SYSTEM NAUKI PUS KSIĄŻECZKI Z ZADANIAMI I KLOCKAMI DO SAMOKONTROLI

Znacie to uczucie? Myślicie, że odkryliście coś ekstra: film, potrawę, miejsce, pisarza. Rozgłaszacie dobre wieści dookoła, a tu okazuje się, że wszyscy już dawno o tym wiedzą? To mnie właśnie tak zaskoczył system nauki PUS

Natknęłam się na nie przypadkiem, na stronie firmy dla której produktów straciłam głowę tego lata. Ale już o tym pisałam TU o klockach Geo, a TUTAJ o przestrzennym memory. Żądna dalszych wspaniałości przeglądałam stronę producenta i trafiłam na PUSy. Idea spodobała mi się szalenie. Więc zaczęłam konsultować ze znajomymi.

Najpierw wspomniałam o nich koleżance, która podobnie jak ja jest zakochana w edukacji domowej, z tą różnicą, że ona podjęła się trudu i ją stosuje. Koleżanka podzieliła mój zachwyt, mówiąc, że wiele tematów nauki opiera na PUSach już od kilku lat.

Na zebraniu w przedszkolu u Klary wspomniałam o książeczkach mamie najlepszej przyjaciółki mojej córki, która sama jest pedagogiem. Konkretnie uczy angielskiego. I dowiedziałam się, że używa, kocha, ma dla swojej córeczki po starszym synu, z którym przerobiła jak poszedł do pierwszej klasy wszystko co było wtedy wydane. Ta sama sytuacja powtórzyła się u naszej pani logopedki i u znajomej dogoterapeutki! Znalazłam PUSy na blogach edukatorów domowych, w wątkach na forach terapeutycznych, a nawet w komentarzu na Zabawkatorze. Wychodzi na to, że cały świat zna system nauki PUS, tylko nie ja.

To każe mi przypuszczać, że Wy też dawno wiecie o PUS-ach, ale i tak postanowiłam przygotować wpis, bo może ktoś się uchował i żyje w niewiedzy tak jak ja.

System nauki PUS, zabawkator.pl

System nauki PUS, Ania Oka

SYSTEM NAUKI PUS

Co to są PUSy? Tak najprościej to system edukacji PUS, składający się z tematycznych książeczek z zadaniami i plastikowego pudełka z klockami do układania. Klocki mają na sobie liczby i wzory. Dziecko odpowiada na pytania z książeczki i układa klocki na polach z odpowiednimi numerami. Po zakończeniu zadania sprawdza czy powstały z klocków wzór jest taki sam, jak wzór przy zadaniu w książce. Dzięki temu dokonuje samokontroli – sprawdza, czy dobrze wykonało zadania.

Strasznie nudne to moje wytłumaczenie. A PUSy nudne nie są, zaraz Wam to pokażę. Na zdjęciach widać kolejno: 1. Zestaw kontrolny w pozycji startowej 2. Przykładowe zadania 3. Widok odpowiedzi w zestawie startowym 4. Wzór w zestawie startowym powstały po przewróceniu klocków na drugą stronę – dziecko może porównać, czy jest taki sam jak przy zadaniu i widzi od razu, czy popełniło błąd.

System nauki PUS, Zabawkator.pl

Pusy książeczki

zabawkator_pusy_5

zabawkator_pusy_6

CENY I TEMATY

Zacznę od ceny, bo systemy edukacyjne są zazwyczaj bardzo drogie, a tu tak nie jest, wiem, bo ostatnio jedna z firm zaprezentowała mi system z matami elektronicznymi, zestawami startowymi, mówiącymi książeczkami itd, na co na dzień dobry trzeba wydać ok. 800 zł! Więc wiecie. Jednak się nie skusiłam 😉
W PUSach zestaw kontrolny do wszystkich książeczek kosztuje 34 zł, a książeczki to koszt 10-12,90. Można też kupić gotowy zestaw „PUS. Wyprawka przedszkolaka”, „PUS. Wyprawka pierwszoklasisty” za 59 zł.

