LOGIKA – GRA EDUKACYJNA Z PUZZLAMI

Dlaczego niektóre dzieci od najmłodszych lat mają niezwykłą łatwość w radzeniu sobie ze złożonymi zadaniami, zarówno w szkole, jak i w życiu? To dzięki umiejętności myślenia logicznego, m.in. porządkowania informacji, łączenia faktów oraz wyciągania wniosków. Te zdolności można ćwiczyć już na wczesnym etapie rozwoju właśnie dzięki grze dla przedszkolaków „Logika – gra edukacyjna”. Zabawne zadania, przyrodnicza tematyka, doskonałe ilustracje i 16 (!) zestawów puzzli do złożenia!

To tekst, który napisałam na pudełko nowej gry Kapitana Nauki. Kiedy dostałam jej prototyp w PDF-ie, zanim trafiła do drukarni, zachwyciłam się przede wszystkim tym, że rozwija logiczne myślenie. Wbrew pozorom nie ma wielu takich gier dla małych dzieci. A przecież tę kluczową umiejętność powinniśmy ćwiczyć tak wcześnie, jak to tylko możliwe.

Grę znajdziecie tu LOGIKA, a na końcu artykułu jest link do live na którym możecie obejrzeć grę na filmiku.

logika gra edukacyjna
logika zabawkator
logika Ania Oka

LOGIKA – CO MAMY W PUDEŁKU?

Otóż w pudełku mamy prawdziwe cuda! A konkretnie 16 układanek do złożenia. W tym cztery dwustronne koła o średnicy 19 cm. Po jednej stronie mamy drzewa i zwierzęta podczas zmiennych pór roku. Jak ułożycie wszystkie koła i ustawić je jakimś szczegółem w jednej pozycji (np. ulem do góry), to zobaczycie, że to dokładnie te same drzewa na każdym kole. Z drugiej strony mamy cztery różne sekwencje: „Historia jednej jabłoni” (od nasionka aż do owoców), „Dzień z życia Julci” (czynności i rytuały zależne od pory dnia), ” Podziemne wędrówki mrówek” (+ zabawa matematyczna, która pomaga ułożyć puzzle w kolejności), „Parada ryb głębinowych” (zadanie z wielkością i kolorami).

Do tego mamy cztery układanki dwuelementowe z przeciwieństwami i cztery układanki trzyelementowe przedstawiające związki przyczynowo-skutkowe np. od jajka do kury, czy cykl rozwoju motyla.

Poza przyrodniczym tematem mamy tu zachwycające, jak w dziecięcych książkach, ilustracje Aleksandry Krzanowskiej. Sami popatrzcie: czy nie przypominają wam stylistyki podręczników szkolnych w ich najlepszych latach?

logika
logika

LOGIKA – NA CZYM POLEGA ZABAWA?

Już po przejrzeniu zawartości pudełka widać, że grą może bawić się kilkoro dzieci jednocześnie. Może to być zwyczajne układanie puzzli według łączeń graficznych lub rozwiązanych zadań. Co to za zadania? Na przykład na kole z rybami puzzle łączy się szeregując ryby pływające przy powierzchni od najmniejszej do największej, a ryby płynące głęboko łączy się jednakowymi kolorami.

Maluchy mogą układać na początku puzzle dwuelementowe i nazywać przy okazji przeciwieństwa. Potem puzzle trzyelementowe i analizować kolejność wydarzeń, co z czego wynika, co po czym występuje. A przy okazji dowiedzieć się np. skąd bierze się miód, albo kura. Po takie rozgrzewce można przejść do bardzo skomplikowanych puzzli okrągłych. Przy czym przy mniejszych dzieciach, proponuję na początku podzielić puzzle na koła (rozłożyć oddzielnie elementy do poszczególnych układanek). Można też ułożyć je odpowiednią stroną (to puzzle dwustronne). Po kilku rozgrywkach dziecko może samo segregować puzzle.

W instrukcji znajdziemy kilka propozycji gier i zabaw przy użyciu zawartości pudełka. Na przykład wyścigi, kto pierwszy ułoży swój obrazek, współpracę przy dzieleniu puzzli na poszczególne obrazki, opowiadanie historii do gotowych ilustracji, wyszukiwanki.

Poza logicznym myśleniem, selekcją informacji, analizą, wnioskowaniem itd. „Logika” rozwija również koordynację ręka-oko, małą motorykę, spostrzegawczość, uważność, cierpliwość, umiejętność doprowadzania zadania do końca. Ma też dobrą cenę, więc polecam ją na prezenty Mikołajkowe i gwiazdkowe.

logika gra dla przedszkolaków
logika gra logiczna

A JEŚLI CHCECIE ZOBACZYĆ GRĘ NA FILMIE TO ZAPRASZAM TU LIVE LOGIKA. Pokazałam tam też świetną grę do nauki kodowania bez komputera ZAKODOWANY ZAMEK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.