TO NIE JEST LAS DLA STARYCH WILKÓW – KULTURA GNIEWU

Dla mnie najlepszy komiks Tomasza Samojlika, a naprawdę trudno przebić serię o ryjówce (czy komiksopodobny album „O rety! Przyroda”). Co ciekawe nie był napisany jako całość, tylko złożony z wcześniej publikownych historyjek i uzupełniony o nowe. Więc mogło to wyjść słabo. Wyszło doskonale. A może właśnie dlatego? Bo każda krótka, zamknięta historia musi być sama w sobie idealną opowieścią. A jak się złoży razem wiele idealnych opowieści… Jak zwykle efektem ubocznym czytania komiksu Samojlika jest zdobycie dużej dawki wiedzy o polskiej przyrodzie.

WIEK: 6+
CENA: 39,90 zł (okładkowa), w przeglądarce cen pod tekstem od 25,99 zł
DLA KOGO: dla wszystkich
OCENA: zdecydowanie polecam

„To nie jest las dla starych wilków” Tomasz Samojlik, seria Krótkie Gatki (dla dzieci), wydawnictwo Kultura Gniewu, 97 stron, 17×24 cm, twarda oprawa. 

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_2

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_3

Dla jakiego wieku jest ten komiks? Ja bym celował w dzieci minimum 6 lat. Im starsze tym więcej wyciągną z dowcipu i drugiego dna. Młodsze skorzystają z treści dosłownej, czyli wiedzy o życiu zwierzaków w lesie. Na pewno jest to też wielka przyjemność czytania dla dorosłych. Zwłaszcza tych, którzy nie wyrośli z dobrej książki dziecięcej, Jako nastolatek przeczytałem „To nie jest las…” z uśmiechem na ustach, od deski do deski i na pewno przeczytam jeszcze nie raz.

Ten komiks to – jak już pisałem – zbiór historyjek. Każda z nich zajmuje ze stroną tytułową, dowcipem rysunkowym i czterostronicową historą, trzy pełne kartki. Każda dzieje się w lesie i dotyczy życia polskich zwierzaków. No dobrze, zaplątał się też Żorż, szympans. I drugoplanowe „człowieki”.

Co do bohaterów, to mamy tu plejadę gwiazd. Nie da się, naprawdę się nie da, wybrać ulubionego. Zacząłem pisać i właściwie wypisywałem wszystkich. Każdy zwierzak nadaje się na bohatera filmu, osobnego komiksu, powieści. Mają oczywiście wszystkie typowe cechy zwierzaków i ten cały element edukacyjny, ale też mają cechy uznawane za ludzkie co sprawia, że komiks jest naprawdę zabawny. Zabawne są ilustracje, zabawne teksty – co widać już po tytułach rozdziałów, np. „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o mikoryzie. Ale nie wiecie, że chcecie”, „O jedną pszczołę za daleko”. To chyba najbardziej lubię w komiksach Samojlika. Ma ogromną wiedzę, którą przekazuje bez żadnego napinania się i najwyraźniej sam świetnie się bawi podczas tworzenia swoich książek.

Książka jest pięknie wydana. Jak zwykle. Twarda oprawa z wybiórczym lakierem, porządny papier, pełen kolor.

Jeśli szukacie nowego autorytetu, to wbrew pozorom Wilk z „To nie jest las…” będzie idealny.

Klara jeszcze nie czytała tego komiksu, więc nie wiem jakie jest jej zdanie, ale doniosę jak przeczyta.
Jestem właściwie pewny, że jej się spodoba. A nawet gdyby nie, to zyska wiele ciekawych informacji i… wielką sympatię dla dżdżownic.

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_4

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_5

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_6

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_7

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_8

zabawkator_to_nie_jest_las_dla_starych_wilkow_samojlik_9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.