DREWNIANE KLOCKI DO PRZYBIJANIA – MATADOR


Konstrukcyjne, zadaniowe, drewniane, klocki ŁĄCZONE POPRZEZ PRZYBIJANIE MŁOTKIEM. Dla trzech grup wiekowych. „Najmłodsze” zestawy zostały zaprojektowane dla 18-miesięcznych dzieci! Zachwycające wzornictwo – po złożeniu gotowe budowle wyglądają jak drewniane zabawki. Zestawy dla starszych dzieci można uruchamiać przy pomocy odpowiednio umocowanych sznurków. To klocki, które zaangażują również starsze dzieci, nawet do 10–12 lat. Bardzo ambitne i pomysłowe zabawki, co ważne: wyprodukowane w Austrii.

WIEK: kategorie 18+ miesięcy, 3+ 5+
CENA: 67,90 zestaw dla maluchów, od 119 zł zestawy dla starszych
DLA KOGO: dziewczynki, chłopcy, dzieci lubiące ambitne wyzwania
OCENA: zdecydowanie polecam, „starsze” zestawy są dla zaawansowanych klockowiczów

Wszystkie zestawy klocków Matador dla wieku od 1,5 do 7+ znajdziecie tutaj: KLIK – KLOCKI MATADOR.

KLOCKI KONSTRKCYJNE CZY ZADANIOWE?

Zestawy Matador dla najmłodszych dzieci, to klocki typowo konstrukcyjne. Przeznaczone raczej do budowy własnych projektów, niż odwzorowywania ich z instrukcji. Za to kolejne pudła – oznaczone 3+ oraz 5+ – to zestawy, którymi dziecko bawi się głównie zadaniowo. To znaczy, że odwzorowywuje układy klocków z instrukcji. Co daje taka zabawa? Jest NIESŁYCHANIE cenna.

Po pierwsze: dziecko budujące według instrukcji, uczy się czytać schematy, plany, mapy, przenosić płaskie rysunki na formy przestrzenne. Ale też jest druga ważna umiejętność. Taka zabawa sprawia, że dziecko uczy się „na odwrót” samodzielnie przygotowywać instrukcje, plany, mapy. Nawet jeśli nie rysuje swoich budowli w formie planu, ale często bawi się zadaniowo, czyli ma stały kontakt z czytaniem instrukcji (lepszych lub gorszych, mniej lub bardziej czytelnych), to w przyszłości znacznie sprawniej pójdzie mu szkicowanie planów, niż dzieciom, które nigdy nie używały w zabawach instrukcji.

Warto to wiedzieć, zanim zarzucimy jakimkolwiek klockom do budowy z instrukcji, że są mniej rozwijające niż te, w których budujemy z głowy. Oczywiście z klocków Matador również można tworzyć własne, wymyślone budowle. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zabawy wybierze dziecko, zestawy te są ambitne i wymagające myślenia.

Doskonałe dla przyszłych inżynierów a także stolarzy.

UWAGA! Jeśli chcecie zobaczyć recenzję video, zapraszam na Facebook – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę #zabawkatormatador

 

MATADOR BABYARCHITECT
wiek: od 18 miesięcy, cena: 67,90 zł, znajdziesz tutaj: KLOCKI MATADOR

Ten zestaw polecany jest już od 18 miesiąca życia, choć ja celowałabym raczej w dwulatki. Tak, różnica pół roku w tym wieku to naprawdę sporo. Zestaw składa się z dziesięciu elementów o różnym kształcie. Wszystkie klocki są w kolorze drewna.

Ich najważniejszą zaletą są okrągłe wypustki i wgłębienia, które idealnie do siebie pasują. Jak takie rozwiązanie ma się do klasycznych, gładkich klocków? Przede wszystkim jest to doskonały wstęp do zabawy klockami łączonymi, jak Duplo, czy Lego. Ułożone na sobie elementy lepiej się trzymają, ale jednocześnie nie są sczepione na sztywno (sczepianie i rozczepianie klocków dla kilkunastomiesięcznego dziecka jest jeszcze zbyt dużym wyzwaniem).

Po co tak małemu dziecku klocki drewniane? Do poznawania praw rządzących światem – konstrukcji, mechaniki, fizyki. Jak zadziała mocowanie klocków na dwie wypustki, a jak na jedną? Co będzie, gdy podeprę klocek na środku, a co jeśli z boku? Jak zachować równowagę klocków ułożonych na pionowym słupku? Oczywiście dziecko nie zadaje sobie tych pytań, tylko DOŚWIADCZA, testuje, sprawdza, uczy się, szacuje i zapamiętuje. Wypustki i wgłębienia dają więcej możliwości konstrukcyjnych niż gładkie klocki, ponieważ lepiej się łączą.

