JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECI

EKSPERT NA ZABAWKATORZE: Jak wybrać klocki dla dzieci? Jakie wybrać klocki dla dziecka? To najczęstsze pytanie, które zadają rodzice stając przed półkami pełnymi zabawek. Dziś odpowiada na nie specjalista, Tomek Pałasz z KLOCKI.EDU.PL, tata, fascynat, który jeździ po świecie i szuka najciekawszych klocków po to, by je testować i wprowadzać na polski rynek

 

 

JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECI

Tomek Pałasz zawodowo związał się z klockami 10 lat temu. Był już wtedy tatą i szukał najlepszych zabawek dla swojego syna. Sam najbardziej lubił klocki, więc wybór był oczywisty. To znaczy – wybór drogi poszukiwań, bo jeśli chodzi o wybór klocków, to na półkach polskich sklepów, gdzie okiem sięgnąć, widać było wtedy głównie Lego.

Tomasz, do czego nie chciał się przyznać w naszej dzisiejszej rozmowie, jest fanem klocków edukacyjnych i nie przepada za Lego, więc co zrobił? Wyruszył w świat. Dosłownie.

Od 10 lat jeździ po świecie, zaglądając na targi zabawek do takich miejsc, jak Norymberga, Hong Kong, Shanghai. Szuka najciekawszych klocków, potem testuje je w swojej firmie klocki.edu.pl i wprowadza – lub nie – na polski rynek. A ponieważ, jak już pisałam, najbardziej lubi klocki edukacyjne, więc wyszukane przez niego zabawki, często goszczą w przedszkolach, świetlicach, salach zabaw. Możliwe, że nawet nie wiecie, a tymczasem wasze dzieci bawiły się którymś jego odkryciem w przedszkolu lub szkole.

Tomasz nie tylko sprowadza i dystrybuuje klocki na polski rynek, ale też przygotowuje instrukcje i decyduje o tym, w co zabawki pakować, żeby najwygodniej było ich używać i je przechowywać.

Zapraszam na rozmowę z Tomkiem Pałaszem z KLOCKI.EDU.PL, na końcu znajdziecie 8 PODPOWIEDZI JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECI.

 

Tomek Pałasz, jak wybrać klocki, zabawkator.plTomek Pałasz klocki.edu.pl

 

Tomku bawiłeś się klockami, kiedy byłeś mały? Jakie to były klocki?

Pierwsze klocki, jakie pamiętam to ciemnoniebieskie rurki o różnej długości, łączone za pomocą żółtych kształtek. W komplecie były też kolanka i krzyżaki. Konstrukcje przypominały mi rury hydrauliczne i choć z powodu łączników nie można było przelewać przez nie wody, to zabawa tymi klockami była dla mnie bardzo ciekawa.

 

 

Czy tata, który ma królestwo klocków, bawi się z dziećmi? Ma na to czas? Lubi? Testujecie nowe zestawy rodzinnie?

Większość naszych klocków testowałem razem z dziećmi. Znajdowanie czasu na zabawę jest przecież częścią bycia tatą, ale również obowiązkiem właściciela firmy. Bardzo lubię to rodzinne budowanie – nie dość, że spędzamy razem czas, to jeszcze mam okazję obserwować dzieci podczas zabawy.

Przekonałem się, że często nie dostrzegamy tego, co widzą dzieci. Czasem są to rzeczy zupełnie oczywiste, a mimo to niewidoczne dla dorosłych. Kiedy bawię się z dziećmi widzę, jak klocki sprawdzają się w praktyce, co działa, ale też co trzeba poprawić.

Dzięki pomocy moich dzieci mogę nie tylko wprowadzać nowe klocki, ale również rozwijać te, którymi zajmuję się już od ponad 10 lat. Nowe instrukcje, czy decyzje o innym komponowaniu zestawów, to przede wszystkim efekt naszych wspólnych zabaw.

 

Jak wybrać klocki dla dzieci, Ania OkaO klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: LOOWIE >> KLIK.

 

Wyobraź sobie, że przychodzę do Ciebie i mówię, zgodnie z prawdą: „Moja córka nie przepada za zabawami konstrukcyjnymi, ani za układaniem według instrukcji. Za to godzinami bawi się narracyjnie, czyli opowiadając własne historie. Zamierzam w ogóle zrezygnować z podsuwania jej klocków. Przecież nie będę inwestować w zabawki, których nie używa”. Co mi powiesz?

