GRY DLA DZIECI, MŁODSZEJ MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH Z EDGARD GAMES

Lubię gry, które mnie samą zaskakują. Postanowiłam pokazać na blogu dwie gry dla dzieci szkolnych, młodzieży i dorosłych, które są po pierwsze bardzo wciągające, po drugie (naprawdę tego nie planowałam) edukacyjne i rozwijające. Byłam na 100 proc. przekonana, że po rozgrywkach moją ulubienicą stanie się seria „Kto da mniej”. I owszem, jest świetna. Ale zupełnie niespodziewanie przepadłam dla gry „Neurony w akcji”. Ciekawe, co Wy wybierzecie.

Masz dziecko, które osiągnęło wiek szkolny? Dzisiejsze gry są dla ciebie. To znaczy, dla twojego dziecka i w związku z tym pewnie też dla ciebie. Jeśli chodzi o rozgrywki, to moment, w którym moje dzieci podrosły, był dla mnie wielką ulgą. Dlaczego? Bo mogliśmy zwiększyć poziom trudności gier, które w końcu stanowiły wyzwanie również dla nas, rodziców! Skończyło się myślenie „czy powinnam dać swojemu maluchowi fory, czy też mam walczyć na śmierć i życie”?

Dziś pokazuję dwa tytuły (właściwie trzy), które zaangażują dzieci z podstawówki, młodzież, dorosłych i dziadków. Czyli sprawdzą się również przy dużej różnicy wieku u dzieci, na co zawsze szczególnie zwracam uwagę, bo sama się z taką różnicą mierzyłam w macierzyństwie.  

Obie gry wydało wydawnictwo EDGARD GAMES. Mamy też kod dający nam 20% zniżki na WSZYSTKIE produkty! Kod aktywny do 14 listopada na hasło zabawkator20 w sklepie internetowym.

Gry dla dzieci

„KTO DA MNIEJ” – GRY DLA DZIECI W WIEKU 8+ (2 – 5 graczy)

Poznałam dwie gry z tej serii: „Kto da mniej. Zwierzęta” i „Kto da mniej. Państwa”. Pokażę Wam je na podstawie części o zwierzętach.

Zacznijmy od grafiki. Grę polecam szczególnie dla dzieci i młodszych nastolatków i tu duże znaczenie ma właśnie grafika, które jest atrakcyjna również dla młodzieży. Ilustracje oparte są na zdjęciach obrazujących omawiany temat. To z kolei sprawia, że karty do gry można czytać jak… książkę. Skąd ten pomysł? Niezależnie od tematu (zwierzęta lub państwa) przed grą warto przeczytać wszystkie karty. Nie jest to konieczne, ale jeśli trochę poczytamy, to po pierwsze premierowe rozgrywki będą ciekawsze, a po drugie te karty przegląda się zupełnie, jak jakąś przyrodniczą encyklopedię.

W grach „Kto da mniej” warto zwrócić uwagę również na to, że są rodzinne i międzypokoleniowe. Tematy i ich opracowanie sprawiają, że rozgrywki będą ciekawe zarówno dla dzieci, rodziców jak i dziadków!

Co znajdziemy w pudełku? Mamy tu oczywiście instrukcję z wariantem podstawowym (również dla dwóch graczy, w którym nie ma licytacji) i wariantami dodatkowymi. Elementy potrzebne do rozgrywki to: 50 kart zwierząt, 5 kart licytacji, 5 kart dodatkowego pytania i drewnianą kostkę. Drobiazg, ale dla mnie ważny: karty są spięte gumkami, a nie zafoliowane.

