ZABAWA W SKLEP I GOTOWANIE, ZESTAWY – PIKININI.PL

Od kilku lat ulubione zabawy mojej córki to między innymi SKLEP I RESTAURACJA. Myślałam, że gdy będzie chodziła do szkoły, takie spędzanie czasu uzna za nudne. Tymczasem zabawy te ewoluowały i zrobiły się bardziej skomplikowane, teraz obejmują nie tylko grzecznościowe zwroty, ważenie towarów, licznie należności na kasie, ale też przygotowywanie całej oprawy z szyldami, ulotkami, menu, cennikami. Widząc jej zaangażowanie postanowiłam, że na Gwiazdkę dostanie drewniane warzywa i owoce w zestawach do krojenia oraz skrzyneczki: nabiał z jajami, mięso z rybami. Napisałam też kilka słów o tym JAK DOBIERAĆ ZABAWKĘ DO WIEKU DZIECKA.

WIEK: 3+ poleca producent, myślę, że 2+
CENA: 60-91 zł
DLA KOGO: przedszkolaki, dodałabym dwulatki (krojenie drewnianym nożem to doskonałe ćwiczenie motoryki)
OCENA: zdecydowanie polecam, konkurencyjna jakość, możliwości wykorzystania do nauki matematyki i języków

Drewniane zestawy owoców, warzyw i skrzyneczki znajdziecie pod linkami: DREWNIANE WARZYWA DO KROJENIA, DREWNIANE OWOCE DO KROJENIA, SKRZYNKA Z NABIAŁEM I JAJAMI, SKRZYNKA Z MIĘSEM I RYBAMI.

Wagę pokazywałam tu: METALOWA WAGA Z PRAWDZIWYMI ODWAŻNIKAMI, a kasę tu: KASA Z KALKULATOREM.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_15

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_12

DREWNIANE ZESTAWY DO ZABAWY W SKLEP I RESTAURACJĘ

Wybrałam dla Klary cztery zestawy firmy TIDLO, ponieważ niedawno zachwycił mnie jakością i estetyką jej DREWNIANY PIES DO CIĄGNIĘCIA. Jakość potwierdziliście podczas dyskusji na Facebooku, gdzie dowiedziałam się, że te zabawki nie są nowościami, bo niektórzy z was mają je po kilka lat i chwalą wytrzymałość. I dobrze – nie ma to jak polecenie z „pola walki”.

Dwa większe zestawy to warzywa i owoce, ale nie całe, tylko w częściach łączonych na rzepy. Dzięki temu rozwiązaniu maluch może położyć na desce paprykę czy truskawkę i przekroić ją drewnianym nożykiem, a po zabawie „magicznie” złączyć w całość. Dla Klary jest to o tyle ważne, że poza sklepem uwielbia bawić się w restaurację gdzie łatwiej przygotowywać dania z pokrojonych produktów. Do gwiazdkowego prezentu dołożyłam dwa zestawy ze skrzyneczkami: nabiał – jajka, mięso – ryby.

Jak zareaguje Klara będę mogła powiedzieć dopiero po świętach. Już nie mogę się doczekać, kiedy ustawi je tak jak ja na zdjęciach i zacznie zabawę!

Tak przy okazji wyobraziłam sobie sytuację jak z filmu, w której potrzebuję alibi:
– Co pani robiła w poniedziałek, gdy córka poszła do szkoły?
– Rozstawiłam na stole drewnianą kasę, zabawkową wagę, drewniane warzywa, owoce, mięso… no wie pan, panie Władzo.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_1

CO DAJE DZIECKU ZABAWA DREWNIANYMI PRODUKTAMI?

Przy pomocy takich zabawek można ćwiczyć z dzieckiem:

MATEMATYKĘ podstawową zaczynając od liczenia, poprzez tworzenie zbiorów, aż do szacowania: większe, mniejsze, równe.

WAŻENIE. Tu polecam wagę z prawdziwymi odważnikami, ponieważ dziecko bawi się i od razu zdobywa praktyczne umiejętności oraz wiedzę z podstawy programowej pierwszych klas. Ta waga pozwala ważyć i równoważyć jak prawdziwa. Jest niewielka, wygląda jak zabawka, ale zrobiono ją z metali i dodano prawdziwe odważniki.

PŁACENIE. Najpierw można zabawkowymi monetami, czy narysowanymi przez nas i wyciętymi pieniędzmi z prostymi nominałami: 1, 2, 3. Potem warto kupić sztuczne pieniądze wyglądające jak prawdziwe – monety i banknoty, albo używać szkolnych (Klara miała je w ćwiczeniach do 1 klasy) i używać już 50 gr, 5 gr, 2 zł, 10 zł itd.

OBSŁUGĘ KALKULATORA. Można użyć domowego – choć kto teraz ma kalkulator w domu? Lepszy jest w zabawkowej kasie, którą pokazuję we wpisie.

