JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PISANIA I RYSOWANIA? MAG PAD

Artykuły na wrzesień mogłabym przygotowywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Zawsze pojawia się ten sam temat: niechęć dzieci do prac szkolnych: szlaczków, kolorowania, ćwiczeń związanych ze sprawnością dłoni. Odpowiedź na ten problem jest jedna: najczęściej opór pierwszoklasisty nie jest spowodowany dysfunkcjami ani wadą wzroku, tylko… słabo rozwiniętą małą motoryką. Dlatego dziś pokazuję kolejne pomoce i opowiadam, jak przygotować dziecko do pisania.

ZNIŻKA DLA BLOGA! Zaczynamy od czegoś miłego: do końca września mamy zniżkę 10% na hasło „Zabawkator” w klockiedu.pl. Promocja obowiązuje na wszystkie produkty pomagające przygotować dziecko do pisania, czyli tablice MagPad i znikopisy. Koniecznie piszcie, żeby dorzucili krówki, bo są naprawdę pyszne!

dziecko do pisania

UWAGA! Podpowiedź do zabawek magnetycznych. Kupujcie je zawsze tylko z pewnych źródeł. Tu niestety nie można oszczędzać. Zabawki magnetyczne są bardzo rygorystycznie sprawdzane i muszą mieć wszelkie atesty. Nikt z nas nie chciałby by taka tablica czy klocek rozpadły się dając trzylatkowi dostęp do małych magnesów, z którymi nie wiadomo, co zrobiłoby dziecko. Dobre zabawki magnetyczne zawsze będą drogie, bo technologia ich produkcji jest bardziej skomplikowana niż zwykłych zabawek.

dziecko do pisania

DWUSTRONNA TABLICA Z CYFRAMI I LITERAMI – jak przygotować dziecko do pisania i rysowania

Jak to działa? Tablica jest w środku wypełniona magnetycznymi kulkami. Na powierzchni ma otwory układające się odpowiednio we wzory: z jednej strony cyfr, z drugiej liter. Do tablicy dołączony jest rysik przypominając ołówek. Gdy dziecko przybliża końcówkę rysika do otworów w tablicy (pisze) kulki wypełniają dziurki uzupełniając wzór. Każda litera czy cyfra jest zaznaczona kolorowym śladem i wzbogacona strzałkami podpowiadającymi, jaka jest kolejność pisania. Część znaków jest uproszczona, ale nie przeszkadza to ćwiczeniom.

Gdy chcemy „zetrzeć” tablicę możemy zrobić to bardzo szybko ręką, mocno „głaszcząc” powierzchnię. Kulki wrócą do wnętrza zabawki. Jeśli dziecko potrzebuje intensywnych ćwiczeń dłoni, może też wciskać poszczególne kuleczki rysikiem. To zadanie bardzo poprawia precyzję, koordynację ręka oko i cierpliwość. Samo „ścieranie” tablicy dłonią też wspaniale stymuluje i poprawia integrację sensoryczną.

Zabawka ma prosty, piękny design. Cieszę się, że jej autorzy nie ulegli pokusie dodania zbędnych ozdobników, grafik, kolorowych upiększaczy. Dzięki temu jest na niej dużo światła (sprzyja nauce) i kilka radosnych, taktownie zaznaczonych kolorów. Mózg pracuje, uczy się, ale nie męczy. Przedszkolak bawi się i jednocześnie przygotowuje do czytania, liczenia i pisania poznając poszczególne znaki cyfr i liter oraz ich kolejność. UWAGA! Pamiętajmy, że kolejność alfabetyczna nie jest taka sama, jak kolejność nauki liter. Dlatego jeśli tablica jest pierwszą zabawką wykorzystywaną do nauki liter, to koniecznie uzupełnijcie ją o dobry elementarz np. NAJLEPSZE ELEMENTARZE i uczcie literek w kolejności podanej w książkach – jest tam zachowana odpowiednia gradacja trudności. Tablicę można powiesić na ścianie i zmieniać strony: cyfry/litery. W ten sposób nie tylko ozdobimy pokój, ale też oszczędzimy miejsce do przechowywania.

Tablica kosztuje 120 zł znajdziecie tu: MAG PAD DWUSTRONNA.

dziecko do pisania
dziecko do pisania
dziecko do pisania
dziecko do pisania
dziecko do pisania

TABLICA MAG PAD DO RYSOWANIA Z KARTAMI – jak przygotować dziecko do pisania i rysowania

Tu zasada działania jest taka sama, ale dziecko dostaje całkowicie pustą przestrzeń, po której może rysować zgodnie z własną wyobraźnią lub dołączonymi kartami. Karty przedstawiają konkretne rysunki, a maluch próbuje przenieść je na tablicę. Zadanie wydaje się banalnie proste, ale wierzcie mi, wcale takie nie jest. Odwzorowanie odpowiedniego ułożenia kropek wymagana sporej uważności, spostrzegawczości, cierpliwości oraz dobrej orientacji przestrzennej: w którym miejscu zaczyna się rysunek, długości ilu kropek jest ta kreska itd. To świetne ćwiczenie rozwijające umiejętność czytania planów, map, instrukcji, a także tworzenia własnych. Tablicę ścieramy tak samo, jak tę z literkami i cyframi – ręką lub końcem rysika.

Od razu odpowiem: nie da się ocenić, która z tablic jest lepsza. Obie podobnie pozwalają ćwiczyć małą motorykę, ale rozwijają nieco inne umiejętności. Obie są tak samo wartościowe.

Tablica jest w dwóch kolorach (czerwona i czarna, polecałabym czarną – dobra dla ćwiczenia wzroku przy okazji), kosztuje 100 zł i znajdziecie ją tu: MAG PAD DO RYSOWANIA Z KARTAMI.

dziecko do pisania
dziecko do pisania
dziecko do pisania
dziecko do pisania

NA DOBRY POCZĄTEK: WIĘKSZA WERSJA – jak przygotować dziecko do pisania i rysowania

Równie bezpieczną i działającą na podobnej zasadzie (wykorzystanie magnesów i rysik do nauki chwytu szczypcowego) zabawką jest tablica Mag Pad Dost. Jest nieco większa, więc i elementy do „pisania” są większe, a tym samy sprawi się lepiej u młodszych dzieci oraz tych maluchów, które mają mniej wyćwiczoną rękę. Tablicę znajdziecie tutaj: MAG PAD DOTS. W artykule przeczytacie też więcej na temat tego, dlaczego ćwiczenie małej motoryki jest tak ważne. 

dziecko do pisania

Jeśli szukacie klocków magnetycznych dla starszych przedszkolaków i szkolniaków, to tu znajdziecie dwa zestawy inspirowane najbardziej znanymi grami logicznymi świata: KLOCKI MAGNETYCZNE, KTÓRE SĄ GRAMI.

JEŚLI CHCECIE ZOBACZYĆ TABLICE MAGNETYCZNE W AKCJI POLECAM:

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PISANIA

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PISANIA?Dziś oglądamy tablice magnetyczne MagPad w dwóch wersjach:- dwustronną do ćwiczenia liter i cyfr- jednostronną do rysowania Na wszystkie tablice MagPad oraz znikopisy mamy do końca miesiąca 10% zniżki na hasło "Zabawkator" w klocki.edu.plAnia Oka

Publiée par Zabawkator sur Mercredi 9 septembre 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Website

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.