SPRAWDZONE ZABAWY DLA DZIECI 1 – 5 LAT

Uwielbiam ściągawki z „rodzicielstwa” zwłaszcza, jeśli ich autorki lub autorzy mają podobne do mojego podejście do wychowania dzieci. Dobre ściągawki naprawdę upraszczają rodzinną codzienność. Dziś pokażę wam jedną, przygotowaną w postaci książki opartej o długie, blogowe doświadczenia. „Mama na 5. Przybij piątkę” Daisy Upton. Są w niej sprawdzone zabawy dla dzieci wykorzystujące ponad 150 pomysłów! Ten zbiór prostych aktywności pomoże w 5 minut zająć dzieci w wieku 1 – 5 lat (choć starsze też chętnie się przyłączą).

Zbiorów z zabawami mającymi zająć dzieci wychodzi bardzo dużo i to jest dobre, bo w ostatnim roku my, rodzice, potrzebujemy naprawdę mocnego wsparcia w aktywowaniu zarówno maluchów jak i starszaków. I często z każdym upływającym miesiącem bez pomocy przedszkola, szkoły czy dziadków, coraz szybciej tracimy siły do tego wymyślania. To naturalne – cały czas wydatkujemy energię, a nie mamy możliwości by ją odnowić.

Niemniej z zeszytów aktywacyjnych i książek z zabawami, to właśnie tytuł „Mama na 5” z wydawnictwa Insignis wyjątkowo mi się spodobał, bo autorka naprawdę pomaga rodzicom. Poza przeglądem zabaw jest tu też trochę treści poradnikowej, ale bardzo skumulowanej i praktycznej. Czyli dokładnie takiej, jakiej potrzebuje rodzic na skraju wyczerpania i nie ważne, czy wyczerpania kreatywnego czy fizycznego.

Sprawdzone zabawy Ania Oka
Sprawdzone zabawy Zabawkator

150 POMYSŁÓW NA SZYBKIE ZABAWY

Na początku znajdziemy wstęp, w którym Daisy Upton wprowadza nas do swojego świata mamy. Przedstawia własne doświadczenia zabaw z dziećmi, załamania: „Nie dam rady! To mnie przerasta” i rozwiązania, które wypracowała i którymi dzieli się na swoim blogu oraz w książce. To zaledwie trzy strony, ale dla mnie ważne, bo pokazują, że „Mama na 5” powstała z potrzeby, praktyki i codziennego życia z dziećmi, a nie jako złoty strzał marketingowy. Na kolejnych stronach mamy krótka instrukcję „Jak korzystać z tej książki”, a potem objaśnienie symboli: wiek, motoryka duża, motoryka mała, mowa, liczby itd. Symbole określają, jaki obszar rozwija się u dziecka podczas konkretnej zabawy.

Potem mamy bardzo ważne dwie strony ze spisem rzeczy, które zostały użyte w 150 zabawach w książce. Są tam przybory papiernicze, akcesoria kuchenne, materiały do recyklingu, zabawki i inne drobiazgi. I tę listę przejrzałam bardzo dokładnie, by sprawdzić, czy zaraz nie okaże się, że do książki trzeba dokupić trzysta rzeczy. Nie. Sama większość mam w domu. I to taką większość typu przynajmniej 80%. Potem mamy jeszcze krótki felieton inspirujący „Złota reguła” a tam niespodzianka! Jeśli czytacie mnie i oglądacie na live’ach, to jest to dokładnie to, o czym często rozmawiamy. Jak już przeszliśmy wprowadzenie, to pora na sprawdzone zabawy.

Opisy zabaw to też jedna strona i to z dużą ilością światła i przejrzystym „przepisem”. Treść składa się z tytułu zabawy, krótkiego opisu, spisu, co będzie potrzebne, przygotowania i przebiegu. Po prawej stronie mamy jeszcze tytuł działu i oznaczenia graficzne np. wiek. Na drugiej stronie rozkładówki znajdują się zdjęcia obrazujące opisaną aktywność. Czasem są też dodatkowe praktyczne uwagi Daisy (autorki). 

Sprawdzone zabawy Mama na 5
Sprawdzone zabawy spis treści

JAKIE SPRAWDZONE ZABAWY ZNAJDZIEMY W „MAMA NA 5”?

Przede wszystkim znajdziemy tu przetestowane w boju aktywności dla dzieci. Wiele z nich jest znanymi zabawami, ale albo „podkręconymi” do atrakcyjnej formy, albo uproszczonymi do krótkiej rozrywki. Zabawy zostały podzielona na działy, a każdy dział poprzedza krótkie wprowadzenie poradnikowe. Z naciskiem na KRÓTKIE. Autorka wykazała się wielką przytomnością umysłu i pisząc książkę z szybkimi zabawami, tak samo potraktowała część poradnikową.

Tu mały wtręt. W ostatnich dwóch, może trzech latach zapanowała moda (bardzo dobra) na dodawanie do zabawek nie tyle instrukcji, co książeczek z poradnikiem dla rodziców itd. I to jest świetne, ale firmy zaczynają przesadzać. Do prostej zabawki potrafią dodać książeczkę z treść tak rozciągniętą, że dziecko już dawno skończyło się bawić, a rodzic nadal czyta o korzyściach, jakie wniesie zabawka do rozwoju malucha.

Wróćmy do „Mama na 5”. Zabawy są umieszczone w działach:  „Klasyczne zabawy inaczej”, „Wprowadzenie liter i liczb”, „Ja przeciwko tobie, ty przeciwko mnie”, Przygotowanie do nauki w szkole”, „Szybkie pomysły”. I na przykład przed zabawami z literami i liczbami mamy dwustronicowe wprowadzenie „Pięć uwag na temat rozwoju mowy i języka”. Nie pomijajcie, proszę, tych poradnikowych części. Zawarte w nich wskazówki pozwolą Wam nie tylko świadomie wykorzystać zabawy do rozwoju dzieci, ale też dowolnie zmieniać ich zakres, a nawet wprowadzać własne pomysły.

A jeśli szukacie ciekawej książki dla starszych dzieci, to – zwłaszcza na czas pandemicznych ograniczeń – polecam Wam „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”.

Komentarz do “SPRAWDZONE ZABAWY DLA DZIECI 1 – 5 LAT

  1. Bardzo inspirująca pozycja, świetna zarówno dla rodziców, jak i pedagogów. Skarbnica doskonałych pomysłów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.