15 KSIĄŻEK O POLSKIEJ PRZYRODZIE DLA DZIECI I ICH DOROSŁYCH – FOCH.PL

Wiosna i lato to najlepsze momenty na tematykę przyrodniczą. Dzieci mają wakacje, podróżujemy, piknikujemy, przenosimy się z basenów do jezior, nad morze, na brzeg rzeki. Możemy obserwować a przy okazji czytać o tym co obok nas rośnie, lata, co nas właśnie pogryzło.

A nawet jeśli nie wyjeżdżamy, to z książką traktującą o przyrodzie jesteśmy w stanie zamienić najzwyklejszy spacer do parku w prawdziwą misję odkrywców.

Informacji o przyrodzie najłatwiej szukać w encyklopedii. Co jednak, kiedy wiedza w ujęciu hasłowym dziecko nudzi? Tak może się wydarzyć. Mój syn na początku książkowej przygody cenił wyłącznie publikacje zawierające suche informacje i latami nie chciał słyszeć o Czerwonym Kapturku czy innym Kubusiu Puchatku. Tymczasem córka przy jego ukochanych książkach z dzieciństwa przysypia. Nie szkodzi. Na takie dziecko też jest sposób. Nie chce encyklopedii, poczytamy pamiętnik. Pamiętnik też nie? Atakujemy komiksem. Albo powieścią przyrodniczą.

Na naszym rynku liczba publikacji o przyrodzie idzie chyba w tysiące. Niestety możemy trafić na przedziwne „spolszczone” na szybko przedruki – w jednym znalazłam kiedyś, że ryś nie występuje w Polsce, za to sowa śnieżna jest tu gatunkiem popularnym (!). Jest też sporo książek przyrodniczych „bez klucza” czyli wszystko i nic w jednym albumie.

Ale mamy też świetne, najczęściej broszurowe, wydawnictwa organizacji związanych z przyrodą – cenię sobie zwłaszcza książeczki o tematyce polskich lasów. Jest tam masa zadań i zabaw, które same utrwalają wiedzę. W księgarniach, zwłaszcza internetowych, znajdziemy też dużo dobrych, solidnie przygotowanych książek o naszej florze i faunie. Dziś zaproponuję Wam ledwo kilkanaście z nich.

Z ponad 100 książek przyrodniczych znajdujących się w naszej biblioteczce wybrałam – z bólem serca – tylko polskich autorów, piszących o polskiej przyrodzie, głównie o zwierzętach i specjalizujących się w tym temacie.

UWAGA! Tam, gdzie mogłam wyszukałam dla Was linki, przeważnie do wydawców, nie do sklepów – zależało mi, żebyście mogli obejrzeć przykładowe plansze ze środka książek.

CAŁY DŁUGI I DŁUGI PRZEGLĄD KSIĄŻEK ZNAJDZIECIE TU

Oka_Wojciech_Mikołuszko

Oka_wajrak_kuna_za_kaloryferem

Oka_Adam_Wajrak

Oka_Tomasz_Samojlik

Oka_Tomasz_Samojlik_ostatni_zubr

 

2 komentarze do “15 KSIĄŻEK O POLSKIEJ PRZYRODZIE DLA DZIECI I ICH DOROSŁYCH – FOCH.PL

  1. Też mam bzika na punkcie przyrody, którego chciałabym przekazać moim dzieciom i Twój wpis jest dla mnie bezcenny. Wiedziałam o książkach Wajraka, na książki Kruszewicza pewnie też bym się natknęła, ale o Samojuku nigdy nie słyszałam, a wygląda ciekawie.

    • Miło mi 🙂 To tylko część naszych przyrodniczych zbiorów, na pewno pojawi się kolejny podobny zbiór. A co do pana Tomasza, to właśnie wyszła jego planszówka przyrodnicza (!), kosztuje raptem kilkanaście złotych. Jak tylko ją kupię, dam znać 🙂
      Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.