MALUJEMY DYNIE W ULUBIONE WZORY I BOHATERÓW – SZABLONY DO POBRANIA

Zastanawiałam się co zrobić, żeby każdy – dorosły i maluch – mógł namalować na dyni swoją ukochaną postać książkową czy bohatera bajki. I tak wpadłam na pomysł z wykorzystaniem zabawy z dzieciństwa – łączenia kropek tak, aby powstała ilustracja. No to dziś łączymy kropki na dyniach i w ten sposób każdy, absolutnie każdy, kto ma kawałek papieru śniadaniowego i szpilki, może wyczarować na dyni co tylko chce.

Tematem października były zabawy plastyczne z darami natury. Dziś pora na ostatni wpis w tej serii – malowanie dyni. Wprawdzie w naszym domu dynie były przeważnie wycinane, ale ponieważ obiecałam, że postaram się do wszystkich proponowanych zabaw (zabawy z kasztanami, malowanie liści) wykorzystać te same materiały, dlatego pokażę jak przygotować dynię ozdobioną ulubionym motywem przy użyciu farby.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_6

zabawkator_dynie_halloween_muminki_5

Moim zdaniem jest to technika dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych. Maluchy mogą się znudzić. Widzę na przykładzie Klary, że wprawdzie chętnie zamówiła dla siebie dynię z ukochaną Buką i Hatifnatami, ale sama nie chciała korzystać z kalkowania i kiedy ja pracowałam nad dyniami muminkowymi, ona malowała pędzlami bezpośrednio na przygotowanych warzywach.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_14

CZEGO POTRZEBUJEMY

Farb plakatowych, pędzelka grubego i cienkiego, ołówka, flamastra, szpilek. Powinien być też kawałek kalki technicznej (nie tej fioletowej do kopiowania, tylko białej, szkicowej), ale szukałam czegoś czym możecie ją zastąpić – wątpię, żeby kalka techniczna była często spotykanym materiałem w domu – i znalazłam: papier śniadaniowy, im cieńszy i pośledniejszego gatunku, tym lepiej. No i przyda się oczywiście dynia, lub dwie.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_1

zabawkator_dynie

WYBIERAMY DYNIĘ

Niby każda dobra, ale jeśli chcemy ją zdobić malowanymi wzorami, to wybierajmy jak najgładszą. Warto zwrócić uwagę na dół dyni – powinien być wklęsły, nie wypukły, inaczej dynia nie będzie chciała ładnie stać, tylko zacznie się przechylać jak bączek.
Tu przyznam od razu, że zdecydowanie wolę dynie mniejsze. Może nie wyglądają tak efektownie, ale są łatwiejsze do zabawy dla dziecka. No i zużywamy na nie mniej materiałów i mniej samego warzywa, które w końcu jest jedzeniem.
Niestety taka mała dynia dość trudno się maluje (przez dużą krzywiznę), więc jeśli jesteście „początkującymi artystami”, czy nie czujecie się dość pewnie z pędzlem, lepsza dla Was będzie dynia średnia lub duża.

MALUJEMY KROK PO KROKU

1. Decydujemy w jakim kolorze chcemy mieć dynię – zostawiamy w naturalnym, czy malujemy.
Ja pomalowałam białą plakatówką, położyłam jedną warstwę, co pokryło dynię dość dobrze, ale przydałaby się warstwa druga, jednak Klara nie miała cierpliwości, żeby przeczekać kolejne suszenie.
Przed malowaniem upewnijmy się, że warzywo jest suche i ma temperaturę pokojową, bo inaczej farba może się „mazać”.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_10

2. Dynia schnie, a my szukamy wzoru. U nas były to Muminki, więc opiszę na tym przykładzie. Najłatwiej sięgnąć do ulubionej książki dziecka, przyłożyć kalkę, czyli nasz papier śniadaniowy i delikatnie odrysować ołówkiem. Albo flamastrem, ale trzeba uważać, żeby nie przebijał na drugą stronę, bo zniszczy książkę.

