DLACZEGO? KIEDY? JAK? POZNAJEMY NASZE CIAŁO

PATRONAT ZABAWKATORA: To już kolejny tom z popularno-naukowej serii dla dzieci „Dlaczego? Kiedy? Jak?”. Tym razem maluchy będą odkrywać najważniejsze dla nich uniwersum: własne ciało. Książki o ciele to obowiązkowy składnik każdej dziecięcej biblioteczki. Dlaczego? Ponieważ wszystkie dzieci zadają pytania o anatomię i powinny dostać bardzo dobre, dostosowane do wieku, odpowiedzi. Z tej okazji zapraszam do środka dzisiejszej premiery „Poznajemy nasze ciało”.

Uwaga! Przedsprzedaż tytułu trwa do 11.04. Mamy -20% na WSZYSTKIE książki dla dzieci na wydawnictwosam.pl z kodem ZABAWKATOR.

Przekazuję informację od wydawnictwa: poprzednie premiery z tej serii są na wyczerpaniu („Odkrywamy kosmos”, „Prawdziwi strażacy” i „Jak się dzielić, współpracować i sobie pomagać”), a dodruki przyjadą w wakacje. Jednocześnie w tej chwili jest ponownie dostępny tytuł „Skąd pochodzi nasze jedzenie?”, którego nakład skończył się z końcem minionego roku – recenzję znajdziecie na końcu artykułu.

Poznajemy nasze ciało - książka dla dzieci od 3 roku życia
Poznajemy nasze ciało to książka dla przedszkolaków

DLACZEGO DZIECKO NIGDY NIE JEST ZA MAŁE NA ANATOMIĘ?

Ciało to najbardziej osobista, prywatna, cenna własność, jaką mamy w życiu. Każde jego uszkodzenie, zaniedbanie, niewłaściwie postrzeganie od razu wpływa na nasz dobrostan. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy wyposażyli nasze dziecko w wiedzę i nastawienie, które zwiększą jego szanse na udane życie. Są to:

🍀 gruntowna wiedza o ciele
🍀 sposoby dbania o ciało (dieta, higiena, ruch, sen, nawodnienie, sport, profilaktyka)
🍀 zdrowe nastawienie do własnego ciała (szacunek, zrozumienie, akceptacja, miłość, docenianie)

Jak to zrobić naturalnie i stosownie do wieku zwłaszcza, jeśli sami nie czujemy się ekspertami w tematach anatomicznych? Odpowiedź jak zawsze brzmi – korzystając z odpowiednich pomocy przygotowanych pod okiem specjalistów. I tak właśnie jest w przypadku książki „Poznajemy nasze ciało”, której treść została skonsultowana z ekspertami.

Gdy brakuje nam wiedzy, albo nie wiemy, jak przekazać ją maluchowi – sięgajmy po książkę. Jest to świetna pomoc, zwłaszcza, jeśli mamy (bardzo popularny wśród rodziców) problem z doborem słownictwa. Dla przykładu w dzisiejszej premierze na intymne części ciała wydawcy wybrali określenia z języka polskiego: wulwa i penis. To informacja dla rodziców, którzy nie przepadają za najpopularniejszymi w dziecięcych publikacjach określeniami cipka i siusiak.

Najczęściej to właśnie język, czy brak wystarczającej wiedzy powstrzymuje rodziców przed edukowaniem dziecka w zakresie wiedzy o ciele. Ale im wcześniej zaczniemy dostarczać maluchowi wiadomości o nim samym, tym zdrowsze i bardziej świadome będzie jego podejście do maszyny, z której przyjdzie mu korzystać całe życie – własnego ciała.

Poznajemy nasze ciało - bestseller dla przedszkolaków
Poznajemy nasze ciało, bestseller dla dzieci

CO ZNAJDZIECIE W KSIĄŻCE „POZNAJEMY NASZE CIAŁO”

Treść książki wprawdzie składa się z merytorycznych informacji o ciele, ale narracja tekstowa i graficzna jest prowadzona w oparciu o małych bohaterów: Anię i Franka. Na ich przykładzie czytelnik dowiaduje się o początku życia, czyli ciąży. Mama dzieci urodzi dzidziusia! Co ciekawe można go podejrzeć w brzuszku otwierając okienko (spójrzcie na zdjęcia). Potem kolejno czytamy o rośnięciu, różnicach anatomicznych chłopców i dziewczynek, narządach zmysłu, czyli doświadczania świata. Następnie zaglądamy w głąb człowieka, sprawdzając co sprawia, że trzymamy pion, ruszamy się, żyjemy, oddychamy. Poznajemy układy trawienny, wydalniczy, ale też dowiadujemy się, czym jest choroba i jak zachować higienę. Ostatnia rozkładówka pozytywnie zaskakuje, bo przypomina, że ciało i umysł to jedność, o którą trzeba tak samo dbać.

Kluczowy jest tu sposób podania wiedzy. Pamiętajmy, że choć dziecko od 3 roku życia jest mocno zainteresowane swoim ciałem i jego funkcjami, to woli informacje praktyczne od teoretycznych. I tak jest to opracowane w „Poznajemy nasze ciało”. Zamiast szczegółowych danych o mięśniach, czytelnik dowiaduje się, że do robienia śmiesznych min potrzeba ich aż 40 (mięśni)! Albo że bez nich nie można było by zgiąć ręki ani obrócić głowy. Autorzy naprawdę wiedzieli, co zrobić by treść książki została w głowach kilkulatków.

Z powodu praw autorskich mogę pokazać wam jedynie okładkę i jedną rozkładówkę. Ale za to wypiszę, jakie tematy znajdziecie w książce: „Skąd pochodzimy?”, „Tak właśnie rośniemy”, „Czym się różnimy?”, „Czym słyszymy i widzimy?”, „Jak czujemy, smakujemy i wąchamy?”, „Jak wyglądają nasze kości?”, „Co się dzieje, kiedy się poruszamy?”, „Do czego potrzebna nam krew?”, „Dlaczego właściwie oddychamy?”, „Dlaczego musimy jeść i pić?”, „Co się dzieje w naszym brzuchu?”, „Dlaczego mamy gorączkę?”, „Dlaczego trzeba regularnie czyścić zęby?”, „Co robią z nami emocje?”, „Kto nas pociesza, kto się z nami śmieje?”. Sporo tego, prawda?

CZY SERIA „DLACZEGO? KIEDY? JAK?” JEST NAPRAWDĘ DOBRA?

Tak. I składa się na to kilka kwestii. Przede wszystkim seria jest czytelna, atrakcyjna graficznie, dobrze zilustrowana i porządnie wydana – grzbiet „na sprężynie” zapewnia jej długą trwałość. Do tego ma okienka (czasem plakat, innym razem zagłębienia), co powoduje, że staje się ciekawsza w odbiorze dla małych czytelników, którzy poza wiedzą potrzebują elementów wzmacniających zainteresowanie lekturą. Treści przed przeniesieniem ich na rynek polski (książka tłumaczona) są konsultowane z ekspertami. Tekst jest dobry pod względem językowym – prosty i spójny. Tematy pokrywają się z zainteresowaniami dzieci w wieku 2 – 5 lat.

Jeśli szukacie WAŻNYCH książek dla kilkulatków, to koniecznie zajrzyjcie do tytułu „SKĄD POCHODZI NASZE JEDZENIE?. Książka właśnie wróciła do sprzedaży i jest jedną z nielicznych publikacji na polskim rynku podejmujących ten temat:

Nasze ciało

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.