KLOCKI DLA STARSZYCH DZIECI – KLIX CUBES

Klik, klik, klik… Co to za dziwny hałas? Czy to możliwe, żeby taki dźwięk wydawało jakieś zwierze? Oczywiście. Na Zabawkatorze tak robi kura. A u Was może to być każde inne stworzenie. Wystarczy, że postanowicie je zbudować z klocków Klix Cubes. To one tak „klikają” przy składaniu. Klix to bardzo oryginalna nowość 2018 roku – klocki dla starszych dzieci. Zabawka konstrukcyjna, która kojarzy się z budownictwem szkieletowym. Zupełnie nowy system łączeń i możliwości. Lekko elastyczne, BARDZO mocne konstrukcje z dużych elementów. Załatwiłam RABAT, zajrzyjcie 

 

Klocki Klix Cubes znajdziesz tu: KLIX CUBES ➡ KLIK. 

Do 13.05 na WSZYSTKIE KLOCKI (nie tylko Klix Cubes) mamy rabat 10% na hasło ZABAWKATOR
A tu bezpośredni link: RABAT KLOCKI.EDU.PL ➡ KLK

 

Klix Cubes klocki dla starszych dzieci

klocki dla starszych dzieci Zabawkator

 

KLOCKI DLA STARSZYCH DZIECI – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

 

Jaka jest najważniejsza zabawka dla starszych dzieci? Klocki. Wiem, powiecie: klocki dla młodszych dzieci, klocki dla starszych dzieci klocki, a może ty nie znasz się na innych zabawkach zwyczajnie?

Z zabawek dziecko wyrasta. Moment, gdy korzysta z ich najszerszego wyboru przypada na 3–6 lat. Wie o tym każdy, kto próbuje kupować prezenty dla 8, 10, 12 latków. Świat zabawek się zaczyna kurczyć. A dziecko nadal powinno się bawić dla przyjemności, ale też rozwijających właściwości zabaw. Jaka zabawka łączy najwięcej korzyści rozwojowych? Klocki. Od koncentracji i małej motoryki (kluczowe w wieku, gdy dziecko idzie do szkoły), poprzez wyobraźnię, konsekwencję, zdolności manualne, po umiejętności matematyczne, konstrukcyjne, projektowe. A jeśli podsuniemy klocki do zabawy kilkorgu dzieciom, zyskamy dodatkowo ćwiczenie współpracy w grupie (również ważna umiejętność szkolna).

Krąg zabawkowych zainteresowań naszego sześciolatka zaczyna się zawężać, a w wieku 8–9 spada tak bardzo, że trudno wybrać dla dziecka zabawkę na prezent. Warto jednak podtrzymywać jego zainteresowanie zabawą.

 

Pamiętajmy, że zabawa to najmniej inwazyjny i najskuteczniejszy sposób na naukę i terapię.

 

Jeśli nie wiecie jak wybrać klocki dla dziecka, sprawdźcie, co podpowiada ekspert:
JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECKA ➡ KLIK. 

 

 

CO MAMY W PUDLE, JAK ŁĄCZYMY?

 

W sprzedaży dostępny jest tylko duży zestaw klocków i taki właśnie widzicie na zdjęciach. Jest to 300 elementów w pudełku z rączką (wymiary pudła to 38/27/17 cm). Całość waży ok. 3 kg. Taki zestaw jest wystarczający do zabawy nawet czwórki dzieci. Sprawdziłam, opis znajdziecie w dalszej części artykułu. Dla dwójki jest to już naprawdę luksusowa liczba klocków.

Zatrzymajmy się na chwilę przy pudełku. Zwróciliście uwagę na wagę klocków? 3 kg. To oznacza, że żadne papierowe pudełko by tego nie wytrzymało. Pudło z tworzywa sztucznego jest idealne: wytrzymałe, bardzo estetyczne, przeźroczyste (łatwiej znaleźć odpowiedni klocek bez wysypywania całości), ma pokrywę (można postawić coś na klockach) i solidną rączkę (łatwość przenoszenia).

Dla jakiego wieku? Producent szacuje wiek od 5, 6 lat. Zgadzam się. To klocki dla starszych dzieci (nie młodszych, na co mogłaby wskazywać ich wielkość), choćby z powodu siły potrzebnej do łączenia i rozłączania Klixów. Tu naprawdę trzeba mocno przycisnąć.

 

Klocki mają charakterystyczny sposób łączenia, podczas którego wydają ciche „klik”.

 

W zestawie mamy 10 dużych (A4) kolorowych instrukcji. Myślicie, że jeśli chodzi o klocki dla starszych dzieci, to instrukcje nie są potrzebne? Przypominam, że budowanie z instrukcji, to jak jazda próbna. Dziecko przede wszystkim poznaje możliwości klocków, sposoby łączeń, podejście do konstruowania z tych konkretnych elementów.