MOTORYKĘ MAŁĄ. Krojenie a potem składanie warzyw i owoców wymaga od maluchów pewnej precyzji.

NAUKĘ NAZW PRODUKTÓW. W przypadku najmniejszych dzieci zabawki pomogą utrwalić nazwy, kolory produktów, oraz przydzielanie ich do konkretnych grup: warzyw, owoców, białek, czy też mięs i nabiału.

ZWROTY GRZECZNOŚCIOWE. Zarówno w restauracji czy sklepie używamy zwrotów codziennych „Dzień dobry”, „Dziękuję” jak i specjalnych „Ile to kosztuje?”, „Czy mogę prosić o zapakowanie?”, „Czy mogę prosić o menu/rachunek?”, „Czy sałatka może być bez banana, jestem na niego uczulony?”. Dziecko poznaje specyfikę zachowania, ale też dowiaduje się co może a czego nie może w tych, konkretnych miejscach. Oczywiście nic nie zastąpi przykładu z życia, czyli obserwacji przez maluchy rodziców podczas takich wizyt w sklepie czy kawiarni. Jednak dobrze jest ćwiczyć i utrwalać właściwe wzorce podczas zabaw.

NAUKĘ JĘZYKÓW. Podobnie jak wyżej, tyle że dziecko może uczyć się wszystkiego w obcym języku – nazw, zwrotów, zachowania.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_10

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_11

JAK DOBRAĆ ZABAWKĘ DO WIEKU DZIECKA?

To jedno z najczęstszych pytań, które od Was dostaję – czy zabawka X będzie dobra dla wieku Y. Przygotuję na ten temat artykuł, ale już dziś napiszę kilka zdań, korzystając z okazji, że sama wybrałam dla swojej siedmiolatki zabawkę polecaną dzieciom w wieku 3+

Dobierając zabawkę dla dziecka patrzymy przede wszystkim na RODZAJ ZABAWY, jaki dziecko wybiera, czyli jak lubi się bawić. Na potrzeby bloga przygotowałam autorski podział na zabawy (7 rodzajów), który moim zdaniem znacznie ułatwia kupowanie zabawek.

I tak na przykład Klara kocha zabawy NARRACYJNE. Czyli z akcją, bohaterami, snuciem własnej opowieści. Podczas takich zabaw dziecko najczęściej mówi na głos, opowiadając jak narrator, ale też wcielając się w role. Dla dzieci lubiących zabawy narracyjne długo dobre będą zabawki uważane za propozycje dla maluchów – maskotki, zestawy drewniane, domki dla lalek, garaże z autami, itd. To oznacza, że jeśli dziecko ma lat 5, a na zabawce, którą chcecie mu kupić producent zaznaczył 2+ nie musicie się martwić „to przecież dla maluchów, moje dziecko jest znacznie dalej w rozwoju”. Wielu rodziców odczytuje oznaczenia wieku dosłownie – jeśli jest napisane 2+, to znaczy, że kupujemy tylko dwulatkom i ewentualnie trzylatkom. Tymczasem najczęściej jest to tylko podanie granicy od jakiego wieku zabawka jest bezpieczna.

Ale już jeśli dziecko wybiera zabawy ZADANIOWE (np. klocki z instrukcją, puzzle, doświadczenia) lub KONSTRUKCYJNE (modelina, klocki bez instrukcji, np. Incastro) to muszą to być zabawki dostosowane DOKŁADNIE do jego wieku, bo zabawki „młodsze” będą zbyt łatwe.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_16

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_18

DREWNIANE OWOCE DO KROJENIA wiek 3+ cena 91 zł

Siedem owoców: jabłko, gruszka, banan, kiwi, cytryna, pomarańcza, truskawka + nóż i deseczka do krojenia.
Owoce mają elementy materiałowe i łączenia na rzepy.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_5

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_13

DREWNIANE WARZYWA DO KROJENIA wiek 3+ cena 91 zł

Siedem warzyw: pomidor, ogórek, marchewka, papryka, bakłażan, cebula, brokuł + nóż i deska do krojenia.
Warzywa mają elementy materiałowe i łączenia na rzepy.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_6

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_14

DREWNIANY ZESTAW NABIAŁ I JAJA W SKRZYNECZCE wiek 3+ cena 60 zł

Dwa jajka, dwa kawałki żółtego sera z dziurami, mleko, masło + drewniana skrzyneczka o wymiarach 15 x 12 x 5cm.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_3

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_8

DREWNIANY ZESTAW MIĘSO I RYBY W SKRZYNECZCE wiek 3+ cena 60 zł

Dwie ryby, trzy kiełbasy, dwa kotlety, udko kurczaka + drewniana skrzyneczka o wymiarach 15 x 12 x 5cm.

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_4

zabawkator_drewniane_warzywa_i_owoce_9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.