JULKA I SZPULKA – KSIĄŻKA DETEKTYWISTYCZNA DLA DZIECI

Książka detektywistyczna dla dzieci – a właściwie książki, ponieważ jest to już druga część serii – „Julka i Szpulka. Kościochrupek” napisana przez Maję Strzałkowską, to propozycja dla przedszkolaków. Opowieść ma formułę aktywizującą, przygotowaną w oryginalny, przypominający prowadzenie śledztwa sposób. Po pierwsze jest to świetna i pięknie zilustrowana opowieść, która zaprasza czytelników do zaangażowanego uczestnictwa. Po drugie przy okazji lektury dziecko ćwiczy koncentrację, czytanie (słuchanie) ze zrozumieniem i logiczne myślenie!

Obie części serii mają ten sam wygodny format – 27 na 24 centymetry i twardą oprawę. Ich pomysłodawczynią i autorką jest Maja Strzałkowska, która prowadzi m.in. Akcja Koncentracja. Więcej możecie przeczytać na stronie ➡ JULKA I SZPULKA. Książki z serii możecie kupić tu ➡ SKLEP.

książka detektywistyczna

KSIĄŻKA DETEKTYWISTYCZNA DLA DZIECI

Bardzo zaskoczyła mnie formuła „Julki i Szpulki”. Mamy tu zwyczajną opowieść, ale w przygodę wpleciona jest zagadka, w której… nie da się nie uczestniczyć. Są wskazówki, zadania, niewiadome. Wszystko to sprawia, że mały czytelnik – chce czy nie – zaczyna myśleć, jak detektyw. Analizować, łączyć fakty i myśleć logicznie. A pamiętacie, że ten rok na Zabawkatorowych live poświęcam głównie logicznemu myśleniu? Do tej pory pokazywałam Wam gry ćwiczące tę umiejętność, dziś przychodzę z książkami.

Jakie jeszcze zalety ma książka detektywistyczna czytana przez przedszkolaków?

✅ Ćwiczy skupienie i koncentrację na tekście i ilustracjach, ponieważ dziecko jest zmotywowane by zbierać „dane” do śledztwa. (Dobre wsparcie dla dzieci z deficytem koncentracji – pamiętacie, jak walczyłam z tym u Klary?).

✅ Uczy czytania lub słuchania ze zrozumieniem. Czyli kompetencję, która jest coraz słabsza zarówno u dzieci, jak i dorosłych (zbyt dużo bodźców, rozproszenie), a bez której bardzo trudna jest nauka w szkole (czytanie poleceń, podręczników) jak i praca (korzystanie z materiałów, umów itd.).

✅ Angażuje uwagę czytelnika, sprawia, że dziecko czuje się ważne i decyzyjne. To z kolei zwiększa szansę na to, że nawet przedszkolak stroniący od książek, wciągnie się w historię.

✅ Pozwala przeżyć „na kanapie” emocjonująca przygodę z rodzicami czy rodzeństwem, a wszystkie dobre, wspólne przeżycia wzmacniają relacje.

✅ Pomaga zrozumieć i oswoić ważne emocje np. strach.

Muszę Wam powiedzieć, że najbardziej ujęło mnie przedstawienie Szpulki, czyli bardzo pomocnego… kłębka nerwów! Nie dość, że nasz kłębek nerwów jest uroczy, pomocny i przyjacielski, to jeszcze prezentuje bardzo wyważoną i rozsądną postawę wobec niepokoju. W tym roku to chyba mój ulubiony bohater z przeczytanych książek.

JULKA I SZPULKA. KOŚCIOCHRUPEK

Ta sytuacja mogłaby się wydarzyć w każdym domu – oto Julka obudzona w środku nocy ląduje w łóżku rodziców. Rano wszyscy są w nienajlepszej formie. Żeby to się nie powtórzyło dziewczynka postanawia ustalić źródło dźwięków, które przestraszyły ją w nocy. Towarzyszy jej niezawodna Szpulka. Okazuje się, że samego autora dźwięków znaleźć jest łatwo. To pies, któremu zginęły apetyczne kosteczki. Dopiero teraz młodzi detektywi (czyli nasi czytelnicy) stają przed prawdziwym wyzwaniem. Oto muszą wytropić sprawcę (lub sprawców) całego zamieszania.