Klix Cubes mają trzy kolory i cztery kształty. Żółty, czerwony, niebieski. Kształty jednomodułowy (do zamykania konstrukcji), czteromodułowy, dwumodułowy prosty i dwumodułowy zakręcany. Wszystkie zobaczycie dokładniej na kolejnych zdjęciach.

Jak łączymy? Wciskając klocki w siebie. Słyszymy przy tym charakterystyczny „klik”. Zarówno łączenie jak i rozłączanie wymaga siły (dlatego Klix Cubes polecam dla starszych dzieci), oczywiście rozłączanie większej.

Z klocków powstają mocne, lekko elastyczne budowle o imponujących rozmiarach. 

(Pod zdjęciami możecie zobaczyć przykładowe budowle z instrukcji).

 

Klocki konstrukcyjne dla starszych dzieci

 

 

 

 

JAK SIĘ BAWIĄ SZEŚCIOLATKI, JAK SIĘ BAWIĄ DZIESIĘCIOLATKI?

 

Pora zobaczyć, jak klocki sprawdziły się u nas. Jedna ekipa zabawowa składała się z dwóch sześciolatków, druga z czterech dziewięcio- i dziecięciolatek. Wszyscy bawili się w ogródku, bo klocki są wystarczająco duże, żeby ich nie pogubić. Nawet jak wpadną w trawy, z łatwością je zauważymy.

Starsze dziewczyny układały z instrukcji. Nie wiem, na ile na taki rodzaj zabawy ma wpływ kwestia wieku, a ile indywidualne upodobania zabawowe. Ale faktem jest, że siedziały na kocach, budowały zgodnie z obrazkami i wykorzystywały czas na rozmowy i żarty. Dziewczyny wybrały formy przestrzenne.

 

WAŻNE: pudło klocków starczyło na jednoczesne budowanie dla czwórki dzieci. Część klocków jeszcze została w opakowaniu, choć wszystkie konstrukcje miały powyżej 30 cm wysokości.

 

Młodsi konstruktorzy (5,5 i 6,6 lat) odrzucili instrukcje i budowali własne projekty. Klocki układali bardziej „podłużnie” niż przestrzennie i wyraźnie interesowało ich bicie rekordów np. jak długi miecz można złożyć z Klixów. Zbudowane elementy służyły im do zabaw. Na dwóch ostatnich zdjęciach widzicie super napęd do huśtawki i leżaka, które były dla chłopaków statkami kosmicznymi.

U dziewczyn zabawa trwała aż złożyły swoje projekty, potem przez kwadrans śmiały się odgrywając szalone scenki. Zdecydowanie nie chciały rozkładać swoich budowli. Sześcioletni chłopcy bawili się ponad dwie i pół godziny (!), co uważam za świetny wynik. Samo składanie klocków nie zajęło im całego czasu (choć większość). Część zabawy stanowiło używanie konstrukcji do zabaw w podróże międzygalaktyczne.

 

Po obserwacji zabaw najważniejsze wnioski dla mnie od strony rodzica to:
✅ Zabawa w grupie, współpraca (możliwa dzięki wielkości pudła czyli dużej liczby klocków)
✅ Możliwość zabawy zbudowanymi konstrukcjami, dzięki dużej trwałości łączeń klocków – dziecko może biegać z mieczem, a on się nie rozpada
✅ Długi czas zabawy (również dzięki temu, że budowle można wykorzystać do innych zabaw)

 

Najważniejsze korzyści rozwojowe: 
✅ Oryginalny sposób łączeń klocków zmusza dziecko do opanowania nowych umiejętności manualnych,  konstrukcyjnych i zmiany myślenia o budowaniu z klocków
✅ Intensywne ćwiczenie dla sprawności dłoni
✅ Bardzo dobre ćwiczenie projektowe – klocki wymagają budowania szkieletowego (czyli bardziej liniowego), wcale niełatwego do konstruowania brył zwierzątek, stworków, czy przedmiotów

 

Klocki Klix Cubes znajdziesz tu: KLIX CUBES ➡ KLIK. 

 

4 komentarze do “KLOCKI DLA STARSZYCH DZIECI – KLIX CUBES

  1. Świetny prezent moim zdaniem dla każdego dzieciaka, warto zainteresować się takim tematem kiedy interesuje nas ich rozwój. Ja sam na początku nie zauważyłem tego u swojego dzieciaka, ale jak nie kupuje się w końcu zabawek z małymi elementami to zaczynają się problemy :/

  2. Świetny wpis. Pamiętam jak bawiłam się najzwyklejszymi klockami, a teraz można ich znaleźć tyle rodzajów, że można zbudować z nich pałac :p Świetne są jeszcze takie klocki konstrukcyjne słomki. Moje dziecko je uwielbia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.