Dodatkowo dziecko musi dopasować łączenia klocków, czyli ćwiczy precyzję, koncentrację, cierpliwość. Poza tym te małe drewniane elementy mają frapującą fakturę zupełnie jak zabawki sensoryczne.

Dla mnie zabawka na piątkę z plusem. Ale czy 10 klocków wystarcza? Dla tak małego budowniczego – tak.

MATADOR KI 1 OD TRZECH LAT
wiek: od 3 lat, ceny zestawów 119, 199 i 279 zł, nasz model znajdziesz tutaj: KLOCKI MATADOR KI 

Jak już się wybawiliśmy zestawem dla maluchów, przechodzimy do pudeł przeznaczonych dla dzieci 3+, ale moim zdaniem dla minimum czterolatków. Są to klocki nieco masywniejsze, również całkowicie drewniane, jednak z kolorowymi akcentami, np. kołami czy łącznikami.

Genialnym elementem tych zestawów są ŁĄCZNIKI. Oto wręczamy dzieciom klocki, którymi muszą pracować jak prawdziwi stolarze: mają poszczególne elementy a do tego różnorodne łączniki. Zanim zbudują swój projekt (bądź projekt z instrukcji), muszą prawidłowo dobrać klocki i łączenia. Potem biorą w rękę MŁOTEK i ZBIJAJĄ SWOJĄ KONSTRUKCJĘ! Dla mnie niesamowity pomysł. Dziecko, które chce rozłożyć swój projekt, musi użyć narzędzi, bo klocki są ze sobą mocno połączone.

Zwróćcie uwagę na to, że z klocków powstają małe zabawki, np. z ruchomymi kołami.

Do wyboru mamy trzy pudła różniące się ceną i liczbą elementów. Zestaw ze zdjęć jest średni i składa się z 70 klocków, instrukcji i trzech narzędzi.

MATADOR KLASSIK 1 OD PIĘCIU LAT
wiek: od 5 lat, ceny 119, 199 i 359 zł, nasz model znajdziesz tutaj: KLOCKI MATADOR KLASSIK

Kolejnym krokiem są zestawy przygotowane dla wieku 5+, ale po naszych, domowych zabawach uważam, że znacznie lepiej będzie je wręczyć dzieciom minimum 6–7-letnim.

Te klocki są znacznie drobniejsze od zestawu dla trzylatków. Kolorowe łączniki mają długość czarnych „patyczków” z Lego. Zasada łączenia jest taka sama – budujemy przy użyciu młotka. Jednak wielość drobniejszych elementów pozwala tworzyć znacznie bardziej precyzyjne, często ruchome, budowle. Zwróćcie uwagę na to, w ilu konstrukcjach ze zdjęcia poniżej został użyty sznurek (jest w zestawie) i jak można dzięki niemu poruszać zbudowanymi zabawkami!

Pudła oznaczone 5+ to prawdziwe wyzwania wymagające od dzieci myślenia, szacowania, projektowania, cierpliwości i pracowitości. I PRECYZJI. Niedbale połączone elementy tracą sztywność, tu naprawdę trzeba się postarać.

Dobry pomysł na prezent dla starszych dzieci, dla których trudno znaleźć zabawkę o odpowiednim stopniu trudności. Zestaw ze zdjęć ma 222 elementy, instrukcję i narzędzia. A budowa konika, którego widzicie na zdjęciu, zajmuje około 10 minut.

 

 

Na tym filmie możecie zobaczyć, jak buduje się z zestawu dla starszych dzieci:

 

4 komentarze do “DREWNIANE KLOCKI DO PRZYBIJANIA – MATADOR

  1. Klocki drewniane to najlepsze zabawki ever ! Martwi mnie tylko te budowanie przy użyciu młotka 😛 Może jestem przewrażliwiona.

  2. Świetne! Nie znałam dotąd Matadora, choć w dziecięcym pokoiku mamy głownie drewniane zabawki. W tym nawet wózek drewniany dla lalek. Najczęściej kupujemy w https://e-babystuff.pl/, bo oni mają dużo fajnych, zabawek tego typu, ale Matadora u nich nie widzę. Gdzie można kupić taki zestaw?

  3. Pierwszy raz widzę takie ciekawe klocki! Chyba nawet sama bym się nimi pobawiła! Kupię je dla moich bliźniaczek 🙂

  4. Uwielbiam tego rodzaju zabawki dla dzieci. Rozwijają umysł dziecka oraz jego motorykę i wymagają myślenia. Musze kupić te klocki moim dziewczynkom 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.