WIELKA KSIĘGA ZWIERZĄT TO PRZYRODNICZA PRZYGODA

PATRONAT ZABAWKATORA: Kolejna wielkoformatowa wyszukiwanka z Wydawnictwa Sam zabiera nas na prawdziwą wycieczkę po świecie. I to jest bardzo ważne w sytuacji, gdy z podróżami, nawet tymi bliższymi, jest spory problem. W dodatku naszymi towarzyszami w tej przygodzie są zwierzaki i to wcale niemała grupa, bo… 150 gatunków! „Wielka księga zwierząt” to naprawdę pięknie rozrysowana kartonówka z całym bogactwem detali. Gotowi? To zapraszam do środka.

UWAGA! Mamy kod rabatowy: ZABAWKATOR
Daje -20 % na „Wielką księgę zwierząt” i wszystkie książki wydawnictwa. Tytuły te znajdziecie w Wydawnictwo Sam

Wielka księga zwierząt

Pierwsza rzecz, która przyciąga uwagę to format książki – wysokość 36 cm, a szerokość po rozłożeniu pól metra! W środku znajdziemy 7 rozkładówek. Co ważne, wszystkie strony są kartonowe, a narożniki zaokrąglone.

Rozkładówki są przygotowane tematycznie. Na każdej mamy konkretny ekosystem z odpowiednią roślinnością i zwierzętami np. W lesie i w górach, na sawannie, w azjatyckiej dżungli, w lesie deszczowym Ameryki Południowej. To, że zwierzaki nie są oderwane od naturalnego środowiska (jak w wielu książeczkach dla maluchów, typu słoń na białej stronie i podpis), pozwala małemu czytelnikowi od razu zakodować różnice warunków klimatycznych w poszczególnych częściach świata. Na przykład zwierzęta zamieszkujące dżunglę mają barwniejszy i bardziej zagęszczony krajobraz dookoła, niż zwierzęta z sawanny.

Wielka księga zwierząt

WIELKA KSIĘGA ZWIERZĄT – PRZYKŁADOWA ROZKŁADÓWKA

Żeby dokładnie zobaczyć piękno tej książki, nie wystarczy zerknąć w przelocie na kolejne rozkładówki. Zobaczymy wtedy jedynie „ogóle wrażenie”. Dlatego zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy dokładnie, co się dzieje choćby na stronach „W lesie i w górach”. Patrząc od prawego górnego rogu nieco w dół znajdziemy gospodarstwo. To tylko mały fragment ilustracji, a ile tu do oglądania! Piękny domek z gniazdem zamieszkałym przez bocianią rodzinkę. Psy i koty wylegujące się na podwórku. Budynki gospodarcze i zagroda dla świnek, dwójka dżokejów na koniach, pole a na mi zające i wypłoszony bażant, krowy prowadzone przez gospodarza. A opisałam pewnie jakieś 5% całego obrazka!

Na tej samej rozkładówce mamy jeszcze las, rzekę, polanę, łąkę, pastwisko i góry. A wszystko bogato zamieszkałe przez zwierzęta. A właściwie lepiej: przez rodziny zwierząt, czyli rodziców z młodymi. Wiecie ile jest z tym radości? Widzimy dwie malutkie, puchate sówki w jaskini przy skalnym ustępie i zaraz szukamy: gdzie ich mama? Ufff, jest niedaleko.

I teraz wyobraźcie sobie, że tak mamy rozrysowaną każdą kolejną rozkładówkę. „Wielka księga zwierząt” to godziny oglądania. I tak, to zdecydowanie mój ulubiony tytuł z serii. A przypominam, że mamy w niej jeszcze książki: „Wielka księga gospodarstwa”, „Wielka księga placu budowy”, „Wielka księga pojazdów”. Wszystkie znajdziecie w Wydawnictwo Sam.

Wielka księga zwierząt

Wracając do książki znajdziemy tu jeszcze drugi typ rozkładówek: „Gdzie żyją zwierzęta”. Na białym tle narysowane są pojedyncze gatunki i ich domki, np. jeż i sterta liści, świstak alpejski i norka, orzeł przedni i orle gniazdo. Warto zwrócić tez uwagę na poprawne nazwy zwierząt, które często są przez nas mylone np. kozioł samiec sarny, koza samica sarny, koźle młode sarny, jeleń szlachetny byk, łania samica jelenie, czy młode hipopotama czyli cielę. Kolejna bardzo ważna rzecz, to prawidłowo rozmieszczone zwierzęta na biegunach północnym i południowym – stosowanie „zamienne” gatunków z tych zimowych rejonów jest jednym z najczęstszych błędów merytorycznych w książkach przyrodniczych dla dzieci. „Wielka księga zwierząt” pozwoli nawet trzylatkom zapamiętać, że kra i śnieg nie oznaczają tych samych zwierzątek, ważne jest jeszcze położenie geograficzne ekosystemu.  

Wielka księga zwierząt

DLA KOGO TAKA LEKTURA?

Książka jest bardzo uszczegółowiona i dlatego polecam ją przedszkolakom. Choć dwulatek też pewnie chętnie ją obejrzy, jednak najlepszy wiek to 3 – 6 lat. Podczas lektury, poza przyjemnością oglądania ilustracji, dziecko poznaje świat zwierząt żyjących na naszej planecie. Oraz, jak to w przypadku wyszukiwanek, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość i usprawnia wzrok.

SZUKASZ CIEKAWYCH KSIĄŻEK DLA TEJ GRUPY WIEKOWEJ? ZAJRZYJ DO „SKĄD POCHODZI NASZE JEDZENIE?„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.