POMYSŁY NA PREZENTY CZYLI MULTIZABAWA Z MULTIGRA

Z jednej strony ciemne, zimowe wieczory i nadciągające święta, to idealny moment by więcej czasu bawić się z dziećmi. Z drugiej przecież w tym nietypowym roku, akurat czasu z dziećmi mamy wyjątkowo dużo. Może więc sięgnąć po zabawki, którymi mogą zająć się same? Najlepiej przygotować się na obie opcje i zaopatrzyć w gry z Multigra, których możemy używać rodzinnie, ale są na tyle proste, że spokojnie może się nimi bawić dwójka przedszkolaków.

Dziś pobawimy się grami, które poznałam dopiero niedawno z Waszego polecenia. To znaczy polecaliście mi przede wszystkim zakładkę edukacyjną z Multigry, ale ja zajrzałam do różnych. Jednak przyznaję – najbardziej podoba mi się dział edukacyjny. Dlaczego? Ponieważ znalazłam w nim gry, układanki i pomoce, które jeszcze dekadę temu kupowałam za znacznie większe pieniądze z angielskich i niemieckich firm! A tu proszę, mamy ich polskie wersje na skromny budżet!

Gry z artykułu i wiele innych znajdziecie tu: MULTIGRA.

JEM ZDROWO – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 2 – 4

Nauka zdrowego żywienia zawsze jest ważna, a teraz przywiązujemy do niej szczególną wagę – obok hartowania organizmu odpowiednie jedzenie zapewnia nam dobrą odporność. Dlatego im wcześniej zaczniemy rozmawiać z dziećmi o zbilansowanej diecie, tym lepiej. W „Jem zdrowo” zabawa polega na nauczeniu 4 podróżników z dalekiej przeszłości zasad z „Piramidy żywienia”.

Co znajdziemy w pudełku? Wiele ciekawych elementów. Przede wszystkim 4 tabliczki „Piramidy żywienia” i planszę, 4 pionki, kostkę, 84 żetony, instrukcję i dwustronną tablicę suchościeralną. Już to pokazuje, że rozgrywka będzie urozmaicona. Co do wieku, to ze wsparciem rodziców spokojnie poradzą sobie gracze od 4 lat. Celem jest skompletowanie żetonów na swojej piramidzie. Wygrywa pierwsza osoba, która ułoży piramidę i przejdzie przez metę.

Rozgrywki są urozmaicone przez połączenie losowej gry na planszy i wykonywanie zadań z poszczególnych pól. Na przykład, jeśli gracz chce zdobyć żeton z pola „Ruch i gimnastyka” musi wykonać przedstawione na nim ćwiczenie. Jeśli stanie na pole „owoce i warzywa” rysuje lub pisze na tablicy suchościeralnej rzecz, należącą do tej kategorii. Jak widzicie poza ruchami na planszy dochodzą urozmaicające zabawę aktywności.

multigra

MRÓWKI W OPAŁACH – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 2 – 6

A to ci historia: po ulewie strumyk wystąpił z brzegów i zalał leśną polanę i zagroził mrówkom. Gracze mają za zadaniem pomóc tym pracowitym owadom przenosząc je w bezpieczne miejsce. Ale nie używając rąk, tylko… słomek. Czyli bierzemy słomkę do ust i zasysając powietrze, przenosimy żetony z mrówkami! Nie wolno pomagać sobie rączkami! Celem gry jest uratowanie tonących mrówek i tym samym zdobycie jak największej liczby żetonów.

W pudle znajdziemy: 6 słomek, 100 żetonów mrówek robotnic, 19 żetonów mrówek strażniczek, jeden żeton królowej, dwie klepsydry, tabliczkę z wysepką, kostkę z symbolami mrówek i instrukcję. Ciekawym elementem rozgrywki jest skorelowanie kostki z klepsydrami. Czyli rzut kostką wskazuje nie tylko to, które mrówki możemy przenieść, ale jaka klepsydra odmierza czas: niebieska z dłuższym czasem czy czerwona z krótszym. Przez presję czasu gracze muszą działać bardziej precyzyjne, ale też jest przy tym więcej śmiechu i zabawy. Co rozwija gra? Koncentrację, refleks, koordynację ręka-oko, cierpliwość. Ale przede wszystkim wspiera ćwiczenia aparatu mowy! Jak wszystkie zabawy z wydmuchiwaniem i wciąganiem powietrza. Bardzo polecam.

