa. Zabawa z układaniem puzzli jest super, zwłaszcza jeśli robi się to w 2-3 osoby.

zabawkator_puzzle_historia_świata

zabawkator_puzzle_historia_świata_5

zabawkator_puzzle_historia_świata_11

2 komentarze do “PUZZLE HISTORIA ŚWIATA – EDUKATOREK

  1. Wyglądają świetnie napewno się skuszę:)

  2. Rewelacja! Nie kupię na prezent tylko dla siebie 😉
    Pozdrawiam.
    E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.