ROZKŁADANE KARTONÓWKI Z MOŻLIWOŚCIĄ WIESZANIA – BAJKA

 Dwie „rozwijane” kartonówki „Za kierownicą!” i „Na pokładzie!” to nowość wydawnictwa Bajka, która mnie absolutnie zachwyciła. Po pierwsze formą i wykonaniem – łączenia kolejnych kartek są klejone na płótno, czy inny, podobny materiał, a górna krawędź książki została wycięta we wzorek oraz ma dziurki do przeciągnięcia sznurka. No i tematy są doskonałe. Pierwsza pokazuje „rosnące” drogi, czyli od leśnych ścieżek i duktów po autostrady. Druga w ten sam sposób przedstawia drogę wody zaczynającą się w źródełku, a kończącą w morzu. 

zabawkator_rozkładane_kartonówki_dla_przedszkolakó_2

Książki narysowała Maria Neradova, a napisała Eva Oburkova. Wydało je wydawnictwo Bajka. Format to 22×22 cm, ale jeśli rozłożymy książki, mają one po 130 cm długości. Są dwustronne – po jednej stronie mamy opowieść, po drugiej pokazane i opisane elementy wyjęte z ilustracji np. samochody, znaki drogowe, podział na pojazdy specjalne, jednoślady, itd. Obie książki można oglądać na dwa sposoby: tradycyjne przekręcając kartki, lub rozkładając na całą długość. Można też powiesić je na ścianie lub przy łóżku 1,5-4 latka, wystarczy przewlec sznurek i zamocować.

Ilustracje są przyjazne, proste, ale szczegółowe. Wielbiciele książek typu wyszukiwanki, będą mieli wiele zabawy. Dodatkowo na rysunkach pojawiają się wyrazy do czytania lub naśladowania – zarówno podpisy, jak i odgłosy, np. „zaprzęg konny”, „rower”, „kle, kle”, „wiuu”, „pyr pyr”.

zabawkator_rozkładane_kartonówki_dla_przedszkolakó3

„ZA KIEROWNICĄ. PO ŚCIEŻKACH, DROGACH I AUTOSTRADACH”
Ta historia zaczyna się w środku lasu, od ścieżki wydeptanej przez zwierzęta. Ścieżka zmienia się w leśny dukt, potem w szosę, którą można dojechać do drogi ekspresowej, czyli zmieniamy otoczenie z leśnego, poprzez wiejskie, do miejskiego, aż w końcu przemierzając zaludnione ulice, wyjeżdżamy poza miasto, na autostradę. Ach, ile w tej podróży mamy do oglądania! Ilu ciekawych rzeczy się dowiadujemy. Rzeczy, które pewnie mieliśmy okazję zaobserwować na codziennych spacerach i wyjazdach, ale ta książeczka pozwala je sobie uświadomić i uporządkować wiedzę nabytą przez doświadczenie. Nazwać ją. A ten proces jest naprawdę ważny.

zabawkator_za_kierownicą_1

zabawkator_za_kierownicą_2

zabawkator_za_kierownicą_3

zabawkator_za_kierownicą_4

zabawkator_za_kierownicą_6

zabawkator_za_kierownicą_7

zabawkator_za_kierownicą_5

 

„NA POKŁADZIE. OD ŹRÓDEŁ RZEKI DO MORZA”

Podróż „na pokładzie” podoba mi się chyba jeszcze bardziej. Tym razem wycieczkę zaczynamy wysoko w górach, z których wypływa malutki strumyczek. Przyglądają my się orły, niedźwiedzie, kozice i turyści. Wśród pięknej przyrody strumyk wpada w dolinę i zamienia się w rwący potok. Do potoku wpadają kolejne strumyki, dlatego kiedy dociera do wsi i miast zamienia się w rzekę, która musi jeszcze ominąć port pełen statków i w końcu chlup, ląduje w morzu. W książce jest tak pięknie, ciepło i słonecznie, że od razu zapragnęliśmy wyjechać i znaleźć górski strumyk. Poważne. Nawet oglądaliśmy wieczorem oferty i jedną wybraliśmy. Tak to po raz kolejny książki dla dzieci wpływają na nasze życie (a pamiętacie, że dziś Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej?).

zabawkator_na_pokładzie_1

zabawkator_na_pokładzie_2

zabawkator_na_pokładzie_3

zabawkator_na_pokładzie_4

zabawkator_na_pokładzie_6

zabawkator_na_pokładzie_7

zabawkator_na_pokładzie_5

2 komentarze do “ROZKŁADANE KARTONÓWKI Z MOŻLIWOŚCIĄ WIESZANIA – BAJKA

  1. Pierwsze, co zrobiłam po przeczytaniu tego wpisu, to poszłam do pokoju syna, wyjęłam „Za kierownicą” i powiesiłam na ścianie. To zabawne, ale wcześniej w ogóle nie zauważyłam dziurek w kartkach 🙂
    Podobają mi się żywe (ale nie przesadnie bijące po oczach) kolory w tych książeczkach, no i format leporello, chyba trochę niedoceniany przez wydawnictwa, a bardzo lubiany przez dzieci!

    • Uśmiechnęłam się do tego komentarza 😀 Cieszę się, że nie tylko ja nie zauważam różnych drobiazgów w tym pędzie 🙂 Tak, ten format jest uroczy i pięknie wygląda, zwłaszcza materiałowe łączenia 🙂
      Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.