NAJLEPSZE ZABAWKI NARRACYJNE NA PREZENTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Jedną z ulubionych rozrywek dziecięcych jest zwiedzanie… sklepów z zabawkami. To najbardziej naturalna potrzeba, którą pewnie pamiętacie z dzieciństwa. Już sama wyprawa do sklepu jest ekscytującą przygodą, bo można pobawić się tymi wszystkimi cudami. Zauważcie, że kilkulatki w sklepach wybierają miejsca, w których mogą wypróbować zabawki do zabaw narracyjnych, czyli inaczej „w naśladowanie dorosłych”. A my obserwując, co wybierają, mamy szansę podejrzeć, jakie są ich wymarzone prezenty!

Faza, w której dziecko wybiera zabawki narracyjne zaczyna się bardzo wcześnie. Maluch naśladuje dorosłych już po drugim roku życia. Fascynacja ta trwa kilka lat, najczęściej do końca przedszkola. Dlatego w tym właśnie wieku największe marzenia dziecięce to kuchenki, stragany, warsztaty, skrzynki z narzędziami, wózki, zestawy do opieki nad lalkami itd. Czyli zabawki, które pozwalają dzieciom „ćwiczyć” dorosłe zajęcia.

Kupując taką zabawkę, mamy pewność, że przedszkolak będzie bawił się nią kilka lat. Wybór jest ogromny – od dużych zestawów przypominających dziecięce mebelki, po małe kompatybilne, które zmieszczą się w każdym pomieszczeniu i co ważniejsze, dają się spokojnie przenosić. Dziś wybrałam dla was kilka takich właśnie zabawek w sklepie SMYK. To wersje niewielkie, dla których znajdzie się miejsce nawet jeśli dziecko nie ma własnego pokoju.  

Warto wspierać u dzieci zainteresowanie zabawami narracyjnymi, ponieważ m.in. rozwijają one umiejętności praktyczne oraz snucia historii i budowania dialogów.

KUCHENKI / ZESTAWY DO GOTOWANIA

Oto jedno z najczęstszych marzeń prezentowych dzieci i wbrew pozorom wcale nie tylko dziewczynek. Dzieci uwielbiają gotować. To zainteresowanie można zaobserwować jeszcze przed wiekiem przedszkolnym. Maluchy lubią przyglądać się gotowaniu, podawać, pomagać. Dlatego prezentem, który sprawdzi się również w przypadku rodzeństwa jest kuchenka. Spójrzcie TUTAJ – ta przenośna zabawka ma wielką zaletę: można ją postawić wszędzie. To znaczy, że kiedy rodzic gotuje, a jednocześnie musi pilnować dziecka, to może ustawić mu jego własną kuchenkę np. na krześle i już gotują oboje! Przy okazji to świetny pretekst do nauki podstaw zdrowego żywienia i dobrych nawyków – podczas zabawy w kucharza możemy opowiadać o tym, jak komponować posiłki. Pamiętajmy tylko potem, że cokolwiek zostanie nam zaserwowane musimy zjeść to ze smakiem. 

WARSZTATY / SKRZYNKI Z NARZĘDZIAMI

Kolejną zabawką, która sprawdzi się u każdego dziecka jest warsztat lub skrzynka z narzędziami. Taką skrzynkę miała Klara i przez kilka lat była to jej ulubiona rozrywka. Mało tego taką skrzynkę – z prawdziwymi, ale malutkimi narzędziami – miałam ja 30 lat temu i też wspominam ją do dziś! Oczywiście dla maluchów wybieramy bezpieczne narzędzia, których mogą używać już od trzeciego roku życia. Świetny zestaw znajdziecie TUTAJ. Naturalny materiał, piękne wzornictwo, kształty i wielkości elementów zaprojektowane dla małych rączek przedszkolaków. W zestawie jest nawet deseczka z dziurkami i śruby. Zabawa skrzynką doskonale rozwija koordynację ręka oko, precyzję i małą motorykę.

STRAGANY / SKLEPIKI

A tu zabawka, przy której dziecko spędzi długie godziny. A przy okazji reszta rodzina też – przecież skoro jest sprzedający, to muszą być też kupujący! Jeśli martwiliście się, że stragan czy sklepik zajmie zbyt wiele miejsca, to mam dobrą wiadomość: wcale nie musi być duży. Zobaczcie ten – STRAGAN Z MARKIZĄ. W dodatku możemy go wyposażyć tak, jak chcemy. Np. jeśli nie jemy mięsa, dokupimy jedynie skrzyneczki z warzywami, owocami, nabiałem. Mniejsze dzieci będą bawiły się w sposób uproszczony, ale starszym możemy już wprowadzić zabawkowe pieniądze, wagę, kasę. W ten sposób poćwiczymy nie tylko praktyczną umiejętność płacenia, ale też proste działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie.

WAGI / KASY

Najpiękniejsza z dziecięcych zabawek, jaką kiedykolwiek widziałam: metalowa waga z prawdziwymi odważnikami – znajdziecie ją TUTAJ. Mamy ją od kilku lat i choć córka z niej wyrosła, to teraz stoi na półce jako element wystroju pokoju. Klasyczny design, kolory, szlachetny materiał. Można ją wykorzystać w domu i ogrodzie, ponieważ jest niezwykle trwała. Przyda się do zabawy w sklep, gotowanie z przepisów, kawiarnię itd. Jest idealna do nauki przez zabawę, ponieważ NAPRAWDĘ można na niej ważyć! Służy do tego siedem odważników w klasycznej podstawce. Dziecko początkowo uczy się szacować wagę, a potem precyzyjnie ją określać. Może też porównywać wagę różnych przedmiotów kładąc ją na szalkach. Wagi, ale też kasy to często wymarzone zabawki dzieci – maluchy widzą je w sklepach i mają wielką ochotę spróbować, jak te urządzenia działają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.