NAD MORZEM, W GÓRACH

Absolutnie doskonałe graficznie, oszałamiające kreską, malarskie. Kolorystyką i idyllicznym klimatem przypominają mi moje ukochane prace Gérarda Laplau, korsykańskiego artysty zdobiącego dla Villeroy&Bosch kolekcję porcelany Naif. Wiem. Przynudzam. To niby ma być recenzja pozycji dla kilkulatków?! Wybaczcie, ale to z ekscytacji. Tak naprawdę niewiele jest książek, o których z prawdziwym przekonaniem powiedziałabym, że mają szansę wpłynąć na uszlachetnienie gustu dziecka. Ale to właśnie dwie z nich. 

WIEK: 2-6 lat
CENA: okładkowa 32 zł, w wyszukiwarce cen pod wpisem od 22,37 zł
DLA KOGO: przed-przedszkolaki, przedszkolaki
OCENA: zdecydowanie polecam, są takie PIĘKNE!

zabawkator_nad_morzem_w_górach_książki_kartonowe_2

Obie książki zostały wydane przez wydawnictwo BABARYBA. mają po 14 stron (wszystkie kartki kartonowe) i format 30×23,5cm oraz zaokrąglane rogi. 

Wszystko niby działa na tej samej zasadzie co w pierwszej, lepszej, kartonowej wyszukiwance. Mamy temat. Mamy bohaterów pokazanych na ostatniej okładce. Zaczynamy od początku i śledzimy ich losy, podziwiając przy okazji pejzaże – nadmorski lub górski. Oglądać możemy na dwa sposoby. Pierwszy: oglądamy każdą ilustrację i wszystkich jej uczestników „na raz” i przechodzimy do następnej. Drugi, dla mnie znacznie łatwiejszy, to wybieramy jedną postać i śledzimy jej losy. Koniec książki? Wybieramy drugiego bohatera i lecimy od początku. W sumie nic nowego.

A jednak. Te rysunki. Te kolory. Ten humor. Te charakterystyczne, jakby rozciągnięte, postacie. Im więcej patrzę, tym bardziej czuję MIŁOŚĆ.

Jest ładne. Ale też pomysłowo. Trochę absurdalnie. I wciągająco. I tajemniczo. Do tej pory na przykład nie wiem kim jest wodno-niebieska postać z „W górach”. Troll, wzgórze, duch, niebieska odmiana Buki? A w części „Nad morzem” do jakich stworów zalicza się wielkie, zielone coś_co_wszystko_zjada? Choć w tej części moją faworytka jest figlarna syrenka z trawiastym ogonem.

Najchętniej opowiedziałabym Wam o tym strona po stronie, bohater po bohaterze, popisując jak dziecko „a zobaczcie tutaj, a to wiedzieliście, świetne co?”. Jednak opanuję się. Dodam jeszcze tylko, że podczas oglądania naprawdę świetnie bawiliśmy się zarówno z Klarą, jak i z Aleksym. A ponieważ mamy te tytuły od wczoraj, to pewnie czeka nas jeszcze kilka długich sesji, zanim wszystko dostrzeżemy.

Jeśli chodzi o mój osobisty ranking, na pewno będą to tytuły, które znajdą się w najlepszych książkach 2016 roku. Brawo.

zabawkator_nad_morzem_w_górach_książki_kartonowe_3

 

NAD MORZEM Germano Zullo & Albertine

zabawkator_nad_morzem_1

zabawkator_nad_morzem_2

zabawkator_nad_morzem_3

zabawkator_nad_morzem_4

zabawkator_nad_morzem_5

zabawkator_nad_morzem_6

zabawkator_nad_morzem_7

 

W GÓRACH Germano Zullo & Albertine

zabawkator_w_górach_2

zabawkator_w_górach_3

zabawkator_w_górach_4

zabawkator_w_górach_5

zabawkator_w_górach_6

zabawkator_w_górach_7

zabawkator_w_górach_8

2 komentarze do “NAD MORZEM, W GÓRACH

  1. Właśnie zamówiłam przedpremierowo i czekam w maju ma być. Fajnie zobaczyć środek i dowiedzieć się że to udany zakup 😀 Dzięki za tą recenzje:)

  2. Masz rację piękne to są ilustracje i piękna recenzja, dziękuję, zamówiłam obie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.