CO? JAK? NARYSOWAĆ – KSIĄŻKA I ZESZYT ARTYSTYCZNY

Najprościej pisząc – są to książka i zeszyt ćwiczeń, dzięki którym dziecko lub jego dorosły, nauczą się jak narysować kilkadziesiąt zwierzaków, roślin, ludzi, przedmiotów w różnych ujęciach. Wiem, że wiele osób boi się takich „nauk odgórnych” twierdząc, że ręka może zostać zmianierowana, odbierze to kreatywność początkującemu rysownikowi, jest to odtwórcze, itd. NIE ZGADZAM SIĘ. I zamierzam to udowodnić na dwóch żywych, uczących się rysunku, przykładach – moim i mojej siostry. Ale też siedmioletniej Klary.

zabawkator_co_jak_narysowac_18

Można skorzystać z samej książki, można z książki i szkicownika. W książce na końcu jest kilka stron na rysunki, ale oczywiście lepiej mieć kartki. W szkicowniku za to obok prezentacji krok po kroku jak coś narysować, jest pusta strona do ćwiczeń. Można kupić samą książkę, można sam szkicownik – jest tańszy i pozwoli stwierdzić czy to w ogóle rozrywka dla naszego potomka. Albo dla nas.

„Co? Jak? Narysować” to coś w rodzaju przyspieszonego kursu rysunku, pozwalającego nauczyć się tworzyć bardzo efektowne ujęcia przy pomocy najprostszego narzędza – ołówka, kredki, węgla, co tam mamy pod ręką. Wystraczy powtarzać kolejne kreski pokazane przez autora. I już. Mamy rysunek. Oczywiście potem można go „wykończyć” po swojemu. Wycieniować, dodać otoczenie, pokolorować.

Autor, czyli Edwin George Lutz urodził się w 1868 roku w Pensylwanii, stąd niektóre ilustracje (ludzie/samochody) są zupełnie nie z naszych czasów. Był rysownikiem satyrycznym, ilustratorem książek, twórcą animacji i inspiracją dla samego Walta Dinsneya. Jego książka, którą dziś pokazuję została wydana 103 lata temu! A widzę w niej znacznie większą wartość, niż w wielu dzisiejszych tytułach typu „jak narysować kota”, „jak narysować drzewo”. Dlaczego? Bo wszystkie z przedstawionych w niej ilustracji mają pewien styl, artystyczny zamysł. Zwyczajnie: są narysowane ze smakiem.

Tyle informacji, przejdźmy do praktyki i pytania – dlaczego uważam, że uczenie się rysowania „po kimś” nie zaszkodzi przyszłemu artyście, za to może pomóc dziecku mniej utalentowanemu w tej dziedzinie? 

zabawkator_co_jak_narysowac

W naszym domu rysunku uczyłyśmy się obie – ja i moja młodsza siostra Ela. Uczyła nas Mama, która choć zawodowo nigdy nie była związana z rysunkiem, to jest wyjątkowo ukierunkowana artystycznie. I tak na przykład Mama pokazała nam jak narysować ładny dzban. Mała Ania nauczyła się świetnie rysować dzban i teraz, po ćwierć wieku rysuje go jeszcze lepiej, ale jest to cały czas ten sam dzban. Czyli poznałam metodę, udoskonaliłam i tyle. Umiem narysować naprawdę porządny dzban.

Mała Ela (zabawkatorowa Pani od Plastyki) nauczyła się rysować dzban tak jak pokazała Mama. Ale przy kolejnym dodała inną perspektywę, uszko, dziubek, spękania. Ćwierć wieku później Ela poproszona o narysowanie dzbana, narysuje jeden z tysiąca dzbanów jakie jej przyjdą do głowy.

WNIOSEK. Wcale nie jest tak, że dziecko, które narysowało któryś z tych rysunków zostało ograniczone i już zawsze będzie z manierą rysowało sowę w jeden i tylko jeden znany sposób. To zależy od możliwości dziecka. Dziecko utalentowane (jak mała Ela) potraktuje to jako ćwiczenie wyrabiające rękę, inspirację do własnych poszukiwań, zachętę. Dziecko nie mające talentu w tym kierunku, nauczy się trików, techniki, którą będzie mogło doskonalić. Więc też dostanie wspaniałe narzędzie do nauki rysowania.

Jedno i drugie dziecko bawiąc się z tą książką czy szkicownikiem stworzy piękne prace, które na pewno dadzą mu wiele satysfakcji.

Prace Klary i jedną Aleksego możecie zobaczyć na naszej ścianie magnetycznej. Już tu widać, że Klara traktowała rysunki z książki jako zachęte do dodawania czegoś od siebie. Jeszcze bardziej jest to widoczne na kolejnych zdjęciach ze szkicownika.

zabawkator_co_jak_narysowac_19

zabawkator_co_jak_narysowac_20

„Co? Jak? Narysować?” E. G. Lutz, wydawnictwo Egmont, 183 strony + 6 szkicownika, 28,5 x 21,5 cm, twarda oprawa. 

WIEK: 5+
CENA: 39,90 okładkowa (ceny w przeglądarce pod wpisem od 26 zł)
DLA KOGO: dla wszystkich, dzieci, nastolatków i rodziców
OCENA: zdecydowanie polecam

zabawkator_co_jak_narysowac_2

zabawkator_co_jak_narysowac_3

zabawkator_co_jak_narysowac_4

zabawkator_co_jak_narysowac_5

zabawkator_co_jak_narysowac_6

zabawkator_co_jak_narysowac_7

zabawkator_co_jak_narysowac_8

zabawkator_co_jak_narysowac_9

zabawkator_co_jak_narysowac_10

zabawkator_co_jak_narysowac_12

„Co? Jak? Narysować? Szkicownik” E. G. Lutz, wydawnictwo Egmont, 64 strony, 28 x 21 cm, miękka oprawa. 

WIEK: 5+
CENA: 9,90 okładkowa (ceny w przeglądarce pod wpisem od 6 zł)
DLA KOGO: dla wszystkich, dzieci, nastolatków i rodziców
OCENA: zdecydowanie polecam

zabawkator_co_jak_narysowac_13

zabawkator_co_jak_narysowac_14

zabawkator_co_jak_narysowac_15

zabawkator_co_jak_narysowac_16

zabawkator_co_jak_narysowac_17

Komentarz do “CO? JAK? NARYSOWAĆ – KSIĄŻKA I ZESZYT ARTYSTYCZNY

  1. jeszcze taniej wychodzi na stronie księgarni nieprzeczytane.pl 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.