NAJLEPSZE ZABAWKI NARRACYJNE NA PREZENTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Jedną z ulubionych rozrywek dziecięcych jest zwiedzanie… sklepów z zabawkami. To najbardziej naturalna potrzeba, którą pewnie pamiętacie z dzieciństwa. Już sama wyprawa do sklepu jest ekscytującą przygodą, bo można pobawić się tymi wszystkimi cudami. Zauważcie, że kilkulatki w sklepach wybierają miejsca, w których mogą wypróbować zabawki do zabaw narracyjnych, czyli inaczej „w naśladowanie dorosłych”. A my obserwując, co wybierają, mamy szansę podejrzeć, jakie są ich wymarzone prezenty!

Faza, w której dziecko wybiera zabawki narracyjne zaczyna się bardzo wcześnie. Maluch naśladuje dorosłych już po drugim roku życia. Fascynacja ta trwa kilka lat, najczęściej do końca przedszkola. Dlatego w tym właśnie wieku największe marzenia dziecięce to kuchenki, stragany, warsztaty, skrzynki z narzędziami, wózki, zestawy do opieki nad lalkami itd. Czyli zabawki, które pozwalają dzieciom „ćwiczyć” dorosłe zajęcia.

Kupując taką zabawkę, mamy pewność, że przedszkolak będzie bawił się nią kilka lat. Wybór jest ogromny – od dużych zestawów przypominających dziecięce mebelki, po małe kompatybilne, które zmieszczą się w każdym pomieszczeniu i co ważniejsze, dają się spokojnie przenosić. Dziś wybrałam dla was kilka takich właśnie zabawek w sklepie SMYK. To wersje niewielkie, dla których znajdzie się miejsce nawet jeśli dziecko nie ma własnego pokoju.  

Warto wspierać u dzieci zainteresowanie zabawami narracyjnymi, ponieważ m.in. rozwijają one umiejętności praktyczne oraz snucia historii i budowania dialogów.

KUCHENKI / ZESTAWY DO GOTOWANIA

Oto jedno z najczęstszych marzeń prezentowych dzieci i wbrew pozorom wcale nie tylko dziewczynek. Dzieci uwielbiają gotować. To zainteresowanie można zaobserwować jeszcze przed wiekiem przedszkolnym. Maluchy lubią przyglądać się gotowaniu, podawać, pomagać. Dlatego prezentem, który sprawdzi się również w przypadku rodzeństwa jest kuchenka. Spójrzcie TUTAJ – ta przenośna zabawka ma wielką zaletę: można ją postawić wszędzie. To znaczy, że kiedy rodzic gotuje, a jednocześnie musi pilnować dziecka, to może ustawić mu jego własną kuchenkę np. na krześle i już gotują oboje! Przy okazji to świetny pretekst do nauki podstaw zdrowego żywienia i dobrych nawyków – podczas zabawy w kucharza możemy opowiadać o tym, jak komponować posiłki. Pamiętajmy tylko potem, że cokolwiek zostanie nam zaserwowane musimy zjeść to ze smakiem. 

WARSZTATY / SKRZYNKI Z NARZĘDZIAMI

Kolejną zabawką, która sprawdzi się u każdego dziecka jest warsztat lub skrzynka z narzędziami. Taką skrzynkę miała Klara i przez kilka lat była to jej ulubiona rozrywka. Mało tego taką skrzynkę – z prawdziwymi, ale malutkimi narzędziami – miałam ja 30 lat temu i też wspominam ją do dziś! Oczywiście dla maluchów wybieramy bezpieczne narzędzia, których mogą używać już od trzeciego roku życia. Świetny zestaw znajdziecie TUTAJ. Naturalny materiał, piękne wzornictwo, kształty i wielkości elementów zaprojektowane dla małych rączek przedszkolaków. W zestawie jest nawet deseczka z dziurkami i śruby. Zabawa skrzynką doskonale rozwija koordynację ręka oko, precyzję i małą motorykę.

STRAGANY / SKLEPIKI

A tu zabawka, przy której dziecko spędzi długie godziny. A przy okazji reszta rodzina też – przecież skoro jest sprzedający, to muszą być też kupujący! Jeśli martwiliście się, że stragan czy sklepik zajmie zbyt wiele miejsca, to mam dobrą wiadomość: wcale nie musi być duży. Zobaczcie ten – STRAGAN Z MARKIZĄ. W dodatku możemy go wyposażyć tak, jak chcemy. Np. jeśli nie jemy mięsa, dokupimy jedynie skrzyneczki z warzywami, owocami, nabiałem. Mniejsze dzieci będą bawiły się w sposób uproszczony, ale starszym możemy już wprowadzić zabawkowe pieniądze, wagę, kasę. W ten sposób poćwiczymy nie tylko praktyczną umiejętność płacenia, ale też proste działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie.

WAGI / KASY

Najpiękniejsza z dziecięcych zabawek, jaką kiedykolwiek widziałam: metalowa waga z prawdziwymi odważnikami – znajdziecie ją TUTAJ. Mamy ją od kilku lat i choć córka z niej wyrosła, to teraz stoi na półce jako element wystroju pokoju. Klasyczny design, kolory, szlachetny materiał. Można ją wykorzystać w domu i ogrodzie, ponieważ jest niezwykle trwała. Przyda się do zabawy w sklep, gotowanie z przepisów, kawiarnię itd. Jest idealna do nauki przez zabawę, ponieważ NAPRAWDĘ można na niej ważyć! Służy do tego siedem odważników w klasycznej podstawce. Dziecko początkowo uczy się szacować wagę, a potem precyzyjnie ją określać. Może też porównywać wagę różnych przedmiotów kładąc ją na szalkach. Wagi, ale też kasy to często wymarzone zabawki dzieci – maluchy widzą je w sklepach i mają wielką ochotę spróbować, jak te urządzenia działają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.