15 POMOCY I ZABAWEK MATEMATYCZNYCH OD 4,5 DO 140 ZŁ – DLA FOCH.PL

Matematyka, królowa nauk, porządkuje świat zaczynając od przyrody na muzyce kończąc. Jednocześnie przez lata potrafi być szkolnym koszmarem. Na szczęście nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami nauk ścisłych, możemy pomóc naszym dzieciom oswoić matematykę podczas zabaw. Dziś piętnaście propozycji pomocy i zabawek od 4,5 do 140 złotych, dla dzieci od 2 roku życia.

Nie ma miesiąca żeby nie ukazał się artykuł, czy audycja radiowa o tym, jak źle jest z nauczaniem matematyki w polskich szkołach. Źle uczone dzieci, przez źle przygotowanych nauczycieli, coraz gorsze wyniki, coraz prostszych testów.

Można się oczywiście pieklić, ale trudno wymagać, żeby szkoła została „naprawiona” nagle, najlepiej do poniedziałku, albo chociaż na wrześniowe rozpoczęcie roku. Oczywiście sama bym tak chciała, zwłaszcza, że po wakacjach do szkoły idzie moja sześciolatka. Jednak nie spodziewam się cudu w tak krótkim czasie, skoro o tym, że kształcenie matematyczne dzieci jest niewłaściwie prowadzone po raz pierwszy usłyszałam 25 lat temu.

W warszawskim technikum architektonicznym miałam wybitnego nauczyciela. Starszy pan, wymagający dżentelmen, pogodny człowiek. Jak on kochał matematykę! Jak on kochał uczyć! Kiedy uparcie nie pojmowaliśmy jakiegoś zagadnienia, powtarzał, że nie mamy podstaw i gdyby to od niego zależało, wyrzuciłby z pierwszych klas podstawówki ołówki i kajety, a dał dzieciom klocki, modele, miarki, wagi kalendarze, patyczki, szablony i pozwolił się bawić. Bo najpierw powinniśmy „pobawić się matematyką, a dopiero później ją przeliczać”. Ćwierć wieku temu już to wiedział!

W dzisiejszym przeglądzie znajdziecie kilka zabawek, ale głównie pomoce wykorzystywane przez przedszkola, szkoły, edukatorów domowych. To oczywiście tylko przykłady tego, co można wykorzystać do matematycznych zabaw. Zapraszam.

CAŁY PRZEGLĄD MOŻECIE ZNALEŹĆ TUTAJ , a poniżej zobaczycie zdjęcia tego, co w nim zamieściłam.

1_pomoce_matematyczne_miarki_do_wody

2_pomoce_matematyczne_puzzle_drewniane_cyfry

3_pomoce_matematyczne_wielbłądy_1

4_pomoce_matematyczne_guziki

5_pomoce_matematyczne_system_dziesiętny

6_pomoce_matematyczne_ułamki

7_pomoce_matematyczne_pus

8_pomoce_matematyczne_waga_2

9_pomoce_matematyczne_figury_1

10_pomoce_matematyczne_bryły_2

11_pomoce_matematyczne_poczta_1

12_pomoce_matematyczne_mój_pierwszy_zegar_4

13_pomoce_matematyczne_klocki_dienesa_2

14_pomoce_matematyczne_magiczny_trójkąt_2

15_pomoce_matematyczne_zegar_puzzle_3

2 komentarze do “15 POMOCY I ZABAWEK MATEMATYCZNYCH OD 4,5 DO 140 ZŁ – DLA FOCH.PL

  1. Aniu, nie można przeczytać artykułu na Fochu. Szkoda! Jest szansa, żebyś go przerzucił a na blog, czy wiążą Cię jakieś prawa wyłączności dla Focha? To był genialny przeglad…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.