Mali czytelnicy powinni nie tylko uważnie słuchać całej opowieści i zwracać uwagę na wyróżnione zdania (czytajcie je dzieciom koniecznie, bo mogą… pomóc w śledztwie koncentrując uwagę na ważnych informacjach), ale też uzupełniać naklejkami mapę, wnikliwie oglądać ilustracje, łączyć logicznie poznane fakty i dedukować!  

Dziecko dostaje też dodatkowe polecenia w treści książki, które wzmagają jego uważność i koncentrację. Mogą to być zadania graficzne, jak porównanie tropów, czy pamięciowe „Czy pamiętasz, co powiedziała wiewiórka, a co powiedział kot?”, albo polegające na podejmowaniu decyzji, co dalej z akcją „wybierz kolejny trop” (wybrany trop przenosi na konkretną stronę).

Cała opowieść jest emocjonująca i pełna zagadek, a zakończenie humorystyczne. Nie zdradzę go, żeby nie psuć zabawy. Jeśli jednak dziecko zbyt podekscytowało się podczas czytania, to nie martwcie się – na zakończenie rozładuje te emocje uśmiechem.

książka detektywistyczna Ania Oka
książka detektywistyczna Ania Oka
książka detektywistyczna
książka detektywistyczna

JULKA I SZPULKA. SPRAWA ZAGINIĘCIA LULU

Jeśli nie znaliście tej serii, to pozostaje mi tylko polecić Wam część pierwszą. „Sprawa zaginięcia Lulu” to też książka detektywistyczna angażująca czytelnika. Formuła wciągnięcia dzieci w śledztwo jest dokładnie ta sama, a przygoda oczywiście inna. Przede wszystkim w pierwszej części dowiadujemy się, skąd w życiu Julki wzięła się Szpulka.

Sytuacja jest naprawdę dramatyczna, bo dziewczynka nie może znaleźć swojej ulubionej lalki Lulu (a wiemy, co zgubienie ukochanej przytulanki/zabawki/kocyka oznacza w życiu rodzinnym). Złości się i skacze z bezsilności tworząc przy okazji… kłębek nerwów. I tak, to jest właśnie tytułowa detektyw Szpulka, która okazuje się wspaniałym towarzyszem przygody. Odzyskanie Lulu nie jest łatwe. Trzeba znaleźć tropy, narysować portret pamięciowy i dzielnie przemierzać kolejne strony zbliżając się do rozwiązania zagadki, które jest naprawdę zaskakujące!

Uwaga: nie musicie czytać pierwszej części „Julki i Szpulki”, by sięgnąć po premierową.
Można też czytać pierwszą część po drugiej i nie wpływa to w żaden sposób na odbiór opowieści. Każdy tom to niezależna książka detektywistyczna dla dzieci.

książka detektywistyczna Ania Oka

Komentarz do “JULKA I SZPULKA – KSIĄŻKA DETEKTYWISTYCZNA DLA DZIECI

  1. My dowiedzieliśmy się o Julce i Szpulce szukając prezentu na Mikołajki. Nasza córka (6 latka) uwielbia serię. Z przyjemnością nosi ją do przedszkola. Książka zachęca do samodzielnego czytania dzieci w tym wieku. Jest element kryminału dziecięcego, element humoru i ćwiczenia pamięci. Przyjazne, zabawne ilustracje. Zgadzam się z Panią, że kłębek nerwów jest niesamowitą postacią. Jednak serce Córki skradła główna bohaterka ognistowłosa Julka(i jej mimika). Ciekawostką jest, że ta młoda seria książek ma swoją stronę internetową! To jedna z TOP książek na naszej półce:). Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.