POMYSŁY NA PREZENTY CZYLI MULTIZABAWA Z MULTIGRA

Z jednej strony ciemne, zimowe wieczory i nadciągające święta, to idealny moment by więcej czasu bawić się z dziećmi. Z drugiej przecież w tym nietypowym roku, akurat czasu z dziećmi mamy wyjątkowo dużo. Może więc sięgnąć po zabawki, którymi mogą zająć się same? Najlepiej przygotować się na obie opcje i zaopatrzyć w gry z Multigra, których możemy używać rodzinnie, ale są na tyle proste, że spokojnie może się nimi bawić dwójka przedszkolaków.

Dziś pobawimy się grami, które poznałam dopiero niedawno z Waszego polecenia. To znaczy polecaliście mi przede wszystkim zakładkę edukacyjną z Multigry, ale ja zajrzałam do różnych. Jednak przyznaję – najbardziej podoba mi się dział edukacyjny. Dlaczego? Ponieważ znalazłam w nim gry, układanki i pomoce, które jeszcze dekadę temu kupowałam za znacznie większe pieniądze z angielskich i niemieckich firm! A tu proszę, mamy ich polskie wersje na skromny budżet!

Gry z artykułu i wiele innych znajdziecie tu: MULTIGRA.

JEM ZDROWO – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 2 – 4

Nauka zdrowego żywienia zawsze jest ważna, a teraz przywiązujemy do niej szczególną wagę – obok hartowania organizmu odpowiednie jedzenie zapewnia nam dobrą odporność. Dlatego im wcześniej zaczniemy rozmawiać z dziećmi o zbilansowanej diecie, tym lepiej. W „Jem zdrowo” zabawa polega na nauczeniu 4 podróżników z dalekiej przeszłości zasad z „Piramidy żywienia”.

Co znajdziemy w pudełku? Wiele ciekawych elementów. Przede wszystkim 4 tabliczki „Piramidy żywienia” i planszę, 4 pionki, kostkę, 84 żetony, instrukcję i dwustronną tablicę suchościeralną. Już to pokazuje, że rozgrywka będzie urozmaicona. Co do wieku, to ze wsparciem rodziców spokojnie poradzą sobie gracze od 4 lat. Celem jest skompletowanie żetonów na swojej piramidzie. Wygrywa pierwsza osoba, która ułoży piramidę i przejdzie przez metę.

Rozgrywki są urozmaicone przez połączenie losowej gry na planszy i wykonywanie zadań z poszczególnych pól. Na przykład, jeśli gracz chce zdobyć żeton z pola „Ruch i gimnastyka” musi wykonać przedstawione na nim ćwiczenie. Jeśli stanie na pole „owoce i warzywa” rysuje lub pisze na tablicy suchościeralnej rzecz, należącą do tej kategorii. Jak widzicie poza ruchami na planszy dochodzą urozmaicające zabawę aktywności.

multigra

MRÓWKI W OPAŁACH – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 2 – 6

A to ci historia: po ulewie strumyk wystąpił z brzegów i zalał leśną polanę i zagroził mrówkom. Gracze mają za zadaniem pomóc tym pracowitym owadom przenosząc je w bezpieczne miejsce. Ale nie używając rąk, tylko… słomek. Czyli bierzemy słomkę do ust i zasysając powietrze, przenosimy żetony z mrówkami! Nie wolno pomagać sobie rączkami! Celem gry jest uratowanie tonących mrówek i tym samym zdobycie jak największej liczby żetonów.

W pudle znajdziemy: 6 słomek, 100 żetonów mrówek robotnic, 19 żetonów mrówek strażniczek, jeden żeton królowej, dwie klepsydry, tabliczkę z wysepką, kostkę z symbolami mrówek i instrukcję. Ciekawym elementem rozgrywki jest skorelowanie kostki z klepsydrami. Czyli rzut kostką wskazuje nie tylko to, które mrówki możemy przenieść, ale jaka klepsydra odmierza czas: niebieska z dłuższym czasem czy czerwona z krótszym. Przez presję czasu gracze muszą działać bardziej precyzyjne, ale też jest przy tym więcej śmiechu i zabawy. Co rozwija gra? Koncentrację, refleks, koordynację ręka-oko, cierpliwość. Ale przede wszystkim wspiera ćwiczenia aparatu mowy! Jak wszystkie zabawy z wydmuchiwaniem i wciąganiem powietrza. Bardzo polecam.

