KROK PO KROKU – KOMPLEKSOWA SERIA DLA DZIECI DO 3 LAT

Nie ma nic lepszego niż sprawdzona seria dla dzieci, prawda? Przy serii nie musimy się szczególnie zastanawiać, jaki tytuł podsunąć dziecku do czytania. Wypożyczamy lub kupujemy kolejny tom z ulubionymi postaciami, ilustracjami, sposobem narracji i mamy pewność, że to jest dobry wybór bo sprawdził się wcześniej. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są też serie, które rosną wraz z dziećmi, jak na przykład „Krok po kroku” – propozycja dla maluchów od 6 – 12 miesięcy do 3 lat, w której znajdziemy tytuły dopasowane do etapu rozwoju fizycznego i psychicznego małego czytelnika.

Tę serię dla dzieci wydaje wydawnictwo Wilga. Książki (poza ćwiczeniami aktywizującymi) są kartonowe, jednak ich wielkość, a tym samym ciężar, jest zmienna. Im starsze dziecko, tym większe i cięższe książki. Do tego mamy zaokrąglone rogi, przyjazne ilustracje, proste treści, tematy ważne dla tej grupy wiekowej i sympatycznych bohaterów. Bardzo lubię takie ułatwienia dla rodziców. Podoba mi się też to, że książki (łącznie z elementarzami i pasującymi do nich ćwiczeniami) są w dobrych cenach. To co? Czytamy i oglądamy po kolei? Zapraszam.

ROZKŁADANKI – SERIA DLA DZIECI „KROK PO KROKU”

Najmniejsze w serii są książeczki harmonijkowe o krawędziach 10 na 10 cm. Idealnie pasują do małych rączek, a do tego są uwielbiane przez maluchy, ponieważ sprawdzają się jako zabawki. Przecież z takiej harmonijkowej składanki można zbudować domek albo zagrodę. Jakie to inspirujące! Każda książeczka to 9 obrazków z podpisami. Mamy do wybory „Małe zwierzątka”, „Zabawki” i „Pojazdy”, czyli tematy bardzo bliskie maluchom. Przyjazne ilustracje na pastelowych tłach są dość proste, bez przeładowania szczegółami. Idealne do ćwiczenia pierwszych słów podczas zabaw typu „Co jest na obrazku”, „Gdzie jest żabka” itd.? Książeczki są tak niewielkie, że możemy dosłownie zabrać je ze sobą w kieszeni na spacer czy w podróż.

WAŻNE TEMATY – SERIA DLA DZIECI „KROK PO KROKU”

Bardzo ciekawą propozycją dla maluchów, zwłaszcza przygotowujących się do przedszkola są książeczki z ważnymi tematami dotyczącymi każdego dziecka. Niewielki format i klarowna, wierszowana treść pomagają zmierzyć się z takimi wyzwaniami jak wizyta u lekarza, czy korzystanie z nocnika. W serii znajdziemy tytuły „Mówi się”, „Sprzątamy”, „Siku na nocniku”, „Dzielny pacjent” oraz dwie nowości. „1, 2, 3 liczymy” wprowadza liczenie do 3, a „Emocje” są dobrym pretekstem do rozmów o tym, co dziecko czuje, jak może rozpoznawać i nazywać swoje emocje i nastroje.

KSIĄŻKI Z SZABLONAMI – SERIA DLA DZIECI „KROK PO KROKU”

A to jest bardzo ciekawy rodzaj książeczek, jeśli chodzi o ich formę. Mamy tu tytuły w pełni kartonowe, ale z dodatkową atrakcją czyli wyjmowanymi z ilustracji puzzlami. Jak widzicie na zdjęciu, na jedną ilustrację przypada jeden duży puzzel wygodny dla małych rączek. Co można z nim robi? Można go wyjmować a potem dopasowywać do właściwego miejsca. Można się nim bawić, gdy dorosły czyta. Można wykorzystać go w rysowaniu jako szablon! Do wyboru mamy dwa tytuły ze zwierzątkami „Gdzie jest tygrysek? w której dzieci szukają w dżungli tygryska, oraz „Gdzie jest wieloryb?” – tu mali bohaterowie zwiedzają ocean w poszukiwaniu wieloryba.