Powiem: nie rezygnuj z klocków, bo to jedna z najbardziej rozwijających zabawek, jakie możesz dać swojego dziecku. Za to bardziej przyłóż się do WYBORU rodzaju klocków tak, aby odpowiadały twojej córce.

Wybierz na przykład klocki pozwalające na konstruowaniu zwierzątek, samochodów, placu zabaw, domku – elementów po zbudowaniu których, twoja córka będzie mogła bawić się tak, jak lubi najbardziej – narracyjnie.
Jednak bez względu na to, jaki rodzaj klocków wybierzesz ważne, abyś pokazała dziecku JAK się bawić. Znajdź trochę czasu, żeby usiąść i aktywnie budować, opowiadać, wspierać dziecko. Po kilku takich zabawach, będzie siadało do klocków samo.

Warto również zachęcać rówieśników czy rodzeństwo do wspólnej zabawy. W grupie zawsze jest ciekawiej, bo każdy wnosić do zabawy coś nowego.

Powtórzę to jeszcze raz: nie rezygnuj z klocków. Budowanie pozwala na rozwijanie wyobraźnie przestrzennej – dziecko wciąż kreuje coś nowego, własne projekty, opowieści, budowle, które powstają z niczego, z rozsypanych klocków.

 

Jak wybrać klocki dla dzieci, Zabawkator
O klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: OBLUDARIUM >> KLIK.

 

Co jest kluczowe, gdy chcemy – z tych tysięcy pudeł na rynku – wybrać najlepsze klocki dla naszego dziecka?

Moim zdaniem najważniejszy jest dobór klocków do wieku. Przede wszystkim nie kupujmy na wyrost.

Gdy dziecko dostaje zabawkę zgodną z jego możliwościami, daje mu ona znacznie więcej radości, niż zabawka, której nie rozumie, nie potrafi wykorzystać. Powinniśmy dobierać klocki do etapu rozwoju dziecka.

Dlatego w klocki.edu.pl wprowadziłem bardzo precyzyjny podział. Nie ma przedziału np. 2–5 lat. Są zestawy dla konkretnych grup: 3+, 4+, 5+. Nie zawsze też wiek, dla którego rekomenduję dany zestaw, jest tym samym, który wpisał na pudle producent. Bo na przykład podczas naszych zabaw i testów wyszło na to, że dane klocki wybierają dzieci starsze.

 

Jakie wybrać klocki dla dzieci, Ania OkaO klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: GENII >> KLIK.

 

Jak wybrać klocki dla dzieci? Stawiać na te z instrukcjami, zadaniowe – czy bez instrukcji, typowo konstrukcyjne?

Zawsze najpierw z instrukcjami. Wiesz, że jestem zwolennikiem instrukcji i jeśli klocki ich nie mają, sam je przygotowuję.

Instrukcja to jak wprowadzenie do zabawy, pokazanie pełnych możliwości klocków, jak je łączyć, jak budować. Pokierowanie, zachęcenie dziecka. Dlatego też bardzo dbam o dopasowanie instrukcji do wieku dziecka, dla którego zestaw jest przeznaczony.

Zabawa z instrukcją jest jak rozgrzewka. Dziecko ma jasny i widoczny cel do osiągnięcia, zadanie do wykonania, które ma początek i koniec.

To ważne, żeby dziecko skończyło budowlę i poczuło satysfakcję mogąc powiedzieć: „Mamo, tato, zobaczcie co TERAZ zbudowałem”. Takie osiągnięcie wzmocni jego poczucie pewności siebie i wiary we własne siły. Dziecko chętniej sięgnie po kolejne wyzwanie, a potem zacznie eksperymentować i tworzyć budowle według własnego pomysłu.

 

Jakie wybrać klocki dla dzieci, Zabawkator
O klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: GENII >> KLIK.

 

Czy klocki to łatwiejsza zabawka dla tatów? Jedno z bardzo częstych pytań, które zadają mi Czytelniczki, to: „Jak zachęcić tatę dziecka do zabaw? Jak go rozruszać?”. Czy myślisz, że najlepiej jest zaproponować klocki? A jeśli tak, to jak wybrać klocki dla dzieci tak, by zachęcić do zabawy również opornego taty? Czym sam najbardziej lubisz się bawić?

