SZPITAL KLOCKI PLAYMOBIL – OD SKLEPLATAWIEC.PL

Nie spodziewałam się tak dobrego produktu widząc opakowania. Nie spodziewałam się, że moja siedmiolatka będzie bawiła się szpitalem godzinami i że zyska on status zabawki „nieskładalnej i niechowalnej”. Nie spodziewałam się, że seria „City Life” tak bardzo zaangażuje mnie samą, ani tego, że klocki Playmobil są tak dobrej jakości. Naprawdę cieszę się, że dałam się namówić Alicji z Latawca na „coś nowego” – oczywiście strasznie kręciłam nosem, że plastik – bo inaczej ominęła by nas naprawdę wartościowa zabawka!

WIEK: 3-10 lat
CENA: zestawy w cenie od 24,50 do 320 zł
DLA KOGO: przedszkole, podstawówka
OCENA: zdecydowanie polecam, angażująca zabawka i świetny pretekst do rozmów o zdrowiu i chorobach

zabawkator_playmobil_szpital_1

CZY KLOCKI PLAYMOBIL SĄ DOBRE?

zaskakująco dobre.

Po pierwsze: JAKOŚĆ. Nie wiem czemu ale zawsze miałam wrażenie, że to jakieś podróbki, czyli na pewno słabo wykonane, nie trzymają się razem po złożeniu, marny plastik itd. Tymczasem jakość jest bardzo dobra. Wszystko do siebie doskonale pasuje, nic się nie przemieszcza, nie kiwa. Złożony szpital jest wręcz sztywny, jakby był sklejony, ale jednocześnie daje się bez uszkodzeń rozłożyć na części, jeśli chcemy go schować do pudełka – co jest prawie niemożliwe w przypadku np. dzisiejszych torów Hot Wheels, czy pociągu Tomek.

Szczerze cieszę się, że podczas naszych kilku wizyt w Niemczech (to niemieckie zabawki) nigdy nie podeszłam do ogromnych stoisk z Playmobil, bo zaoszczędziłam dzięki temu małą sztabkę złota – jestem pewna, że wpadlibyśmy w uzależnienie.

Po drugie: TEMAT. Pisaliście mi na Facebooku o swoich (i dzieci, oczywiście nie zapominajmy o dzieciach) zachwytach różnymi zestawami z Playmobil. Nie wątpię, że są świetne. Jednak jak wiecie, w tym roku interesuje mnie tematyka szpitalna. Znalazłam i pokazałam na FB drewniany zestaw Szpital Goki, który niestety z powodu ceny jest osiągalny raczej dla przedszkoli, szkół, czy innych placówek. Pokazałam też nasze przepiękne Puzzle szpitalne. A teraz z prawdziwą satysfakcją pokazuję serię „City Life”, czy raczej jej fragment.

To naprawdę dobrze przygotowana zabawka, która pozwoli dziecku na zdobycie nie tylko podstawowych, ale też całkiem specjalistycznych wiadomości o szpitalu, lekarzach, chorobach, leczeniu, sprzęcie. Oczywiście to nie wydarzy się samo. Trzeba z dzieckiem posiedzieć, rozmawiać, opowiadać, samemu doczytać – przynajmniej ja muszę, bo nie jestem pewna co do czego służy chociażby.

zabawkator_playmobil_6685_10

PLAYMOBIL, LEGO, DUPLO, DREWNIANE CZY INNE?

Dziś odpowiem w kilku słowach, bo temat dotyczy wszystkich zabawek i postanowiłam przygotować oddzielny poradnik czy może webinar na którym opowiem jak wybrać zabawkę odpowiednią dla dziecka w zależności od tego jaki typ zabawy preferuje. Dziś tylko o klockach.

Klocki tak naprawdę nie są jednym typem zabawki, jak dla ułatwienia wszyscy je określają. Owszem są to „klocki” ale jedne bardziej przypominają puzzle, inne układanki, jeszcze inne są typowo i wyłącznie konstrukcyjne. Dlatego też błędem jest kiedy kupujemy dziecku jeden typ klocków, ono się nim nie interesuje, a my wyrokujemy „nie lubi klocków”. Ono jedynie nie lubi TEGO, konkretnego typy klocków. Różne klocki będą odpowiednie dla dzieci preferujących różne typy zabaw.