multigra

UŁAMKI W KOLE – MULTIGRA
wiek 5+, liczba graczy 1 – 4

Tak naprawdę to spokojnie gry może używać i trzylatek. Dlaczego? Ponieważ są to… tekturowe pizze do układania! Można je przygotować dla mamy albo dziadka. Można dobierać smaki i bawić się w gotowanie czy pizzerię. A przy okazji sprawdzać z jakich kawałków pizzy da się ułożyć koło. Może będzie to połówka i dwie ćwiartki? Może mniejsze fragmenty? A cóż to za oznaczenia na drugiej stronie smakołyków? A to są właśnie ułamki. Dorosły może czytać dziecku i tłumaczyć, że połowa to 1/2. Dlaczego? Bo to jedna część z dwóch części całości. A ćwiartka to 1/4. Dlaczego? Bo to jedna z czterech części, na którą została podzielona całość.

A tak naprawdę niewiele trzeba tłumaczyć, bo dziecko WIDZI i PRAKTYKUJE ułamki! Jeśli jesteście ze mną dłużej, to wiecie, że podobne pomoce naukowe kupowałam z angielskich firm i było one dużo, dużo droższe. Dlatego bardzo cieszy mnie ta alternatywa! W opakowaniu znajdziecie 29 elementów z pizzami o różnych smakach i jednocześnie z ułamkami. Oraz instrukcję, w której są propozycje zabaw i gier np. w wyścigi.

multigra

SPRZĄTANKO – MULTIGRA
wiek 6+, liczba graczy 2 – 5

Jestem pewna, że o takim haśle do porządków marzyliście od dawna: „Kto najszybciej pokona bałagan” – czytamy na pudełku i jest to sedno całej zabawy. Historia zaczyna się, jak w wielu domach. Czyli do dziecka zaraz mają wpaść przyjaciele. Zapowiada się świetna zabawa. Ale niestety w pokoju panuje straszny bałagan: rysunki, ubrania, zabawki. Nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba wziąć miotły i wszystko sprzątnąć zanim przyjdą goście.

W pudle znajdziemy: główną planszę do gry, 5 małych planszetek, 5 pionków „dzieci” z podstawkami, jedna miotła z podstawką, kostkę, 60 żetonów bałaganu, 60 pchełek, instrukcję i łóżko do złożenia z 4 elementów. Przy czym łóżko ustawia się w rogu planszy, przez co zyskujemy efekt przestrzenny, jeśli chodzi o miejsce rozgrywki. Celem gry jest sprzątnięcie bałaganu przy pomocy miotły i zdobycie jak największej liczby pchełek. Gra polega na rzutach kostką, poruszaniu się po planszy zgodnie z liczbą oczek i realizowaniu wskazówek ze specjalnych pól. Bardzo fajny jest moment, gdy zabieramy żeton spod łóżka wygarniając go miotłą wyjętą z podstawki.

Rozgrywki są spokojne, zabawne i niezbyt długie. Można je wykorzystać na rozmowę z maluchem o konieczności sprzątania. Ale nie w formie wykładu „bo tak trzeba”, tylko zastanowienia, dlaczego musimy sprzątać czy też ustalenia wspólnych zasad tych niezbyt lubianych zajęć.

multigra

KUKUŁCZE JAJO – MULTIGRA
wiek 6+, liczba graczy 2 – 4

Kiedy byłam mała przeraziła mnie historia o zwyczajach kukułek. Oto ptasia mama, która podrzuca innym swoje dzieci? W dodatku często wyrzucając z gniazda inne jaja? Dla kilkulatki była to prawdziwa opowieść grozy! To niezwykłe zjawisko wykorzystuje gra taktyczna „Kukułcze jajo”. Co jak co, ale trzeba przyznać, że kukułka jest mistrzynią strategii a takimi strategami muszą okazać się również uczestnicy tych rozgrywek. Jak to robimy? Przetaczając jajko z gałązki na gałązkę, ale pod warunkiem, że gałązki (żetony) są odpowiednio ustawione. Gra ma element strategii i świetnie rozwija logiczne myślenie, przewidywanie, analizowanie, wnioskowanie.

Co znajdziemy w pudełku? Jest tu plansza, 12 pionków jajek z podstawkami, 25 żetonów gałązek i instrukcja. Celem gry jest podrzucenie kompletu (trzech) jajek do gniazd pozostałych graczy. Zwycięzcą zostaje ten, kto zrobi to jako pierwszy.

multigra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.