Klocki to zabawka – obok pociągów i torów – zdecydowanie chętniej wybierana przez mężczyzn. Jeśli mamy zachęcać do zabawy z dzieckiem tatę, to najłatwiej będzie to zrobić, jeśli wybierzemy zabawkę, którą sam będzie dobrze się bawił. Nie wykluczam, że jest tata, który uwielbia organizować podwieczorek dla lalek, czy lepić z piasku kinetycznego, ale z doświadczenia wiem, że tatowie jednak chętniej biorą udział w zabawach klockami. Zwłaszcza, jeśli na przykład są w nich ruchome elementy.

Sam spędziłem wiele godzin na zabawach klockami z córką. Tak, bawiliśmy się też wspólnie „frendsami” czy innymi „petszopami” i zawsze sprawiało nam to wiele frajdy. Jednak najczęściej łączyliśmy te figurki z klockami i wtedy był to najlepiej spędzony czas.

Nasze ulubione klocki to Morphun >> KLIK. Podstawowe, czyli Morphun Starter, przeznaczone są dla dzieci już od trzeciego roku życia, a kolejne rodzaje są nawet dla ośmio-, dziewięciolatków. Prywatnie cenię je za kompatybilność – podstawowe elementy: kwadraty, trójkąty czy koła zawsze są tej samej wielkości, co pozwala je łączyć w kolejne zestawy. Nie ma takiego oporu przed zabawą, którego Morphun by nie pokonał. Ani w dziecku, ani w tacie.

 

Jak wybrać klocki dla dzieci, Tomasz Pałasz

O klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: GENII >> KLIK.


Powiedziałeś, że przy wybieraniu klocków warto kierować się wiekiem, na jaki zostały one oznaczone. Co jeszcze podpowiedział byś rodzicom, którzy stają przed półkami z pudłami i nie wiedzą co wybrać, więc idą do Lego, bo je najlepiej znają?

Trzeba sobie zadać podstawowe pytanie: czy kolejne pudło z identycznymi klockami rzeczywiście na długo zajmie nasze dziecko? Czy je rozwinie? Jak chcemy nauczyć dzieci próbowania nowych rzeczy, jeśli sami latami podsuwamy im tę samą zabawkę? Zmienia się przecież tylko temat, opakowanie, ale wielkość klocków, mechanika, łączenie, stylistyka – są takie same.

Jako rodzic uważam, że trzeba eksperymentować z różnymi produktami – choć zawsze odpowiednimi do danego wieku. Jeśli odważymy się sięgnąć po coś nowego, to zyskamy szansę na wspólne poznawanie nowej zabawki. Podjęcie NOWEGO wyzwania. Rozwój. Ale też podczas tej nowej zabawy zyskamy bezcenną możliwość obserwacji rozwoju naszych pociech. I tym samy dostaniemy wiedzę jak stymulować ich rozwój, wspierać zainteresowania czy – co zawsze powinno być naszym głównym celem – jak sprawiać by nasze dzieci świetnie się bawiły.

 

Jakie wybrać klocki dla dzieci, Tomasz PałaszO klockach ze zdjęcia przeczytacie tutaj: WISE >> KLIK.

 

JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECI?

1. Klocki dobieramy do wieku dziecka, czyli dla trzylatka kupujemy klocki przeznaczone dla trzylatka. O zabawkę na wyrost możemy pokusić się tylko wtedy, gdy dziecko lubi składać klocki, robi to często i mamy pewność, że poradzi sobie z zestawem dla starszaka.

2. Sprawdzamy wymagane atesty – w Polsce nadal jeszcze jest to konieczne, bo na rynku pojawiają się zabawki bez atestów, czasami sprzedawane jako przedmioty kolekcjonerskie.

3. Dobrze, gdy klocki mają odpowiednie pudło, które gwarantuje łatwość przenoszenia, przechowywania, wysypywania i sprzątania. Im cięższe klocki, tym mocniejsze powinno był pudło. Inaczej od razy do zakupu klocków możemy doliczyć koszt dodatkowego pojemnika.

4. Klocki dobieramy do ulubionego stylu zabawy dziecka – jeśli chcemy mieć pewność, że będzie się nimi często bawiło. Maluchowi lubiącemu konstruowanie kupmy klocki konstrukcyjne, wolącemu zabawy zadaniowe, klocki zadaniowe, a wybierającemu zajęcia narracyjne, klocki umożliwiające zabawy z narracją, albo…

5. Możemy dobrać klocki do tego, czego dziecko unika. Na przykład: chłopiec unika zabaw zadaniowych, czyli nie lubi budować z instrukcji. Prawdopodobnie czytanie planów sprawia mu trudność. Kupując klocki zadaniowe i zachęcając go do zabaw, będziemy razem z nim pracować nad zwalczeniem tego deficytu.