multigra

UŁAMKI W KOLE – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 1 – 4

Tak naprawdę to spokojnie gry może używać i trzylatek. Dlaczego? Ponieważ są to… tekturowe pizze do układania! Można je przygotować dla mamy albo dziadka. Można dobierać smaki i bawić się w gotowanie czy pizzerię. A przy okazji sprawdzać z jakich kawałków pizzy da się ułożyć koło. Może będzie to połówka i dwie ćwiartki? Może mniejsze fragmenty? A cóż to za oznaczenia na drugiej stronie smakołyków? A to są właśnie ułamki. Dorosły może czytać dziecku i tłumaczyć, że połowa to 1/2. Dlaczego? Bo to jedna część z dwóch części całości. A ćwiartka to 1/4. Dlaczego? Bo to jedna z czterech części, na którą została podzielona całość.

A tak naprawdę niewiele trzeba tłumaczyć, bo dziecko WIDZI i PRAKTYKUJE ułamki! Jeśli jesteście ze mną dłużej, to wiecie, że podobne pomoce naukowe kupowałam z angielskich firm i było one dużo, dużo droższe. Dlatego bardzo cieszy mnie ta alternatywa! W opakowaniu znajdziecie 29 elementów z pizzami o różnych smakach i jednocześnie z ułamkami. Oraz instrukcję, w której są propozycje zabaw i gier np. w wyścigi.

multigra

SPRZĄTANKO – MULTIGRA
wiek 6+, liczba graczy 2 – 5

Jestem pewna, że o takim haśle do porządków marzyliście od dawna: „Kto najszybciej pokona bałagan” – czytamy na pudełku i jest to sedno całej zabawy. Historia zaczyna się, jak w wielu domach. Czyli do dziecka zaraz mają wpaść przyjaciele. Zapowiada się świetna zabawa. Ale niestety w pokoju panuje straszny bałagan: rysunki, ubrania, zabawki. Nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba wziąć miotły i wszystko sprzątnąć zanim przyjdą goście.

W pudle znajdziemy: główną planszę do gry, 5 małych planszetek, 5 pionków „dzieci” z podstawkami, jedna miotła z podstawką, kostkę, 60 żetonów bałaganu, 60 pchełek, instrukcję i łóżko do złożenia z 4 elementów. Przy czym łóżko ustawia się w rogu planszy, przez co zyskujemy efekt przestrzenny, jeśli chodzi o miejsce rozgrywki. Celem gry jest sprzątnięcie bałaganu przy pomocy miotły i zdobycie jak największej liczby pchełek. Gra polega na rzutach kostką, poruszaniu się po planszy zgodnie z liczbą oczek i realizowaniu wskazówek ze specjalnych pól. Bardzo fajny jest moment, gdy zabieramy żeton spod łóżka wygarniając go miotłą wyjętą z podstawki.

Rozgrywki są spokojne, zabawne i niezbyt długie. Można je wykorzystać na rozmowę z maluchem o konieczności sprzątania. Ale nie w formie wykładu „bo tak trzeba”, tylko zastanowienia, dlaczego musimy sprzątać czy też ustalenia wspólnych zasad tych niezbyt lubianych zajęć.

multigra

KUKUŁCZE JAJO – MULTIGRA
wiek 6+, liczba graczy 2 – 4

Kiedy byłam mała przeraziła mnie historia o zwyczajach kukułek. Oto ptasia mama, która podrzuca innym swoje dzieci? W dodatku często wyrzucając z gniazda inne jaja? Dla kilkulatki była to prawdziwa opowieść grozy! To niezwykłe zjawisko wykorzystuje gra taktyczna „Kukułcze jajo”. Co jak co, ale trzeba przyznać, że kukułka jest mistrzynią strategii a takimi strategami muszą okazać się również uczestnicy tych rozgrywek. Jak to robimy? Przetaczając jajko z gałązki na gałązkę, ale pod warunkiem, że gałązki (żetony) są odpowiednio ustawione. Gra ma element strategii i świetnie rozwija logiczne myślenie, przewidywanie, analizowanie, wnioskowanie.

Co znajdziemy w pudełku? Jest tu plansza, 12 pionków jajek z podstawkami, 25 żetonów gałązek i instrukcja. Celem gry jest podrzucenie kompletu (trzech) jajek do gniazd pozostałych graczy. Zwycięzcą zostaje ten, kto zrobi to jako pierwszy.

multigra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.