MÓJ PIERWSZY KALENDARZ I ZEGAR – OD POMYSŁOWA MAMA

Zakochałam się w tych magnetycznych pomocach. Zwłaszcza kalendarz jest IDEALNY, dokładnie taki, jakiego szukałam. I jest na nim to co potrzeba, pokazane w taki sposób jak potrzeba. Nie dałoby się zaprojektować go lepiej. A kto go zaprojektował? No właśnie: mama czwórki dzieci.

Najpierw znalazłam te pomoce, a dopiero potem dowiedziałam się, że stworzyła je „Pomysłowa mama” czyli Agata Skjold, która wychowuję czwórkę dzieci. No lepszej rekomendacji chyba być nie może – oto pomoc stworzona przez mamę, która już kilka razy mogła się przekonać co konkretnie jest potrzebne maluchom w edukacji.

MÓJ PIERWSZY KALENDARZ  cena 45 zł, wiek: starszy przedszkolak, młodszy szkolniak, ogólnie – dobrze jeśli dziecko już trochę czyta

Plansza kalendarza jest wielkości 30×37 cm. W górnej części ma dwie dziurki i sznurek do przywiązania i powieszenia. Po lewej stronie mamy magnesy z 12 miesiącami. Paski są w czterech kolorach, co w naturalny sposób utrwala dziecku podział miesięcy na pory roku. Po prawej stronie mamy dni tygodnia, przy czym tydzień roboczy jest szary – od mrocznego poniedziałku, do gołębiego piątku – za to weekend jest różowy, z ciemniejszą niedzielą. To też świetnie pokazuje podział tygodnia na dni pracujące i wolne. Pod spodem mamy pory roku, a na samym dole sześć opcji pogodowych. Pod dniami tygodnia znajdziemy też cyfry służące do układania daty.

Na środku jest główne pole naszego kalendarza, czyli część, którą prowadzi dziecko. A na nim kolejno: dzień, data, miesiąc, pogoda, pora roku.

Co mogę napisać? Ten kalendarz to samograj! Klara go uwielbia. Najpierw sama przyczepiła wszystkie magnesy – pomogłam jej z miesiącami, bo jeszcze nie znała kolejności, ale sama kombinowała z kolorami. Teraz codziennie zmienia dzień, datę i pogodę. Nie może się doczekać zmiany marca na kwiecień. I w tydzień nauczyła się miesięcy. Sama. Czytając sobie. Jesteśmy zachwycone. Tata Michał też. Powiedział, że to zabawka genialna, a nie jest specjalnie skory do pochwał w tej dziedzinie. Czasami pytamy Klarę o datę, albo miesiąc. Jest niesłychanie dumna, kiedy może sprawdzić u siebie na kalendarzu, powiedzieć nam i pomóc.

zabawkator_kalendarz_pogody_1

zabawkator_kalendarz_pogody_6

zabawkator_kalendarz_pogody_2

zabawkator_kalendarz_pogody_3

MÓJ PIERWSZY ZEGAR cena, 37 zł, wiek: starszy przedszkolak, młodszy szkolniak, ważna jest znajomość cyfr i liczenie najlepiej do 60 (oczywiście może być w fazie nauki)

Bardzo fajna pomoc. Klara wprawdzie nadal jest w trakcie zmagań, ale prostota graficzna i podział tarczy na minuty (hura, tego właśnie szukałam) bardzo pomagają.
Tarcza podzielona jest na godziny od pierwszej do 12, na godziny od 13 do 00, i na minuty. Każde koło ma inny kolor, któremu przypasowane są liczby na magnesach. To wiele ułatwia.

Jeśli chodzi w ogóle o naukę zegara, to z Klarą zaczęłam od rozmów o czasie. O słońcu, które wyznacza podział doby, pory dnia. O tym, że ludzie umówili się, co do podziału godzinowego, o minutach, sekundach. Do czego nam się przydają, w czym pomagają, czego nie moglibyśmy zrobić bez zegara, co by było trudne itd. O upływie czasu i ile trwają dwie minuty, np. leżymy na łóżku bez ruchu.
I dopiero po tych rozmowach sięgamy do zegara. Pokazujemy sobie te dwie przeleżane w trudzie i znoju minuty, ustawiamy godzinę, itd. Na zegarze mamy też pokazane przykładowe rodzaje odczytu czasu wprowadzające pojęcia „kwadrans”, wpół do”. Rewelacja.

zabawkator_kalendarz_pogody_4

zabawkator_kalendarz_pogody_9

zabawkator_kalendarz_pogody_8

UWAGA, CO DO MAGNESÓW:
Pytacie mnie na FB co z magnesami. Więc, tak jak zauważyła jedna z czytelniczek są dość delikatne – jeśli chodzi o przyczepność. W pierwszej chwili przestraszyłam się, ale spokojnie. Nie spadają, ani się nie przesuwają. W domu nie ma to większego znaczenia. Nie mam pojęcia jak w przedszkolu czy szkole (można zamówić te pomoce w większym rozmiarze).
Sama zastanawiam się nad tym, czy nie kupić w prezencie do klasy Klary (na wrzesień) takiego kalendarza. Myślę, że każde dziecko opanowałoby go bardzo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.