GRY LOGICZNE DLA DZIECI – DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

Jak to możliwe, że z jednej strony od lat narzekamy, że szkoły i tradycyjna edukacja nie uczą dzieci samodzielnego myślenia. A z drugiej strony gry logiczne dla dzieci należą do najrzadziej wybieranych zabawek? To przecież… nielogiczne! Nie ma lepszego, tańszego i bardziej dostępnego dla wszystkich narzędzia do ćwiczenia umysłu. Dziś na przykładzie nowej serii – gier IQ FITNESS polecanych przez Mensa Polska – opowiem, dlaczego gry logiczne powinny być w każdym dziecięcym pokoju.

Gry znajdziecie na dobrze znanej Wam stronie ALBIPOLSKA.PL – tak, to oni wprowadzili w Polsce Albika. Mamy tam 10% zniżki na hasło ZABAWKATOR10.

gry logiczne dla dzieci

DLACZEGO GRY LOGICZNE SĄ TAK WAŻNE W ROZWOJU DZIECKA?

Pierwsze najważniejsze zadanie każdej gry, to ZABAWA, czyli dobrze spędzony, przyjemny, ekscytujący czas. Drugie to wzmocnienie emocjonalne. Pisałam o tym wiele razy, więc powtórzę skrótowo. Jeśli chcesz wzmocnić emocjonalnie dziecko (czyli sprawić, by lepiej radziło sobie z własnymi emocjami), jak najczęściej sięgaj po gry. W grach „na sucho” można przetrenować całą masę przeróżnych emocji od niepewności, zazdrości, lęku, po radość z wygranej i smutek czy złość z przegranej. Kolejne zadania gier mogą być przeróżne: edukacyjne (przyroda, angielski, geografia, historia itd.), rozwijające: kreatywność, wyobraźnia, refleks, koncentracja, koordynacja ręka oko itd.

Ale dziś chcę zwrócić Waszą uwagę na gry wspierające ćwiczenie logicznego myślenia. Brzmi… mało interesująco. Dlatego użyjemy przykładu z kropkami. Wyobraźcie sobie, że kropki to informacje. Dziecko widzi kropki, czyli widzi informacje. Poznaje je, ogląda, nawet zapamiętuje. I bardzo dobrze. Ale logiczne myślenie pozwoli mu iść dalej. Otóż dziecko uporządkuje kropki (na przykład pod względem ważności). Może wykonać jeszcze jeden krok – połączyć kropki! A pamiętając, że kropki to informacje, to niech idzie jeszcze dalej: wyciągnie wnioski z połączenia kropek.

Czyli logiczne myślenie jest ważne by dziecko nie tylko przyswajało informacje, ale przede wszystkim umiało je uporządkować, połączyć i wyciągnąć z nich wnioski. Czy to nie jest najważniejsza umiejętność w życiu? Czy to nie jest najbardziej pomocna umiejętność w szkole (w rozumieniu całego procesu edukacji?).  

gry logiczne dla dzieci

CZYM WYRÓŻNIA SIĘ SERIA IQ FITNESS?

Gry mają wymiary 10 na 14 na 2 centymetry. Są to karcianki. Każdy zestaw oznacza nowy temat i kilkadziesiąt zadań do wykonania. Zadanie jest na jednej stronie karty, rozwiązanie na drugiej. Zestaw kart wkładamy do saszetki tekturowej, a potem wsuwamy do pudełka. Ze względu na niewielkie rozmiary i wygodne opakowanie gry możemy zabrać wszędzie i używać nawet w niesprzyjających warunkach. Co ważne – może się nimi bawić na raz cała grupa dzieci (i dorosłych). Wystarczy, że każdy wylosuje swoją kartę!

Gry są przeznaczone dla dzieci od 12 roku życia. Moim zdaniem mogą sięgnąć po nie nawet dziesięciolatki. A pamiętacie jak przed Mikołajkami piszecie, że nie wiecie, co kupić nastolatkom? To w tym roku mamy problem rozwiązany!  

Mam ten fart, że mogłam grać we wszystkie części z serii i to doświadczenie pokazało mi coś ważnego. A konkretnie to, że mój mózg bardzo różnie radzi sobie w zależności od tematyki zadań. To znaczy, że w łatwy sposób mogłam sprawdzić, w czym jestem biegła, a co sprawia mi trudności. Tak samo będzie, jeśli podczas rozgrywek poobserwujemy dzieci. Pozwoli nam to określić, jakie talenty rozwijać, a które deficyty niwelować.