Na czym polega gra? W zabawie chodzi o to, by odgadnąć, jakie zwierzę jest na karcie poprzez zdanie odpowiednych pytań. Haczyk polega na tym, by nie tylko odgadnąć prawidłowo, ale użyć do tego jak najmniejszej liczby podpowiedzi (zgodnie z tytułem „Kto da mniej?”). Dlatego poza konstruowaniem celnych pytań i zgadywaniem mamy tu również elementy: losowy (rzuty kostką) i strategiczny (licytacje). Grę najłatwiej przeprowadzić, gdy jest 3 do 5 graczy, ponieważ jeden z nich zostaje prowadzącym. Dla dwóch osób znajdziecie w instrukcji wariant bez prowadzącego. Ważne jest to, że rozgrywki można modyfikować w zgodzie z instrukcją w zależności od poziomu zaawansowania graczy (lub czasu na zabawę). Nawet zakończenie możemy ustalić dowolnie na 3, 5 itd. kart zdobytych przez gracza zwycięzcę.

Gry dla dzieci
Gry dla dzieci

„NEURONY W AKCJI” – GRA DLA DZIECI W WIEKU 6+ (1 – 5 graczy)

Wiedziałam, że to będzie wartościowa gra, bo już po wstępnym przejrzeniu zasad zobaczyłam jak może rozwijać myślenie matematyczne i ćwiczyć mózg. Ale nawet przez chwilę nie przypuszczałam, że będę się przy niej tak dobrze bawić.

Co mamy w pudełku? Przede wszystkim, jak możecie zobaczyć na zdjęciach, samo pudło jest elementem gry, bo ma wbudowany kolorowy segregator kart. Do tego jest 90 kart misji, dwustronnych, czyli dających łącznie 180 zadań i 60 dwustronnych kafli z symbolami i liczbami. Nie zabrakło jasnej instrukcji z wariantem podstawowym gry i propozycją rozbudowanej wersji rozgrywek.

Na czym polega gra? W uproszczeniu gra polega na wylosowaniu swojej planszetki (czyli karty misji) i dobraniu do niej ze stołu właściwych symboli tak, by ją całkowicie i bezbłędnie wypełnić. Kafle z symbolami leżą na środku stołu (czy w innym miejscu tak samo dostępnym dla wszystkich gracz). Po starcie gracz musi: dobrać jedną ręką, po jednym na raz i w kolejności od lewej do prawej WSZYSTKIE kafle przedstawione na karcie misji. Banał? A skąd!

Ile tu się dzieje, to zobaczycie dopiero podczas rozgrywki. Liczy się i spostrzegawczość i myślenie matematyczne i koordynacja ręka oko i refleks. Wypełnienie misji wcale nie jest takie łatwe, a w dodatku, kiedy już staniemy się mistrzami jednego poziomu, przychodzi pora na kolejny trudniejszy!

Poziomów trudności jest 10. Możecie podejrzeć je na zdjęciach. Sytuacja komplikuje się z każdą następną „szufladką” z której losujemy kartę.

UWAGA! Ta gra jest wręcz stworzona do stopniowania trudności. To ważne nie tylko wtedy, gdy gracz chce osiągać kolejne poziomy (jak w grze komputerowej), ale też gdy mamy graczy o różnym stopniu zaawansowania. I tak na przykład dla najmłodszego uczestnika zabawy możemy losować zadanie z poziomu 1, dla starszego z poziomu 4, a dla najbardziej rozegranego z poziomu 8. Zwróćcie uwagę na to, że na wyższych poziomach trudności pojawiają się działania matematyczne (szacujemy wielkości by odpowiednio dobrać kafelek). Naprawdę lubię tę grę!

Gry dla dzieci
Gry dla dzieci

A jeśli szukacie dobrych gier dla młodszych dzieci, to zajrzyjcie
do propozycji od Kapitana Nauki:

Każda gra uczy i rozwija, ale niektóre gry uczą i rozwijają… bardziej. Które? Te przygotowane specjalnie z myślą o ukierunkowaniu aktywności dziecięcej na konkretny temat. I nie chodzi o to, że gry edukacyjne są lepsze, niż zabawki mające służyć przede wszystkim rozrywce. Jednak czasami my, rodzice, potrzebujemy wsparcia w uczeniu dzieci nowych umiejętności i świetnie, jeśli znajdujemy je w grach. Dziś gramy i uczymy się, czyli sylabizujemy, sprzątamy i ćwiczymy buzie razem z tytułami dla dzieci w wieku 3 – 7 lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.