JAKIE KLOCKI DLA PRZEDSZKOLAKA? JAKIE DLA PIERWSZAKA? – WISE

Jakie klocki dla przedszkolaka sprawdzą się również w przypadku pierwszoklasisty? Odpowiedź brzmi: Wise w zestawach z literami i cyframi. Kiedy je zobaczyłam, pomyślałam, że to chyba jednak zbędny wymysł – łączyć klocki z kafelkami do nauki pisania i liczenia? Ale nie. To genialny pomysł na to, jak UKRYĆ konkretną naukę w najpopularniejszej zabawie. Polecam wszystkim dzieciom, a zwłaszcza maluchom i tym, które mają problem z koncentracją. 

Jakie klocki dla przedszkolaka? Zabawkator

Jakie klocki dla przedszkolaka? Ania Oka

 

JAKIE KLOCKI DLA PRZEDSZKOLAKA, JAKIE DLA PIERWSZAKA?

Mam wyrzuty sumienia, że ciągle piszę o Wise w kontekście nauki. Przede wszystkim są to doskonałej jakości klocki, w przyjaznych kolorach, dające możliwości zabaw konstrukcyjnych i zadaniowych. Oczywiście, jak każde klocki, rozwijają myślenie przestrzenne, wyobraźnię, małą motorykę, satysfakcję z bycia sprawczym (co jak zawsze podkreślam, sprawia, że dzieci chętniej podejmują nowe wyzwania), koncentrację, cierpliwość.

Podczas zabawy w grupie klocki uczą współpracy i pozwalają budować relacje z innymi dziećmi, dzięki czemu mały człowiek ma okazję odkrywać swoje mocne i słabe strony – jedno i drugie jest bardzo ważne, zwłaszcza na etapie przedszkola.

Jedną z największych zalet Wise, jest PODWÓJNY SPOSÓB ŁĄCZENIA, dzięki któremu można tworzyć płaskie obrazki, jak i przestrzenne konstrukcje. Pierwszy sposób to dociskanie klocka do klocka (czy kafelki z literą/cyfrą do klocka). Drugi to wsuwanie podobne do łączenia na pióro i wpust, tylko że z wsunięciem bocznym. Daje to naprawdę sporo okazji do kombinacji z konstruowaniem, ale też do zróżnicowanego ćwiczenia małej motoryki.

Właśnie przy okazji łączeń zwróciłam uwagę na jakość klocków. Wszystko DOSKONALE pasuje. Łączy się i rozłącza łatwo, mocno i precyzyjnie. Bardzo odpowiada mi też kolorystyka klocków i trzy rodzaje kształtów. Pudełko jest wytrzymałe, płaskie i otwierane do góry, co pozwala nie wysypywać klocków do zabawy, bo po samym otwarciu opakowania wszystko dobrze widać. Ja nie lubię tego sposobu zamykania, ale pamiętajmy, że jestem leniwą zwolenniczką pójścia na łatwiznę, jeśli chodzi o wszelkie przechowywanie, więc niekoniecznie trzeba się przejmować moim marudzeniem w tej kwestii.

No to możemy już spokojnie przejść do nauki. Jakie klocki dla przedszkolaka? Jakie dla pierwszaka do nauki liter i cyfr? Te będą doskonałe, ZWŁASZCZA dla maluchów, ale też dla dzieci np. z deficytem koncentracji. Dlaczego i jak się nimi bawić/uczyć opowiem w dalszej części artykułu na konkretnych przykładach. 

 

Klocki do przedszkoli, Wise, Zabawkator

Klocki dla przedszkolaka, Zabawkator

 

DLA KOGO, NA JAKI WIEK BĘDĄ DOBRE KLOCKI WISE?

Spodobają się tak samo dziewczynkom, jak i chłopcom, choć profilowanie części zestawów (samoloty, dinozaury, samochody) wydaje się być przygotowane bardziej pod chłopaków.

Dla jakiego wieku klocki będą odpowiednie? Zarówno producent jak i dystrybutor polecają klocki dla dzieci w wieku 3+ i jak najbardziej się z tym zgadzam. Doprecyzowałabym, że są to doskonałe klocki dla przedszkolaków, zwłaszcza dla dwóch ostatnich grup, w których dzieci mają przygotowanie do szkoły. Czyli poznają literki i cyferki. Oraz dla pierwszaków, które naukę liter i cyfr powtarzają w szkole.

Oczywiście starsze dziecko też będzie się dobrze bawiło klockami Wise, ale nie kupowałabym ich specjalnie dla szkolniaka. Niech podkrada zabawkę młodszemu rodzeństwu, ale dla dzieci starszych zdecydowanie wybrałabym niewielkie klocki magnetyczne o niesamowitych kształtach i możliwościach kombinacji, które pokazywałam ostatnio: GENII, KLOCKI MAGNETYCZNE >> KLIK.

Tu znajdziecie wszystkie dostępne zestawy klocków WISE >> KLIK. Są wśród nich samoloty, dinozaury, samochody, litery, cyfry ale też miękkie Wise–Soft, czy wielki zestaw konstrukcyjny 320 elementów (do zabawy dla rodzeństwa, czy grupowej), oraz Wise Big Block (tak, te wielkie, ale cena dla przedszkoli).

 

Klocki z literkami, Ania Oka

 

KLOCKI WISE, ZWIERZĘTA I CYFRY, ELEMENTÓW: 136, CENA: 159,95 ZŁ
ZNAJDZIESZ JE TUTAJ: ZWIERZĘTA I CYFRY >> KLIK

Zestaw ma 136 klocków, jego waga to kilogram, a wielkość pudła 39 × 30 × 8 cm. Składa się trzech kształtów klocków w czterech kolorach, oraz białych kafelek z cyframi i znakami matematycznymi, potrzebnymi do podstawowych działań.