O tym, które gry, jak mi poszły, przeczytacie już przy konkretnych tytułach. Ale tu opowiem, jak wykorzystałam karty do „trenowania” myślenia. W zestawie, który szedł mi najgorzej (czytaj rozwiązałam jedno zadanie na 10 kart), pozwoliłam sobie przeczytać zadania, a potem odpowiedzi. W ten sposób zobaczyłam, w jakim kierunku mam w ogóle myśleć o rozwiązywaniu tego typu zadań. Czyli zrobiłam coś w rodzaju demo. To mi bardzo pomogło, bo choć nadal miałam problemy z odpowiedzią na pytania, to przynajmniej wiedziałam mniej więcej, jak taka odpowiedź powinna brzmieć. Zmieniłam sposób myślenia i „rozgrzała’ mózg.

REBUSY GRAFICZNE IQ FITNESS – GRY LOGICZNE DLA DZIECI

To nic innego, jak zadania z symbolami graficznymi za które można podstawiać rozwiązania. W różnych układach i o zróżnicowanym stopniu trudności. Znacie to na pewno, choćby z książek do matematyki swoich małych uczniów. Jest to wprawdzie bardzo rzadko wykorzystywany rodzaj zadań, ale zawsze kilka takich rebusów znajduje się w programie nauczania.

gry logiczne dla dzieci
gry logiczne dla dzieci

ZADANIA MATEMATYCZNE IQ FITNESS – GRY LOGICZNE DLA DZIECI

W większości są to zadania tekstowe, ale nie takie, które wymagają wielu linijek obliczeń, tylko bardziej matematycznego kombinowania. Pokazują, że matematyka może być, jak prowadzenie śledztwa, ekscytująca, wciągająca, pełna porażek i błędów, ale też satysfakcjonującego sukcesu.

gry logiczne dla dzieci
gry logiczne dla dzieci

ILUZJE OPTYCZNE IQ FITNESS – GRY LOGICZNE DLA DZIECI

Dla mnie część najlepsza, bo… najlepiej sobie z nią radziłam. Mój syn ma skrajnie odmienne zdanie (Ha! Nie można we wszystko zawsze wygrywać!). Karty z zadaniami optycznymi pokazały mi, że kiedy coś lubisz i tym się zajmujesz, to twój mózg rozwija się w tym kierunku. A ja lubię od dzieciństwa bawić się złudzeniami optycznymi a nawet sama czasami je rysuję. I gdy zajmuję się tego typu łamigłówkami, to czuję, że mój mózg jest elastyczny, rozciągnięty i w świetnej kondycji, ale wtedy sięgam po część „Szyfry” i… o tym za chwilę.

gry logiczne dla dzieci
gry logiczne dla dzieci

ZADANIA LOGICZNE IQ FITNESS – GRY LOGICZNE DLA DZIECI

Zadania logiczne są najbardziej uniwersalne. Mam wrażenie, że znajdziecie tu po trochu z każdego rodzaju zagadek. Jeśli więc chcecie wypróbować IQ Fitness, a nie macie pomysłu na konkretny temat, to ten zestaw będzie dobrym starterem.

gry logiczne dla dzieci
gry logiczne dla dzieci

SZYFRY IQ FITNESS – GRY LOGICZNE DLA DZIECI

No to doszliśmy do mojej porażki. To właśnie z tego zestawu rozwiązałam jedną kartę na 10 prób. I właściwie to nie jestem zdziwiona. Kiedy w filmach lub książkach są jakieś szyfry, nawet nie podejmuję próby ich rozwiązania. Jestem zbyt leniwa albo wiecie co? Zwalę to na mój mózg! Mój mózg jest zbyt leniwy. W „Szyfrach” musiałam przeczytać najpierw kilka zadań i odpowiedzi, by pokazać mojemu mózgowi, co właściwie powinniśmy robić, żeby rozwiązać zagadkę.

gry logiczne dla dzieci

A JEŚLI SZUKACIE CZEGOŚ RÓWNIE ROZWIJAJĄCEGO DLA MALUCHÓW I PRZEDSZKOLAKÓW, koniecznie zapoznajcie się z mówiącym długopisem Albik, który ostatnio miał premierę dwóch nowości INTERAKTYWNE KSIĄŻKI.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.