WIEŻOWCE W BUDOWIE – OD GRANNA

Kolejna przyjazna gra pozbawiona elementu konkurencji. Doskonała gimnastyka dla mózgu i jednocześnie zabawa w plac budowy. Czytając o grze w „internetach” doszukałam się wielu sprzecznych opinii – jedni twierdzą, że jest najtrudniejszą łamigłówką z grannowej serii smart, inni, że najłatwiejszą.

WIEK: 5+
CENA: od 70 zł
DLA KOGO: dziewczynki, chłopcy, starsze przedszkolaki, młodsza podstawówka
OCENA: zdecydowanie polecam, zresztą „Smart games” to nasza ulubiona seria gier

zabawkator_wieżowece_w_budowie_6

zabawkator_wieżowece_w_budowie_2

My chyba nie jesteśmy wytrawnymi graczami, bo dla nas „Wieżowce” okazały się jednak trudne i jeszcze wiele nierozwiązanych zadań przed nami. Piszę „my” bo najczęściej starałyśmy się z Klarą współpracować. Zauważyłam, że nawet jak gra jest stworzona dla jednego gracza (tak jak seria „Smart games”) to Kla lubi kiedy jej asystuję, w razie czego pomogę, zmotywuję, choć najczęściej wystarcza, żebym obserwowała jej zmagania i sukcesy.

Co do jakości, to wiadomo: drewniane gry kocham bardziej niż inne i to raczej się nie zmieni. Zawsze mam poczucie, że drewno jest przyjazne dla dłoni dzieci, a trwałość zabawki gwarantuje, że będzie można jej często używać, a potem przekazać dalej, lub zostawić dla „przyszłego pokolenia”.

Żeby już zachować całkowity porządek przypominam, że z serii „Smart games” pokazywałam na blogu: „3 TRAKI” , „DZIEŃ I NOC” , „KAMELOT JR”  i rewelacyjnego „KRÓLICZKA”, którego wybraliście jedną z zabawek roku 2014.

CO W PUDEŁKU: Samo pudełko jest tekturowe, wytrzymałe, bez foliowego „okienka” więc spokojnie można w nim przechowywać grę po otwarciu. W środku znajdziemy podstawkę, dziewięć klocków z dwustronnym nadrukiem elementów budowlanych (pustaki i kratownice), dwie figurki budowniczych – dziewczyny i chłopaka – o wysokości ok. 5 cm, oraz małą (11,5×11,5cm) książeczkę z 60 zadaniami.

zabawkator_wieżowece_w_budowie_4

zabawkator_wieżowece_w_budowie_3

IMG_9794

IMG_9810

JAK GRAĆ: Wybieramy jedno z 60 zadań w książeczce. Ustawiamy klocki i figurki tak jak na obrazku, a pozostałe pokazane klocki ustawiamy obok. To pozycja wyjściowa do gry. Naszym zadaniem jest ułożenie z zadanych klocków domu o podanym, prostokątnym kształcie, ale tak aby figurki ani razu nie „wisiały” w powietrzu, a „przeskakiwały” po klockach do góry.
W budynku nie może być dziur, musi mieć proste ściany, elementy budowlane nie mogą wychodzić poza założony na ilustracji obrys budynku, a figurki możemy ruszać tylko jedno pole w dół lub w górę. Zadanie jest skończone kiedy figurki są na szczycie budynku.
To, czy rozwiązaliśmy zadanie dobrze, możemy sprawdzić na ostatniej stronie książeczki – są tam pokazane końcowe układy zadań.

CO ZYSKUJEMY BAWIĄC SIĘ WIEŻOWCAMI: Przede wszystkim rozwijamy logiczne myślenie, ale też wyobraźnię przestrzenną i planowanie. Trochę też ćwiczymy liczenie, bo konstruując budynek, często musimy dzielić element na kwadraty i zaplanować wysokość i szerokość.

zabawkator_wieżowece_w_budowie_1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.