Tematem przewodnim tego zestawy są zwierzaki. W instrukcji znajdziemy 9 modeli do zbudowania. Są to na tyle łatwe zadania, że buduje się je z obrazka – nie ma ujęć pokazujących krok po kroku, jak połączyć kolejne klocki. Zwracam na to uwagę, bo wiem, że niektórzy rodzice (rodzice, nie dzieci) tego nie lubią. Ja lubię bardzo i uważam, że przy prostych konstrukcjach trenowanie odwzorowywania gotowej budowli, jest znacznie bardziej rozwijająca niż budowanie jej z instrukcji typu „klocek po klocku”.

Poza przestrzennymi zwierzakami, czy innymi budowlami – bo z tych klocków dziecko równie dobrze może zrobić kwiatek, auto, czy lalkę – można tworzyć też płaskie konstrukcje, co jest znacznie łatwiejsze dla początkujących maluchów. Na zdjęciu możecie zobaczyć takie właśnie płaskie obrazki sowy, które od razu zrobiła dla Huhu i Puchu Klara.

I teraz dochodzimy do najciekawszego dodatku – kafelek z cyframi i znakami, dzięki którym dziecko może uczyć się matematyki! Specjalnie dodałam cztery strony z instrukcji, żebyście mogli zobaczyć jak wiele zabaw matematycznych można wpleść z dzieckiem w układanie tych klocków! I to właśnie główna przyczyna tego, że jeśli zapytacie „Jakie klocki dla przedszkolaka?”, odpowiem: „Te będą idealne”.

JAK NAJLEPIEJ WYKORZYSTAĆ KLOCKI WISE?

• Możemy wymyślić własne, lub odwzorować istniejące gry wykorzystujące cyfry, jak na przykład kręgle (ilustracja 1). Musimy mieć do tego kulkę. Jeśli nie macie żadnej piłeczki, możecie zrobią ją z papieru i przewiązać nitką, tylko do środka dajcie trochę plasteliny, bo inaczej może być za lekka.

• Cyfry można wpleść w obrazki i wymyślić do nich zgadywanki w formie wyszukiwanek lub obliczanek (ilustracja 2). Na przykład przypinamy cyfry na drzewach i proponujemy: „Lew szuka liści 1, 5 i 3. Pomożesz mu?”. Albo wersja dla starszych „Lew dodaje 1+5+3. Policzysz i znajdziesz na drzewku wyniki?”. Takich zabaw matematycznych możemy stworzyć setki. Wszystko zależy od potrzeb dziecka i naszej pomysłowości.

• Dla początkującego malucha wyzwaniem będzie samo wskazanie odpowiedniej cyfry, pokazującej na przykład liczbę budowli, albo kurczaków (ilustracja 3). A jeśli nie masz siły budować kurczaków, to możecie liczyć klocki.

A teraz spójrz, proszę, na obrazek z instrukcji nr. 4. Wiem, że się niemiłosiernie powtarzam, ale wiesz jak najlepiej uczyć dziecko matematyki? Pokazując ją. Kiedy dziecko patrzy na działania robione z pomocą klocków, to sprawiasz, że WIDZI MATEMATYKĘ. Działania przestają być dla niego abstrakcją. Stają się zrozumiałe, a nie tylko wyuczone.

 

 

 

 

Jakie klocki wybrać, Ania Oka

 

KLOCKI WISE, MUZYKA I LITERY, ELEMENTY: 132, CENA: 159,95 ZŁ
ZNAJDZIESZ JE TUTAJ: MUZYKA I LITERY >> KLIK

Ponieważ bardzo rozpisałam się przy poprzednim pudle, przy tym postaram się streścić. Tu mamy zestaw bardzo podobny – te same klocki, te same kolory i kształty, takie samo pudło, tylko z innym nadrukiem. Ale w instrukcjach znajdziemy podpowiedzi, jak zbudować instrumenty muzyczne. A na kafelkach mamy literki, czyli tym razem bawimy się i przemycamy naukę czytania, albo choć rozpoznawania liter. Uwaga – w zestawie nie ma polskich znaków. Nie każde słowo będzie można więc ułożyć.

Mimo że tematem przewodnim jest tu muzyka, to w instrukcji poza kilkoma instrumentami i nutkami, znajdziemy też rower, pociąg, samolot, rakietę, gwiazdę.

Do czego możemy użyć kafelek z literkami:

Zainteresowania dzieci „tymi dziwnymi robaczkami”, czyli literami.

Rozpoznawania liter.

Układania prostych wyrazów.

Układania prostych krzyżówek, 2–4-wyrazowych.

Nauki pisowni angielskich słówek.

Pamiętajmy jednak, że klocki służą przede wszystkim do zabawy. I już sama zabawa, jako taka, niesłychanie rozwija dzieci. Literki i cyferki to tylko ekstra dodatek – jeśli maluch wyczuje, że siadamy z nim wyłącznie do nauki, może zacząć unikać tej formy zabawy i przez to stracić możliwość trenowania wyobraźni przestrzennej, małej motoryki czy koncentracji.

 

Nauka literek, nauka czytania, Ania Oka

3 komentarze do “JAKIE KLOCKI DLA PRZEDSZKOLAKA? JAKIE DLA PIERWSZAKA? – WISE

  1. Aniu, a czy te klocki w dotyku są jak tandetny plastik czy przyjemniejsze? Na zdjęciach trudno to ocenić, ale wyglądają solidnie.

    • Jakość jedna z najlepszych w klockach, naprawdę dobry plastik (nie z tych twardych, sztywnych z ostrymi krawędziami) 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.