Można też wydrukować jakąś ilustrację z internetów, pamiętając, żeby oszacować wielkość dyni i wybrać obrazek, który się na niej zmieści, ale jednocześnie nie będzie zbyt mały. No i powinien to być obrazek konturowy, bo taki będzie najłatwiej przenieść.
Przy drukowaniu z internetu kalka nie jest potrzebna.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_8

3. Obcinamy brzegi kalki/ kartki, żeby było nam wygodnie operować obrazkiem (raczej nie po konturze rysunku, zostawmy trochę miejsca). Przykładamy kartkę do dyni, tam gdzie ma być wzór i przypinamy w kilku miejscach szpilkami. Nie musi być ich dużo, tyle aby obrazek pozostał nieruchomo. Kiedy już dobrze się trzyma to nakłuwamy cały obrazek po konturach. Ja wbiłam dużo szpilek, żeby pokazać na zdjęciu jak to wygląda.

Jak gęsto? To zależy jak się czujecie z rysowaniem. Znacie obrazki w których łączy się kolejno ponumerowane kropki i powstaje ilustracja? Tu działamy na tej samej zasadzie. Nakłuwacie kropki, które potem będziecie łączyli. Czy potrzebujecie tych kropek gęsto, czy rzadziej – musicie określić sami.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_2

4. Wycieramy sok, który płynie z dziurek w dyni. Czekamy aż będzie całkiem sucha i już możemy markerem, lub małym pędzelkiem i farbą łączyć nasze dziurki-kropki. Patrzymy jeszcze na rysunek, żeby czegoś nie pomylić. Wzór możemy zostawić w konturze (jak nasze Muminki) albo wypełnić kolorem (jak Bukę).

Praca nie jest skomplikowana, ani czasochłonna, ale dobrze jak wszystko porządnie wysycha, więc trzeba sobie zaplanować 2-3 etapy pracy. Zresztą jest to znacznie przyjemniejsze dla dzieci.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_3

DLACZEGO JEST TO DOBRA ZABAWA DLA DZIECKA?

Dynia to bardzo wdzięczny „dar natury” z którym warto się bawić. Po pierwsze jest to okazja do opowiedzenia dziecku o tym wspaniałym warzywie – jego właściwościach, sposobie uprawy, historii, ale też odmianach, o których często sam dorosły musi doczytać, bo kto zna wszystkie dyniowate?

Po drugie dynie są piękne same w sobie, mają wspaniałe, ciepłe kolory, ciekawe kształty, różne faktury – warto zachęcić dzieci, żeby gładziły dynię, podnosiły je, wąchały, próbowały ustawiać w różny sposób czy wbić paznokieć. Wiem, to może wydawać się Wam dziwne, ale naprawdę są to najprostsze i najskuteczniejsze ćwiczenia poznawcze. Dzieci dowiedzą się na przykład, że dynia ma środek ciężkości, delikatny zapach, czy twardą skórę.

Malowanie na dyni, to zupełnie inne doświadczenie niż praca z kartką. Dynia jest przestrzenna i dziecko odkrywa, jak oswajać materiał, który ma kształt inny niż płaski i ciekawą fakturę. Zauważa, że obrazek na wypukłym warzywie podlega innym prawom perspektywy, innym skrótom – oczywiście nie musi tego nazywać, samo praktykowanie wystarcza.

To by było na tyle, mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawili w czasie malowania. I zachęcam do pokazywania w komentarzach własnych dyń, niekoniecznie ozdobionych tą techniką. Może się okazać, że Wasze prace będą większą inspiracją dla innych niż malowanie po kropkach. No i sama chętnie coś podpatrzę. DO NAPISANIA.

zabawkator_dynie_halloween_muminki_11

zabawkator_dynie_halloween_muminki_16

zabawkator_dynie_halloween_muminki_15

SZABLONY DO POBRANIA
Niedługo będzie zakładka DO POBRANIA, ale dziś żeby pobrać szablon, trzeba na niego klikną i zapisać na swoim komputerze.

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-01

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-02

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-03

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-04

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-05

Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-07Muminki_Ela_Olszewska_zabawkator-08

2 komentarze do “MALUJEMY DYNIE W ULUBIONE WZORY I BOHATERÓW – SZABLONY DO POBRANIA

  1. To my zrobimy w Doktor Dosię! Majeczka uwielbia :)))
    Dzięki za pomysł :))

  2. Spróbowałabym ale pewnie nie wyjdzie 😉 😉 Tak naprawdę to chciałabym, żeby mi ktoś taką podarował, z tym Tatusiem Muminka <3 😉 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.