SYSTEM EDUKACYJNY PALETA DO NAUKI DLA DZIECI

Paletę poznałam podobnie jak system PUS, poprzez rodziców edukujących dzieci domowo. To znaczy oni mi te odkrycia polecili, a ja sobie sprawdziłam w internecie co to za czary. Znalazłam nawet WYPRAWKĘ PIERWSZOKLASISTY, więc postanowiłam wypróbować. Paleta do nauki jest to system edukacyjny, w którym dziecko może samo kontrolować czy popełnia błędy. 

Wiek: 3-10, niektórzy rodzice stosują od 2 lat
Cena: od 19.50 (cena zestawów wyprawek: dla przedszkolaka i dla pierwszoklasisty to 64 zł).
Dla kogo: przedszkolaki, pierwsze trzy klasy podstawówki
Ocena: zdecydowanie polecam. Zresztą co tam ja – z Paletą pracują terapeuci, nauczyciele i edukatorzy domowi

Paleta do nauki, Ania Oka, Zabawkator.pl

Paleta do nauki, Zabawkator.pl

CO TO JEST PALETA DO NAUKI?

Przede wszystkim jest to pomoc do nauki z systemem samokontroli, dzięki któremu dziecko może rozwiązywać zdania i samo sprawdzać, czy zrobiło je dobrze.

Jeśli do pracy z Paletą podejdziemy odpowiednio entuzjastycznie, możemy sprawić, że będzie to dla małego użytkownika zabawa, albo gra. Warunkiem jest to, że nie mówimy „pouczymy się” tylko „może trochę pogramy/ pobawimy się”. A kiedy zobaczymy, że dziecko jest zmęczone czy zaczyna się nudzić – natychmiast odstawiamy tę pomoc. Nawet jeśli zrobiliśmy ledwo jedną czy dwie plansze. Z czasem to się zmieni.

System jest przeznaczony dla dzieci od lat 3 do 10. Czy taka duża rozpiętość przydatności pomocy nie jest naciągana? Otóż nie. Bo o ile sama podstawa i kolorowe krążki zostają te same, to zmieniają się zestawy plansz do pracy. Są takie, które nadają się dla trzylatków, ale są też te, którymi zainteresujemy dziesięciolatków. Tu znajdziecie całą ofertę SYSTEMU PALETA 

Paleta pus.pl epidexisi, Ania Oka

System paleta dla dzieci, Ania Oka

ILE KOSZTUJE PALETA?

Zacznę od ceny gotowych zestawów, w których jest podstawa i klocki, oraz zestaw 12 tarcz – „Wyprawka przedszkolaka” i „Wyprawka pierwszoklasisty” kosztują po 64 zł.

Sam zestaw kontrolny (podstawka + klocki) to koszt 44 zł. Zestawy plansz po 12 w tematycznym opakowaniu można kupić po 19.50 zł.

Na stronie producenta zobaczyłam, że zestawów tarcz jest prawie 20, a tematyka przeróżna: nauka czytania czy dodawania i odejmowania na różnych zakresach (20, 50, 100), mnożenie, dzielenie, środowisko, rozwój ogólny. Nie znalazłam kart do nauki angielskiego, a strasznie bym chciała. Wydaje mi się, że system z możliwością samokontroli jest wręcz stworzony do nauki słówek/ pytań/ fraz.

zabawkator_paleta_5

zabawkator_paleta_17

DLA JAKIEGO WIEKU?

Jak pisałam, system jest polecany przez producenta dla przedziału wiekowego 3-10 lat. Nie widziałam kart dla 10-latków, więc trudno mi powiedzieć czy się sprawdzają, ale może ktoś z Was ma, używa i może napisać co o nich sądzi w komentarzu pod tekstem? Karty dla przedszkolaków jak i dla pierwszaków są naprawdę przydatne.

Paleta jest przygotowana dla maluchów od 3 lat. Wiem, że niektórzy rodzice wprowadzają tę pomoc od drugiego roku życia dziecka. Myślę, że można próbować jeśli ktoś chce, choćby z tego powodu, że klocki-kółka są duże i dobre do trzymania w małych rączkach. Na pewno jest to też nauka kolorów i ćwiczenie małej motoryki, więc same plusy. Pod warunkiem, że dziecko oczywiście jest zainteresowane.

Paleta dla dzieci, do nauki, system samokontroli, Ania Oka

Pomoc do matematyki dla pierwszoklasisty, Ania Oka

JAK SIĘ BAWIMY?

Kiedy widziałam tę pomoc na zdjęciach to nie bardzo wiedziałam o co chodzi. Jakieś kolorowe klocki, koło fortuny i koła zębate – bałam się, że taka forma może wręcz rozpraszać małego użytkownika. Tymczasem system okazał się banalnie prosty, a korzystanie z niego – moim zdaniem – znacznie przyjemniejsze niż nawet z Pusów, które przecież są bardzo przyjazne dla dzieci.

Na kolejnych zdjęciach zobaczycie jak używamy systemu „Paleta do nauki”.
1. Układamy drewnianą podstawkę, a obok niej klocki-kółka.
2. Wybieramy planszę, kładziemy ją na podstawie.
3. Dziecko patrzy na zdania, zastanawia się nad odpowiedzią, znajduje ją na planszy i wkłada odpowiedniej kółko (pasujący kolor, dziurka-pełne) do wyżłobienia przy – jego zdaniem – prawidłowej odpowiedzi.
4. Po ułożeniu całej palety (lub w każdym momencie układania) dziecko może odwrócić planszę na drugą stronę, położyć na podstawce i sprawdzić czy odpowiedziało dobrze. Jeśli kolor krążka we wgłębieniu i kolor krawędzi karty są takie same – udało się. Jeśli nie – trzeba wrócić do zadania odwracając kartę i spróbować jeszcze raz.

To wszystko. Proste i przyjemne. Sami zobaczcie.

Paleta pomoc do nauki dla dzieci, Zabawkator.pl

Paleta pomoc do nauki przyrody

zabawkator_paleta_3

zabawkator_paleta_4

Komentarz do “SYSTEM EDUKACYJNY PALETA DO NAUKI DLA DZIECI

  1. Niestety, co widać nawet na obrazku powyżej i co bardzo utrudnia pracę z Paletą (mam taką kupioną w ubiegłym roku) kolor czerwony oraz pomarańczowy klocków w bardzo małym stopniu się różnią. Dla dorosłego jest to trudne do odróżnienia, a co dopiero dla dziecka. Producent powinien zdecydowanie zmienić kolor klocków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.