ZASKAKUJĄCA GRA W FORMIE KSIĄŻKI – „CO WOLISZ?”

Przyznam, że z taką propozycją jeszcze się nie spotkałam i jestem bardzo zaskoczona tym, jak dobrze się sprawdza. Gra w formie książki „Co wolisz? Świetna zabawa dla całej rodziny” opiera się na pomyśle starym jak… czas wolny ludzi, w którym to zaczęli wymyślać abstrakcyjne pytania. Na przykład: CO WOLISZ? Żeby ugryzł cię pająk, czy udziobała kura? Nie, tego pytania nie ma w książce. To autentyczne pytanie z mojego dzieciństwa, gdy leżeliśmy z sąsiadami na jasnym piasku naprzeciwko mojego domu i wymyślaliśmy takie zabawy „z nudów”. Mogę się założyć, że bawiliście się w to nie raz. Pora sobie to przypomnieć z dziećmi.

Książkę „Co wolisz? 200 pobudzających wyobraźnię pytań, szalonych wyborów i przekomicznych sytuacji” napisaną przez twórców wydawnictwa Riddleland, zilustrowaną przez Annę Alduz, wydało Wydawnictwo Insignis. Tytuł polecany jest na 4 – 12 lat.

Jeśli wolisz recenzję w formie VIDEO zajrzyj na live na FB lub obejrzyj film:

Gra w formie książki
Gra w formie książki "Co wolisz?"

GRA W FORMIE KSIĄŻKI – NA CZYM TO POLEGA?

„Co wolisz?” to niewielka książka w formacie zeszytowym i miękkiej oprawie. Każda strona zawiera dwa pytania i dwie odpowiedzi do wyboru oraz zabawną, czarno-białą ilustrację. Zabawę rozpoczyna krótki wstęp dla rodziców i instrukcja w dwóch wariantach rozgrywek: dla dwóch osób i dla trzech i więcej osób. Od siebie dodam, że jeśli się nudzicie i chcecie sami przejrzeć książkę, to jak najbardziej można. Wtedy sami zastanawiacie się, jaką opcję odpowiedzi byście wybrali. Oczywiście najlepsza zabawa zaczyna się w parze lub grupie.

Jak gramy? Zobaczmy na przykładzie. Zadajemy wybrane pytanie z książki (ja jestem za pytaniem z losowo otwartej strony). Tak więc wylosowałam i padło na „Co wolisz? Odbyć przejażdżkę na stojąco na garbie wielbłąda czy siedząc na słoniowej trąbie?”. I teraz odpowiadam: „Wolę na trąbie słoniowej”. A po wybraniu odpowiedzi myślę o niej i szukam uzasadnienia (argumentacji): „Wydaje mi się, że słoń jest milszy w dotyku. I siedzenie jest bezpieczniejsze niż stanie. Siedząc na trąbie mogłabym się jej też trzymać, a stojąc na garbie wielbłąda nie utrzymałabym równowagi”.

Jest to gra dla każdego – nie wymaga progowego poziomu wiedzy z jakiejkolwiek dziedziny ani wyćwiczonych umiejętności.

Muszę Wam powiedzieć, że podczas rozgrywek rodzinnych u nas natychmiast wszyscy chcą odpowiadać, co oni by wybrali i dlaczego. Robi się z tego całkiem poważna dyskusja (im bardziej abstrakcyjna sytuacja, tym więcej pomysłów). Ale oczywiście nie każdy uczestnik będzie tak skory do mówienia. Wtedy warto go delikatnie podpytać. Jest to znacznie łatwiejsze w wersji rozgrywek powyżej trzech graczy, gdzie jeden z uczestników moderuje zabawę jako Mistrz Pytań.

Jestem zaskoczona potencjałem tej – wydawałoby się – bardzo prostej książki. Znajdziecie w niej 200 szalonych, pobudzających wyobraźnię pytań. Są naprawdę bardzo różne. Możecie zobaczyć więcej na zdjęciach. Jestem przekonana, że po zabawach z tą grą w formie książki, sami zaczniecie układać swoje wersje szalonych wyborów.

Gra w formie książki
Gra w formie książki
Gra w formie książki
Gra w formie książki

DLACZEGO „CO WOLISZ?” JEST WARTOŚCIOWĄ ZABAWĄ?

✅ To naturalna zabawa, która bawiła ludzi od wielu pokoleń, ale w czasach, gdy dzieci mają setki innych bodźców została nieco zapomniana. Dobrze, że wraca jako gra w formie książki.

✅ Rozwija abstrakcyjne myślenie, „rozgrzewa” mózg do reagowania na nietypowe sytuacje.

✅ Rozśmiesza, przez co jest świetna do budowania (lub naprawiania) relacji między rodzeństwem, w grupie rówieśniczej, między wnukami i dziadkami, rodzicami i dziećmi itd.

✅ Pozwala się lepiej poznać uczestnikom. Poprzez odpowiedzi na pytania można przekazać co lubimy, albo czego nie lubimy, a nawet czego się boimy. Konieczność uzasadniania odpowiedzi pozwala uczestnikom poznać lepiej samych siebie – może nigdy wcześniej się nie zastanawiali na przykład nad tym, jaką mocą specjalną chcieliby władać i dlaczego.

✅ Pomaga ćwiczyć sztukę komunikacji – stawianie tezy i argumentowanie.

✅ Rozwija zdolności językowe i słownictwo (jak każda gra oparta na wypowiadaniu się).

✅ Uczy szacunku dla odmiennego zdania innych. Nie wszyscy będą tak samo odpowiadali na pytania, a już na pewno, nie będą tak samo argumentować odpowiedzi.

✅ Jest czymś w rodzaju wentylu bezpieczeństwa. Pozwala odreagować, ponieważ wiele pytań jest naprawdę nietypowych i przedstawia zupełnie abstrakcyjne sytuacje życiowe.

✅ Jest to gra dla każdego – nie wymaga progowego poziomu wiedzy z jakiejkolwiek dziedziny ani wyćwiczonych umiejętności.

✅ Jest wygodna. Można zabrać ją wszędzie, w plecaku, torebce, schowku w aucie, koszyku rowerowym.

✅ Można bawić się nią dowolną ilość czasu. Np. w autobusie możemy sięgnąć choćby do jednego pytania.

✅ Doskonała pomoc w sytuacjach, gdy rozmowa zupełnie się nie klei a atmosfera robi się ciężka.

Jeśli szukasz zabawnych i nietypowych książek dla dzieci, to sprawdź tytuł „Czy to pierdzi?” dla starszaków i premierową nowość dla kilkulatków „Czy to puszcza bąki?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.