„ZAGADKA PURPUROWEJ ORCHIDEI” – PRZYGODÓWKA DLA MŁODSZEJ MŁODZIEŻY

To ten rodzaj książki, który przypomina mi czasy, gdy sama miałam 10 – 13 lat i czytałam wyłącznie przygodówki. Te nasze, klasyczne, pisane przez polskich autorów. Dziś nieco zapomniane, ale wspaniale napisane, z inteligentną, wciągającą fabułą. Taka jest też „Zagadka purpurowej orchidei”! I dlatego, choć prawie nigdy nie polecam wam książek przygodowych – bo te współczesne najczęściej są słabe – to dziś tym bardziej się cieszę, że wpadła mi w ręce ta genialna przygodówka dla młodszej młodzieży.  

Długo zastanawiałam się, dlaczego tak trudno jest dziś napisać dobrą, klasyczną książkę przygodową dla młodzieży. Taką, która rzeczywiście utrzyma uwagę tego wyjątkowo wymagającego czytelnika w wieku 9+ (czyli często odchodzącego od czytelnictwa).

I wiecie, co wymyślałam? Że nasze dzieci mają tak szeroki dostęp do przeróżnych opowieści książkowych i filmowych, do tylu wymyślonych światów, a do tego tak dobrze znają prawdziwy świat przez dostęp do Internetu, że trzeba naprawdę dobrej treści by przykuć ich uwagę opowieścią ze zwyczajnego życia.

No to zaglądamy do „Zagadki purpurowej orchidei” z wydawnictwa Wilga.

dla młodszej młodzieży
dla młodszej młodzieży

PORWANIA, KRADZIEŻE I NAJDROŻSZY KWIAT ŚWIATA

I pomyśleć, że wszystko zaczyna się od – trzeba to przyznać – niezbyt „modnego” pomysłu rodziców. Uznają oni, że ich dzieci za dużo czasu spędzają w domu z nowymi technologiami i zakładają Klub Przyrodnika. Szybko dołączają do nich inne rodziny i tak zawiązuje się grupa, w której znajdują się nasi nastoletni bohaterowie: Natalia, Zuzanna, Tomek i Dawid. Kto by pomyślał, że pewnego dnia zamiast walczyć o przejścia dla jeży i tłumaczyć różnice między muchołówką i rudzikiem, będą musieli odnaleźć zaginionych ludzi i rozwiązać tajemnicę kwiatu wartego worek pieniędzy!

Można powiedzieć, że nasi przyrodnicy wcielają się w detektywów przez zupełny przypadek. Składają się na niego dwie rzeczy. Po pierwsze porwany zostaje sąsiad, który jest zapalonym ogrodnikiem. Po drugie przez klub przyrodniczy przyjaciele mają znajomych na całym świecie – łączą ich podobne zainteresowania. Dzięki temu szybko odkrywają, że zaginięcie sąsiada wiąże się z podobnymi przypadkami w innych miejscach i postanawiają rozwiązać tę zagadkę. Początkowo kierowani ciekawością i niepokojem o sąsiada, szybko zostają wciągnięci w kryminalną intrygę, za którą stoi wieloletnia tajemnica warta konkretne pieniądze. A tam, gdzie są pieniądze, są też ludzie gotowi na wszystko, czyli wielkie niebezpieczeństwo.

Podsuńcie ten tytuł młodemu czytelnikowi – jestem pewna, że złapie bakcyla przygodówek

Książkę czyta się świetnie. Jej kolejne wątki logicznie się ze sobą splatają, akcja rozwija się prężnie, zaskakuje, zmusza do prób samodzielnego rozwikłania zagadki. To sprawia, że lektura mija dosłownie niepostrzeżenie. Rozdziały są dość krótkie, do tego ilustracje i grafiki. Czytelnik bardzo mocno koncentruje się na wydarzeniach, dopinguje nastoletnich bohaterów, śledzi rozwój intrygi. Tak wygląda prawdziwa PRZYGODA.

kryminał dla młodszej modzieży

PRZYRODNICZNY KRYMINAŁ DLA MŁODSZEJ MŁODZIEŻY

Dla jakiego wieku jest książka? Wydawnictwo poleca ją dla grupy 9 – 12 lat. I to jest optymalny wybór. Treści są przyjazne i bezpieczne, bez zbędnej przemocy, więc można wsunąć książkę do wakacyjnego plecaka rozczytanego ośmiolatka. Myślę, że w drugą stronę granicę można spokojnie podnieść nawet do 14 lat, ponieważ i akcja, i główne postacie, i język, pasują również dla starszej grupy odbiorców. Jest to też dobra książka do głośnego, rodzinnego czytania.

Książka ma wspaniałą szatę graficzną, naprawdę bogatą, jak na powieści dla młodszych nastolatków. Jak już Wam mówiłam na live, to przez tę grafikę zaczęłam ją czytać. Mamy tu ilustracje Magdaleny Babińskiej, czarno białe, ale dynamiczne i młodzieżowe, więc przyciągające uwagę. Do tego jest też kilkanaście stron kolorowych stylizowanych na Biuletyn Przyrodniczy wydawany przez… bohaterów powieści. W dodatku sam biuletyn jest rzeczywiście ciekawy! Podoba mi się ten zabieg – znacznie uatrakcyjnia książkę nie tylko wizualnie, ale i treściowo.

To jeszcze dodam tylko, że drugi tom serii ma zostać wydany jeszcze w tym (2021) roku. I zostawiam Was z kilkoma rozkładówkami do obejrzenia. Szczególnej uwadze polecam biuletyn.

dla młodszej młodzieży
kryminał przyrodniczy dla młodszej młodzieży
książka dla młodszej młodzieży
książka przygodowa dla młodszej młodzieży

A JEŚLI SZUKACIE CIEKAWEJ SERII DLA MŁODSZYCH DZIECI, W WIEKU 5 – 8 LAT, KONIECZNIE ZAJRZYJCIE DO NAJSŁODSZEGO MOPSA NA ŚWIECIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.