ELEMENTARZE I ĆWICZENIA – „KROK PO KROKU”

W serii „Krok po kroku” znajdziecie dwa zestawy: elementarze plus ćwiczenia. Pierwszy jest „Elementarz 2-latka” z pasującym do niego zestawem „Ćwiczenia dwulatka”. Taki sam komplet mamy dla trzylatków: „Elementarz 3-latka” i „Ćwiczenia 3-latka”. Elementarze są kartonowe i mają po 20 rozkładówek. Ćwiczenia zostały wydane w miękkiej oprawie, mają zadania dopasowane tematycznie do elementarzy, naklejki oraz dyplomy do wypełnienia. Oczywiście książek i ćwiczeń można używać razem, lub oddzielnie. Jednak jednoczesne oswajanie dziecka z elementarzem i do tego zeszytem aktywizującym po pierwsze jest ciekawą zabawą, po drugie wspaniale utrwala wiadomości. Tytuły te pasują do siebie kolorami i formatem, więc na pewno sprawią maluchowi przyjemność, zwłaszcza, jeśli ma szkolne, odrabiające lekcje rodzeństwo i chce je naśladować.

OPOWIADANIA. HANIA I STAŚ POZNAJĄ ŚWIAT – „KROK PO KROKU”

Ten zbiór kilku krótkich opowiadań ma podtytuł „To moje” ponieważ poczucie własność jest tematem przewodnim wszystkich historyjek. Tym razem obserwujemy Hanię i Stasia w różnych sytuacjach: na placu zabaw, w ich pokoju pełnym zabawek, na pikniku, podczas szykowania się do snu. Nie łudźcie się – każdego rodzica czekają przejścia z „to moje”. Może się zdarzyć, że maluch nie będzie chciał podzielić się swoją zabawką, albo przeciwnie – będzie zabierał zabawkę innego dziecka. Zresztą to nie muszą być wcale zabawki. Małe dzieci często chcą jakikolwiek przedmiot, który ma inny kilkulatek, nawet jeśli ten przedmiot jest… taki sam, jak ten, który trzyma w rękach. To normalne i nie ma się czym martwić, ale dobrze jest omówić temat z dzieckiem. Ten zbiorek będzie bardzo pomocny zwłaszcza, że znajdziemy tu też dobre wzory dla rodziców, jak mówić do dzieci, w kłopotliwych sytuacjach.

KOŁYSANKI ZASYPIANKI – „KROK PO KROKU”

Właściwie te część jest zupełnie ponad wiekiem, bo możemy równie dobrze czytać ją niemowlakowi jak trzylatkowi. Zbiór składa się z 11 rytmicznych, przyjaznych wierszowanych utworów, które można czytać lub śpiewać na własną melodię, jak wolimy. Nie wiem dlaczego, ale gdy moje dzieci były małe, a ja bardzo zmęczona i bardziej skora do zaśnięcia niż one, to wolałam im wymrukiwać kołysanki nucąc. Wiersze mają od dwóch do czterech zwrotek. Wiem, że dzieci lubią słuchać swoich ulubionych wierszyków niezależnie od pory doby (miałam napisać dnia, ale przypomniałam sobie noce, podczas których czytałam choremu Aleksemu), ale mam dla Was podpowiedź. Chowajcie „Kołysanki zasypianki” w ciągu dnia i czytajcie przed samym snem. Wtedy będą rzeczywiście działać tak, jak element wieczornej rutyny – wyciszająco i usypiająco.

A jeśli szukasz dobrej serii dla starszego dziecka, to musisz poznać najsłodszego Mopsa na świecie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.