I tak klocki Playmobil będą najlepsze dla dzieci preferujących zabawy narracyjne oraz zadaniowe. Mniej spodobają się dzieciom wybierającym klocki konstrukcyjne. Zestaw Playmobil ma element składania według instrukcji, czyli jest zabawką zadaniową. Nie ma elementów zabawy konstrukcyjnej (czyli projektowania i składania z wyobraźni). Ale za to ma fantastycznie rozbudowaną możliwość zabawy narracyjnej z dużą dozą wiedzy praktycznej. 

I tu jeszcze jedna ważna uwaga! To, że dziecko buduje z instrukcji, czy bawi się złożonym zestawem, wcale nie wpływa na jego brak/rozwój wyobraźni, czym często martwią się rodzice podnosząc kwestie, że prawdziwe klocki to tylko „te bez instrukcji”. Wystarczy, że podejrzymy zabawy narracyjne i sami zobaczymy jak wielkiej wyobraźni do nich potrzeba.

Dla porównania: klocki Lego w zestawach tematycznych są klockami zadaniowymi (budowa z instrukcji) a w drugiej kolejności konstrukcyjnymi (dziecko może budować to co chce). Ich znaczenie dla zabaw narracyjnych jest jednak mniejsze, dziecko kładzie nacisk na budowanie. Klocki Lego bez instrukcji „classic” są klockami konstrukcyjnymi. Tak można przeanalizować każdy rodzaj klocków i w ogóle zabawek, dzieląc je na 7 typów preferowanych zabaw. Ale o tym opowiem innym razem.

zabawkator_playmobil_szpital_3

SZPITAL, ZESTAW 66657
Prawie największy zestaw w tej serii, składający się z 291 elementów. Kiedy moja siedmiolatka zaczęła go rozkładać dosłownie pisknęła z zachwytu. Zresztą sami pchaliśmy się, żeby zostać na chwilę miniaturowymi lekarzami. Niestety musieliśmy poczekać aż wszystko zostanie złożone i ustawione, oraz „wstępnie pobawione”.

Złożony zestaw ma wielkość 59x31x32 cm.  Składa się z: budynku szpitala, piętrowego, z recepcją, windę zewnętrzną, drzwiami wejściowymi, oraz kilkoma salami o różnym przeznaczeniu, jak choćby operacyjna, dla dziecka, oraz dla mamy i noworodka. Mamy tu trzy dorosłe figurki – pacjentka dwoje lekarzy, oraz dwie figurki dzieci – kilkulatek i noworodek. Do tego są specjalne łóżka zabiegowe i szpitalne, krzesło, sprzęty, łazienkę, szafki, umywalki i masę drobiazgów jak segregatory, laptop, miarka i waga dla dzieci, ubrania do operacji dla lekarzy, maseczki na twarze, kubki, narzędzia do operacji, zabawki dziecięce, naklejki plastry, butelki, zasypki, nocnik, kapcie, szczotkę do włosów, zestaw gipsów i już nie pamiętam nawet co, ale jest tego dużo.

Klara przy pierwszym podejściu spędziła przy nim czas od śniadania do obiadu, drugie śniadanie jedząc na podłodze przy swoich pacjentach. Myśleliśmy, że po takiej „sesji” jej przejdzie, ale nie – szpital stoi w głównym miejscu w dużym pokoju i stał się centrum zabawkowego świata. A ja, tak jak pisałam wcześniej zamierzam przyłączyć się do zabawy i opowiedzieć mojej córce co do czego służy i czym w ogóle dla ludzkości są szpitale i lekarze, oraz medycyna. To będą nasze pierwsze rozmowy w tym temacie, więc staram się do nich choć trochę przygotować.

zabawkator_playmobil_szpital_6657_3

zabawkator_playmobil_szpital_6657_4

zabawkator_playmobil_szpital_6657_2

zabawkator_playmobil_helikopter_14

KARETKA, ZESTAW 6685
Mamy tu trzy figurki: dwóch ratowników medycznych i jednego poszkodowanego chłopca, oraz karetkę ze światłami i sygnałem. Do tego trochę sprzętu medycznego, gaśnicę, gipsy, kartę pacjenta, i rewelacyjne nosze z kroplówką i rozkładanymi kołami (jak w prawdziwych noszach). Razem są to 54 elementy do złożenia. Wymiar karetki ok. 27x13x14 cm.