Każda książeczka to zadania do rozwiązania. Są zadanie tematyczne np. dotyczące pór roku, matematyki, czytania. Są też rozwijające konkretne umiejętności jak koncentracja, czy umiejętność logicznego myślenia. Są językowe (nie mam, ale widziałam w ofercie). Są dla przedszkolaków, ale też uczniów szkół podstawowych. Można doskonalić słuch, uczyć się przepisów do karty rowerowej, poznawać zegar i kalendarz, nuty i klucze, odejmować ułamki. Normalnie wybór, że można się poważnie zawiesić przy podejmowaniu decyzji 🙂

Książeczek PUSów jest już ponad 100! I cały czas powstają nowe! A to nasz początkowy zestaw, na ostatni rok przedszkola: 

zabawkator_pusy_8

UNIKATOWY SYSTEM SAMOKONTROLI

Klara traktuje je jak rebusy czy zagadki. Robi sobie po kilka stron dziennie, z różnych książeczek. Na początek podsunęłam jej części „Idę do szkoły 1”, „Dreptuś matematyk 1″ i Łatwe ćwiczenia do nauki czytania”. Sama wybiera strony, które robi, ale najbardziej kręci ją to, że SAMA może sprawdzić czy dobrze jej poszło.

Nie są to pierwsze książeczki rozwijające, które mamy, ale chyba pierwsze do których Kla siada tak chętnie. Nie dziwię jej się. Nie trzeba pisać, można leżeć na łóżku i machać nogami w górze, a nawet śpiewać na głos – tak to wygląda u nas najczęściej, bo jakoś pusujemy przed wieczornym czytaniem.

Kla jest tak skoncentrowana na zabawie, wyszukiwaniu odpowiedzi, kojarzeniu, zgadywaniu, że nawet nie zauważa, że tu perfidna Matka znowu znalazła jej zajęcie edukacyjne.

Co jest dla mnie w PUSach nie do przecenienia? Właśnie sam system układania klocków sprawdzających. Ponieważ cały czas staram się pracować z Klarą nad umiejętnością koncentracji – jak już wiele razy pisałam, poprawiła się, ale jeszcze jest dość słaba. Tymczasem niezależnie od tego z jakiej dziedziny zadania Kla robi, to już samo układanie kwadratów z numerkami wymaga od niej koncentracji i uwagi. I za to chyba kocham PUSy najbardziej.

Nie ma opcji, żebym pokazała Wam chociaż po jednej stronie z tematycznych książek, czy nawet wypisała tytuły, bo zakopałabym się z w tym na dwa dni. Wszystko co wyszło w tym temacie znajdziecie TUTAJ.

System nauki PUS pojawi się na blogu jeszcze nie raz, bo dziś napisałam Wam o naszych wrażeniach po kilkunastu dniach używania systemu, a myślę, że dobrze byłoby podsumować go po pół roku, czy nawet roku. Na zakończenie kilka przykładowych stron:

zabawkator_pusy_9

zabawkator_pusy_10

zabawkator_pusy_11

8 komentarze do “SYSTEM NAUKI PUS KSIĄŻECZKI Z ZADANIAMI I KLOCKAMI DO SAMOKONTROLI

  1. W temacie książek z zadaniami do samodzielnego sprawdzenia, oprócz PUS-a jest jeszcze Logico Primo (i Piccolo). Książeczki + tabliczka z guzikami do przesuwania i zaznaczania odpowiedzi. Cena również nie poraża portfela, tylko z dostępnoscią coraz gorzej. Mam wrażenie że MAC Edukacja zarzuciła projekt, bo większość ksiązek ma daty wydania ok 2000r.

  2. Nie znałam. Może być ciekawie. Zgłębię temat

  3. Hej i jak Wam idzie zabawa? 🙂 Też poznałam przypadkiem właśnie dopiero co 🙂 Moje dziecię ma niecałe 4lata i się zastanawiam nad tym skupianiem się i koncentracji, a tu proszę jaki sposób ciekawy. Dzięki, czekam na opis c.d. efektów. Pozdrawiam

  4. Miałam tą gre za dzieciństwa . Nie pamietalam nazwy i po wielu latach ja znalazłam 🙂 Polecam każdemu 😉

  5. Odkryłam to dziś gdzieś przypadkowo w internecie. Od razu wpadł mi pomysł, żeby sprawdzić czy Zabawkator o tym pisał i się nie zawiodłam 😀 cudowne to jest!

  6. Podobny system samokontroli został zastosowany w Palecie

  7. Proszę o informację, jaki tytuł mają, trzy ostatnje zdjecia artykułu .Dziękuję

  8. Dziś pierwszy raz przeczytałam o PUS, fajnie tutaj wytłumaczyłaś o co chodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.