PUZZLE HISTORYCZNE – PATRONAT ZABAWKATORA

Kiedy zostałam zaproszona do patronatu nie bardzo wiedziałam czego się spodziewać, ale spodobał mi się już sam pomysł – Puzzle historyczne. Początki państwa polskiego. Potem spodobała mi się ilustracja Magdaleny Markowskiej. A jak wzięłam w końcu gotowe pudło do ręki zupełnie się zachwyciłam. Jest to doskonała pomoc do nauki historii dla dzieci. Korzystamy już z samego opakowania, bo jest na nim opisana i zabawa z puzzlami – „znajdź na ilustracji”, i sześć wydarzeń z początków historii Polski. Aleksy ocenił puzzle krótko: „I to jest sensowna lekcja historii”! Polecamy Rodzinne, a dwie sztuki mamy dla Was do najbliższej rozdawajki na Facebooku.

WIEK: 5+ i to właściwie oszacowany wiek, puzzle są bardzo nieregularne, więc niełatwe
DLA KOGO: starsze przedszkolaki, najmłodsza podstawówka
CENA: 59,99 zł pudełkowa
OCENA: zdecydowanie polecam, bardzo udany projekt

Puzzle znajdziecie tutaj: PUZZLE HISTORYCZNE. POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO.

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_1

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_7

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_5

POMOC DO NAUKI HISTORII DLA PRZEDSZKOLAKÓW I PIERWSZYCH KLAS?

Jeśli chodzi o historię to moje doświadczenia na razie oparte na jednym dziecku wyglądaj tak. Jest ciekawie podany temat, rodzic opowiada o nim z fascynacją, albo nauczyciel ma osobowość przykuwającą uwagę – dziecko zna historię. Temat przerobiony z podręcznika, nauczyciel sam się nudzi na lekcji – dziecko „coś tam wie”. Aleksy pokochał historię jeszcze przed szkołą sposobem najprostszym: trafił na serię książek o historii z kompatybilnym poczuciem humoru. Seria nazywała się „Strrraszna historia”. Moim zdaniem było zdobywanie i dostarczanie kolejnych części, syna czytanie i zaśmiewanie się do łez.

Zainteresowanie to nie przetrwało podstawówki, a raczej skończyło się wraz z ostatnim tomem serii, za to wróciło wraz z porywającym nauczycielem w gimnazjum. Po co Wam to piszę? Bo puzzle przeszły test Aleksego. Bardzo mu się spodobały i powiedział, że dzieci powinny je układać w szkołach przy temacie początków Polski, a na pewno wszystko zapamiętają.

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_8

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_2

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_12

POCZĄTKI PAŃSTA POLSKIEGO – JAKIE I DLA KOGO?

Po pierwsze: ilustracja. Przygotowana przez Magdalenę Markowską, kolorowa, szczegółowa, z humorem. Dzieje się dużo, można porozmawiać nie tyko o samych wydarzeniach historycznych, ale też o życiu jakie nasi przodkowie toczyli 1000 lat temu. Sama z przyjemnością zatopiłam oczy w szczegółach a Tata Michał musiał zostać kilka razy skarcony, kiedy Klara szukała detali z instrukcji na ułożonym obrazku, a jemu palce wyrywały się do pokazywania. Jak dziecko, mówię Wam.

Po drugie wykonanie: dobra jakość, polski projekt i produkcja.

Po trzecie: temat. Bardzo dobry pomysł na zabawkę. Świetny start z pierwszym pudłem. Naprawdę mam nadzieję, że będzie można przerobić tymi puzzlami całą historię Polski, a kto wie, może potem i świata. Pamiętam, jaką furorę zrobiły na blogu puzzle obserwacyjne HISTORIA ŚWIATA – gwarantuję, że te spodobają Wam się co najmniej tak samo.

Po czwarte: wiek. Kafelki są dość duże, obrazek naprawdę spory, elementów 84. Patrząc po ilości puzzli jest to zabawka dla dzieci 5-7 lat. Ale dzięki tematowi, wyszukiwance, opowieściom zapisanych na bokach pudła, te puzzle mogą przemówić i do czterolatka (do zabawy potrzebny jest rodzic) i do 8-9 latka (samodzielne utrwalanie historii w humorystyczny sposób). Tak więc skorzysta i młodsze i starsze rodzeństwo.

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_3

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_4

Pudełko jest sztywne i wytrzymałe, co jest bardzo ważne – musi przetrwać bo to na nim znajdują się krótkie opisy przedstawianych wydarzeń i legend. Z 84 puzzli można ułożyć ilustrację o wielkości 64×84 cm. Tektura kafelków nie jest tak gruba jak w przypadku puzzli dla maluchów, ale nadal wytrzymała i sztywna. Zadrukowana dwustronnie – z jednej strony ilustracją, z drugiej nazwą producenta. Puzzle po ułożeniu mają nieregularne brzegi.

Kiedy dziecko ułoży obrazek zabawa się nie kończy, trwa dalej. Teraz bierze część pudełka i odczytuje w poleceniu co ma znaleźć na ilustracji – ile monet, motyli, tarcz, itd. Wbrew pozorom przy tej szczegółowości obrazka nie jest to zadanie na 3 minuty.

W środku pudła znajduje się kod pozwalający na dostęp do instrukcji z kilkoma wariantami gier przy użyciu zabawki, oraz kolorowanek historycznych do wydrukowania. Tytuły kolorowanek: Chrzest Polski 966 r., Ślub Mieszka I i Dobrawy 965 r., Bitwa pod Cedynią 972 r., Bitwy z Wieletami 960-967, Śmierć Mieszka I 992 r., Lech, Czech i Rus, Ucieczka księcia Popiela, Polowanie, Obalenie Świętowita, Kuźnia.

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_11

zabawkator_puzzle_historyczne_polska_dla_dzieci_10

4 komentarze do “PUZZLE HISTORYCZNE – PATRONAT ZABAWKATORA

  1. Uszanowanie!
    Jestem nauczycielem historii w szkole podstawowej i gimnazjum, ojcem dwóch urwisów – siedmiolatka Tymka i trzylatka Jędrzeja. Chętnie przetestuję puzzle o początkach Państwa Polan – na własnym siedmiolatku, mogę także przeprowadzić lekcje w najmłodszych klasach i nawet w gimnazjum – okazuje się, ze zaprezentowane w puzzle informacje wykraczają poza program gimnazjum (nie wiem, czy śmiać się z tego czy płakać). Z lekcji mogę napisać sprawozdanie, recenzję – opatrzyć to fotorelacja. prowadzę bloga prywatnego o synach 🙂 oraz bloga szkolnego – o moich działaniach z dzieciakami. Jesli interesuje Państwa taka forma współpracy – promocji – proszę o kontakt.

    • Świetny pomysł – sprawdzenie puzzli w szkole 🙂 Gdyby firma nie doczytała Pana propozycji, zaraz ją prześlę do Qbum 🙂 A blogi chętnie odwiedzę!
      Pozdrawiam,
      Ania Oka

  2. Dokładnie przeczytałam cały wpis i całym sercem zgadzam się, że tego typu zabawki edukacyjne dla dzieci są doskonałą zachętą dla najmłodszych, żeby rozwijały się, poszerzały wiedzę. Moja siostra ma dzieci w wieku 6 i 9 lat i już wiem co dostaną na święta ode mnie pod choinkę 🙂

  3. Fajny pomysł – nauka przez zabawę zawsze się sprawdza 🙂 Kiedyś uwielbiałam siedzieć nad puzzlami, teraz wciąż brak mi czasu na taką rozrywkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.