Rewelacja. Światła tak silne, że nawet można coś zobaczyć kiedy karetka „jedzie” w całkowitych ciemnościach. Sygnał zmienny, średnio głośny, czysty. Wyposażenie środka karetki bardzo szczegółowe. No i rewelacyjne nosze, które w dodatku można wsunąć w koleiny w aucie tak, że podczas nawet najbardziej niebezpiecznego i pospiesznego przejazdu, pozostaną z pacjentem na miejscu. Oprócz otwieranego tyłu i boku, mamy jeszcze zdejmowany dach.

zabawkator_playmobil_6685_1

zabawkator_playmobil_6685_6

zabawkator_playmobil_6685_7

zabawkator_playmobil_6685_2

zabawkator_playmobil_6685_15

zabawkator_playmobil_6685_14

zabawkator_playmobil_6685_16

zabawkator_playmobil_helikopter_11

HELIKOPTER, ZESTAW 6686
Składa się z 29 części po których połączeniu mamy: helikopter, pilota, sanitariusza, małą pacjentkę, nosze i torbę ze sprzętem ratunkowym, oraz trzy części białego gipsu na głowę, nogę i rękę. Helikopter można otworzyć na trzy sposoby: klapa tylna do wsuwania noszy z pacjentem, drzwi boczne, przód pozwalający wyjść pilotom-ratownikom. Największą atrakcją są same nosze, które można wstawić do środka, ale też podczepić pod helikopter – jak na zdjęciu poniżej. Zabawka ma wielkość ok. 27x13x14 cm.

zabawkator_playmobil_helikopter_1

zabawkator_playmobil_helikopter_3

zabawkator_playmobil_helikopter_4

zabawkator_playmobil_helikopter_6

zabawkator_playmobil_helikopter_7

zabawkator_playmobil_helikopter_8

zabawkator_playmobil_helikopter_10

PACJENT NA WÓZKU INWALIDZKIM, ZESTAW 6663
To najmniejsza paczka z tej serii, składająca się z 12 elementów, w tym: dwie figurki – dorosłego i dziecka, 3 gipsów do założenia na głowę, rękę i nogę, zabawki – lalki Indianina i wózka. Zwróćcie uwagę na to, jako kolorowy jest sam wózek i wszystkie opatrunki. Do tego obie figurki są uśmiechnięte i barwnie ubrane. Dzięki temu, całość nie wydaje się smutna. Widać, że i mała poszkodowana i jej opiekun dobrze radzą sobie z trudną sytuacją.

zabawkator_playmobil_helikopter_12

Zabawkator_playmobil_chłopiec_na_wózku

2 komentarze do “SZPITAL KLOCKI PLAYMOBIL – OD SKLEPLATAWIEC.PL

  1. Ania, że ja nie wiedziałam, że takiego bloga prowadzisz! Moja prawie- sąsiadka! Super tekst, zwłaszcza dla mnie bo, że jak Ci mówiłam, mam dość Lego. Mam wrażenie, że te kolejne zestawy niczego do zabawy nie wnoszą. Chłopcy je składają i od razu lecą patrzeć do katalogów co następne, a mnie coraz bardziej to denerwuje. To teraz zdecydowałam, że na Dzień Dziecka dostaną Playmobil, będzie niespodzianka a nie żadne zamawiactwo i koniec. Będzie coś nowego, jak u ciebie 😉
    Ania, to wracam czytać dalej, ale boję się co tam jeszcze dla nas znajdę!!
    MM

  2. Och, ja uwielbiam Playmobil, ale wciąż jeszcze boję się kupować – mój starszy syn co prawda uwielbia zabawy narracyjne, ale jako że ma 3 lata, to boję się, że małe elementy mogą się szybko zgubić, byłoby szkoda. Póki co mamy kilka pojazdów z serii dla maluchów, ale kusisz, żeby poszerzyć kolekcję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.