ZASKAKUJĄCA GRA W FORMIE KSIĄŻKI – „CO WOLISZ?”

Przyznam, że z taką propozycją jeszcze się nie spotkałam i jestem bardzo zaskoczona tym, jak dobrze się sprawdza. Gra w formie książki „Co wolisz? Świetna zabawa dla całej rodziny” opiera się na pomyśle starym jak… czas wolny ludzi, w którym to zaczęli wymyślać abstrakcyjne pytania. Na przykład: CO WOLISZ? Żeby ugryzł cię pająk, czy udziobała kura? Nie, tego pytania nie ma w książce. To autentyczne pytanie z mojego dzieciństwa, gdy leżeliśmy z sąsiadami na jasnym piasku naprzeciwko mojego domu i wymyślaliśmy takie zabawy „z nudów”. Mogę się założyć, że bawiliście się w to nie raz. Pora sobie to przypomnieć z dziećmi.

Książkę „Co wolisz? 200 pobudzających wyobraźnię pytań, szalonych wyborów i przekomicznych sytuacji” napisaną przez twórców wydawnictwa Riddleland, zilustrowaną przez Annę Alduz, wydało Wydawnictwo Insignis. Tytuł polecany jest na 4 – 12 lat.

Jeśli wolisz recenzję w formie VIDEO zajrzyj na live na FB lub obejrzyj film:

Gra w formie książki
Gra w formie książki "Co wolisz?"

GRA W FORMIE KSIĄŻKI – NA CZYM TO POLEGA?

„Co wolisz?” to niewielka książka w formacie zeszytowym i miękkiej oprawie. Każda strona zawiera dwa pytania i dwie odpowiedzi do wyboru oraz zabawną, czarno-białą ilustrację. Zabawę rozpoczyna krótki wstęp dla rodziców i instrukcja w dwóch wariantach rozgrywek: dla dwóch osób i dla trzech i więcej osób. Od siebie dodam, że jeśli się nudzicie i chcecie sami przejrzeć książkę, to jak najbardziej można. Wtedy sami zastanawiacie się, jaką opcję odpowiedzi byście wybrali. Oczywiście najlepsza zabawa zaczyna się w parze lub grupie.

Jak gramy? Zobaczmy na przykładzie. Zadajemy wybrane pytanie z książki (ja jestem za pytaniem z losowo otwartej strony). Tak więc wylosowałam i padło na „Co wolisz? Odbyć przejażdżkę na stojąco na garbie wielbłąda czy siedząc na słoniowej trąbie?”. I teraz odpowiadam: „Wolę na trąbie słoniowej”. A po wybraniu odpowiedzi myślę o niej i szukam uzasadnienia (argumentacji): „Wydaje mi się, że słoń jest milszy w dotyku. I siedzenie jest bezpieczniejsze niż stanie. Siedząc na trąbie mogłabym się jej też trzymać, a stojąc na garbie wielbłąda nie utrzymałabym równowagi”.

Jest to gra dla każdego – nie wymaga progowego poziomu wiedzy z jakiejkolwiek dziedziny ani wyćwiczonych umiejętności.

Muszę Wam powiedzieć, że podczas rozgrywek rodzinnych u nas natychmiast wszyscy chcą odpowiadać, co oni by wybrali i dlaczego. Robi się z tego całkiem poważna dyskusja (im bardziej abstrakcyjna sytuacja, tym więcej pomysłów). Ale oczywiście nie każdy uczestnik będzie tak skory do mówienia. Wtedy warto go delikatnie podpytać. Jest to znacznie łatwiejsze w wersji rozgrywek powyżej trzech graczy, gdzie jeden z uczestników moderuje zabawę jako Mistrz Pytań.

Jestem zaskoczona potencjałem tej – wydawałoby się – bardzo prostej książki. Znajdziecie w niej 200 szalonych, pobudzających wyobraźnię pytań. Są naprawdę bardzo różne. Możecie zobaczyć więcej na zdjęciach. Jestem przekonana, że po zabawach z tą grą w formie książki, sami zaczniecie układać swoje wersje szalonych wyborów.

Gra w formie książki
Gra w formie książki
Gra w formie książki
Gra w formie książki

DLACZEGO „CO WOLISZ?” JEST WARTOŚCIOWĄ ZABAWĄ?

✅ To naturalna zabawa, która bawiła ludzi od wielu pokoleń, ale w czasach, gdy dzieci mają setki innych bodźców została nieco zapomniana. Dobrze, że wraca jako gra w formie książki.

✅ Rozwija abstrakcyjne myślenie, „rozgrzewa” mózg do reagowania na nietypowe sytuacje.

✅ Rozśmiesza, przez co jest świetna do budowania (lub naprawiania) relacji między rodzeństwem, w grupie rówieśniczej, między wnukami i dziadkami, rodzicami i dziećmi itd.

✅ Pozwala się lepiej poznać uczestnikom. Poprzez odpowiedzi na pytania można przekazać co lubimy, albo czego nie lubimy, a nawet czego się boimy. Konieczność uzasadniania odpowiedzi pozwala uczestnikom poznać lepiej samych siebie – może nigdy wcześniej się nie zastanawiali na przykład nad tym, jaką mocą specjalną chcieliby władać i dlaczego.

✅ Pomaga ćwiczyć sztukę komunikacji – stawianie tezy i argumentowanie.

✅ Rozwija zdolności językowe i słownictwo (jak każda gra oparta na wypowiadaniu się).

✅ Uczy szacunku dla odmiennego zdania innych. Nie wszyscy będą tak samo odpowiadali na pytania, a już na pewno, nie będą tak samo argumentować odpowiedzi.

✅ Jest czymś w rodzaju wentylu bezpieczeństwa. Pozwala odreagować, ponieważ wiele pytań jest naprawdę nietypowych i przedstawia zupełnie abstrakcyjne sytuacje życiowe.

✅ Jest to gra dla każdego – nie wymaga progowego poziomu wiedzy z jakiejkolwiek dziedziny ani wyćwiczonych umiejętności.

✅ Jest wygodna. Można zabrać ją wszędzie, w plecaku, torebce, schowku w aucie, koszyku rowerowym.

✅ Można bawić się nią dowolną ilość czasu. Np. w autobusie możemy sięgnąć choćby do jednego pytania.

✅ Doskonała pomoc w sytuacjach, gdy rozmowa zupełnie się nie klei a atmosfera robi się ciężka.

Jeśli szukasz zabawnych i nietypowych książek dla dzieci, to sprawdź tytuł „Czy to pierdzi?” dla starszaków i premierową nowość dla kilkulatków „Czy to puszcza bąki?”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.