6. Jakie wybrać klocki dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, np. słabą małą motoryką, niedowładem dłoni, chorobami skóry? Z odpowiednim sposobem łączenia. Wybieramy klocki, które łączą się jak najłatwiej, w skrajnych przypadkach nawet magnetyczne – łączone przez dotknięcie.

7. RÓŻNICUJEMY KLOCKI. Nie kupujemy kolejnego pudła tego samego rodzaju. Dziesiąte klocki typu X, ale ze zmienionym tematem, to wciąż te same klocki. Te same wielkości, kształty, mechanika łączenia. Inne są tylko kolory i instrukcje. Jeśli chcemy by dziecko się rozwijało, próbowało nowych rzeczy, poznawało różne systemy konstrukcji – wybierajmy różne rodzaje klocków.

8. Wybieramy klocki, które mają instrukcje. Nawet jeśli są to klocki typowo konstrukcyjne. Pierwsze zabawy z instrukcją pozwolą dziecku odkryć pełne możliwości zabawki.

9. Szukamy recenzji zabawki na blogach (zdjęcia) i Youtube (video) i sprawdzamy zgodność z opisem firmowym.

 

Jeśli chcecie zobaczyć ten artykuł w wersji video – pokazuję tam 5 pudeł klocków magnetycznych i edukacyjnych – to wystarczy KLIKNĄĆ W ZDJĘCIE.

 

 

10 komentarze do “JAK WYBRAĆ KLOCKI DLA DZIECI

 1. Super te klocki! Najchetniej wszystkie bym kupila… zastanawiam sie nad Genni kooglo obludarium i loowie. Mamy Wise cyferki.
  Dzieci sa w wieku 2, 4 i 7 lat . które byłyby odpowiednie?

  • Genii będą od 4+, Kooglo od 2 (więc dla 2 i 4 idealne, dla 7 też jeszcze fajne). Obludarium raczej 2 i 4, dla 7 lat też ale do krótszych zabaw (choć to moje ulubione klocki zawsze 🙂 ), Loovie bardziej 4 i 7 do budowania, dla dwulatka do łączenia w dłuuuugie węże 🙂
   Ania

 2. Bardzo pomocny post. Trzeba zawsze mieć na uwadze bezpieczeństwo dziecka 🙂 Pozdrawiam!

 3. Witam. Mamy klocki Morphun. Wise bardzo mi się podobają ale zastanawiam się czy nie są zbyt podobne i czy jest sens je kupować? Starszy synek ma 3 lata. Poza klockami
  Morphun mamy klocki joinks, duplo, Magformers. W planach są matador i byc może właśnie wise. I kooglo dla młodszego synka ale to najszybciej na gwiazdkę bo ma 14 mc. Oczywiscie jak będzie starszy pojawia sie m.in plus plus, Incastro czy genio. Oboje z mężem bardzo lubimy klocki więc jest to dodatkowa zaleta bo chętnie bawimy sie z synkiem.

  • Nie ma sensu kupować Wise jeśli macie Morphun, są zbyt podobne 🙂
   Ania

 4. Ja stawiam zdecydowanie na klocki lego.
  Często kupuję tutaj : krainaklockow.com i dziecko zawsze zachwycone prezentem 🙂

 5. Dla mnie klocki to podstawa, najlepiej jeszcze żeby były baaardzo dobrej jakości i miały opakowanie, dzięki któremu łatwo je posprzątać i schować. Dziecko powinno mieć różne klocki, bo nie wiadomo, które przypadną mu do gustu w danym momencie, a możliwe jest. że jak złapie bakcyla to może spędzić godziny na kreatywnej zabawie klockami. Bezcenne – i dla dziecka i dla rodzica :)) Jako mama dziewczynki i chłopca polecam klocki kratki – od roku do 100 lat 🙂 oraz nowe odkrycie klocki Kooglo z magnesami. Uwielbiam bawić się z dziećmi klockami drewnianymi, bo są fajne w dotyku i ponadczasowe. Klocki z literami i cyframi są również super pomocne w nauce. Polecam klocki, którymi bawią się moje dzieci. Można kupić je na stronie http://www.sieabawi.pl

 6. klocki Plus Plus rzeczywiście są świetne do ćwiczenia zręczności palców a do tego pobudzają fantazję jak dla mnie są super i do tego uniwersalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.